Facebook, Google i Microsoft łączą siły z Apple w sporze z FBI

Giganci świata technologii opowiadają się za Apple w sporze z FBI w sprawie prób zmuszenia firmy z Cupertino do odblokowania dostępu do iPhone'a należącego do zmarłego terrorysty. Po stronie Tima Cooka stanęły takie firmy jak Facebook, Google i Microsoft.

Trwa spór pomiędzy Apple i FBI. Amerykańska agencja chce wymóc na producencie iPhone'ów pomoc w dostaniu się do danych zgromadzonych w telefonie marki Apple należącym do zmarłego terrorysty. Tim Cook zdecydowanie odmówił udziału w pomocy w odblokowaniu iPhone'a 5c, z którego korzystał terrorysta z San Bernardino, ponieważ stworzyłoby to niebezpieczny precedens.

Sprawa najwyraźniej skończy się w sądzie. Apple zostało nakazana współpraca z FBI. Firmie zlecono przygotowanie specjalnej wersji oprogramowania, która pozwoli agencji zastosowanie metody brute force do odgadnięcia hasła blokującego dostęp do danych. iPhone 5c w przeciwnym razie usunie zgromadzone w nim dane, jeśli hasło zostanie wprowadzone błędnie zbyt dużo razy w zbyt krótkim czasie.

Zobacz również:

Apple się nie ugina i jest gotowe wziąć udział w sprawie sądowej. Firma doczekała się w swojej krucjacie w obronie prywatności sprzymierzeńców. Rywale rynkowi firmy z Cupertino w postaci Facebooka, Google i Microsoftu są po stronie Tima Cooka i planują wesprzeć jego decyzję w sądzie w razie potrzeby.

Zdjęcie: Martyn Williams

Zdjęcie: Martyn Williams

Prawdopodobnie wsparcie dla Apple wyrażą niedługo Twitter i Amazon. Niewykluczone, że stanowisko w tej sprawie zabiorą także inni producenci i dostawcy usług.