Gwiazdy i dekadenci

Windows i interfejs graficzny

Graficzny interfejs użytkownika tchnął życie w monochromatyczne, znakowe ekrany. Dzięki niemu Microsoft Windows, który na przestrzeni dekady nie był ani jedynym, ani najlepszym systemem operacyjnym, nie ma sobie równych pod względem liczby użytkowników.

Dotychczas nie sprawdziły się inne propozycje interfejsu użytkownika. Nie powiodły się też próby stworzenia środowisk graficznych innych niż Windows na PC , jak np GEM.

Przemysł szkoleniowy

Przed 10 laty Novell wprowadził pierwszy ogólnodostępny program certyfikacyjny, skopiowany później przez większość producentów oprogramowania. Na świecie pojawiło się kilkaset tysięcy ośrodków szkoleniowych dla użytkowników komputerów.

Organizacja kursów, seminariów i konferencji stała się dochodowym interesem. Powstały setki wydawnictw publikujących podręczniki pisane z myślą o uczestnikach kursów, programów certyfikacyjnych i zwykłych użytkownikach komputerów. Trwają pracę nad stworzeniem nowych "kanałów" dostępu do wiedzy, które już doprowadziły do wykorzystania w nauce multimediów i Internetu.

Technologie obiektowe

Obiekty zaczęły przynosić wymierne korzyści, zmieniać sposób projektowania aplikacji - program stał się zbiorem elementów, które mogą komunikować się w określony sposób z innymi obiektami.

Dzięki technologii obiektowej zmienił się rynek. Pojawiły się "gotowe" obiekty na sprzedaż, rozwijane są tzw. ramy aplikacyjne, które programiści wypełniają własną treścią. Powstały nowe technologie zapewniające współpracę aplikacji. Z punktu widzenia użytkownika, dzięki technologiom obiektowym dokument staje się - uniwersalnym repozytorium informacji.

Jednocześnie "obiektowość" stała się sloganem, często nadużywanym hasłem marketingowym.

Renesans outsourcingu

Odżyła idea outsourcingu informatyki. Nie jest to nowy wynalazek, gdyż w początkach zastosowań informatyki obróbka danych zwykle była powierzana wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym. Dzisiaj jednak zlecanie zarządzania informatyką, a przynajmniej niektórymi jej obszarami wynika przede wszystkim z rachunku ekonomicznego, a nie z braku odpowiednich kompetencji w przedsiębiorstwach czy instytucjach.

Są dowody na to, że outsourcing jest tańszy niż budowa własnej infrastruktury informatycznej (sprzęt, kadry, kompetencje) i przynosi usługę wyższej jakości. Pod warunkiem wszakże, że na rynku są firmy informatyczne gotowe do podjęcia takiej roli.

Czas C++

Olbrzymią popularność język C++ zawdzięcza przede wszystkim wygodzie. Programista znający C może zacząć używać C++ i dopiero po pewnym czasie w pełni korzystać z technologii obiektowych. Równocześnie C++ jest językiem, który ma standardowe biblioteki, co powoduje, że w zasadzie można napisać program, który będzie działał wszędzie.

Narzędzia RAD

Wraz ze wzrostem wymagań stawianych programistom pojawiło się na rynku wiele rozwiązań ułatwiających im pracę. Początkowo były to proste generatory kodu, gdzie przy określonych założeniach powstawał szkielet programu. Z czasem programowanie coraz bardziej przypominało rysowanie. Niekiedy, do realizacji prostych zadań programiści korzystający z pakietów Visual Caf?, Delphi, Visual Basic czy C++Builder nie muszą prawie w ogóle pisać kodu!

Obecnie na rynku pojawiają się narzędzia, które na podstawie projektu (np. modelu UML) tworzą prototyp z kompletnym kodem. Późniejsza zmiana modelu automatycznie spowoduje zmiany w programie. Niestety, łatwość tworzenia programów nie zawsze idzie w parze z troską o wydajność aplikacji.


TOP 200