Ethernet w okablowaniu

W rozwiązaniach metropolitalnych zasadniczą rolę odgrywają już technologie światłowodowe, będące jedyną alternatywą radiowych przekazów o dużych szybkościach. Są one niezastąpione na terenach rozległych do wdrażania aplikacji szerokopasmowych, takich jak: telewizja interaktywna IPTV, aplikacje obrazowe HDTV, oraz na rynku multimedialnej rozrywki powszechnego użytku. Stosowane pod różnymi postaciami zjawisko konwergencji pozwoliło na jednoczesne korzystanie z komputerów stacjonarnych i mobilnych oraz telefonów komórkowych na każdym stanowisku pracy. Tak zintegrowane systemy zlikwidowały problem oddzielnych sieci telefonicznych, telewizyjnych czy komputerowych - przez ich zastąpienie wielousługową i szerokopasmową siecią teleinformatyczną, a dzięki integracji z inteligentnym przełączaniem MPLS (także MPlS) Ethernet umożliwił współpracę z sieciami heterogenicznymi o odmiennych zasadach transportu informacji.

Internet i Ethernet

Od lat ruch internetowy wzrasta co roku średnio o 20%, a do witryn webowych sięga ponad 1,5 mld internautów. Powszechne korzystanie z szerokopasmowych aplikacji (2,5-20 Mb/s) powoduje, że w metropolitalnych sieciach szkieletowych nawet przepływność 10 Gb/s nie jest już wystarczająca w lokalizacjach udostępniających usługi obrazowe kilkuset użytkownikom jednocześnie. Rozległe instalacje mogą obsługiwać skupiska powyżej 1000 domostw, a więc potrzebować docelowo nawet 40 Gb/s (1000 x 20/40 Mb/s). W desktopowych aplikacjach, których treści muszą być przekazywane natychmiast, potrzebne są sieci szkieletowe LAN o szybkościach nie mniejszych niż 1 Gb/s, przy czym przechodzenie na wyższe przepustowości nie stanowi obecnie problemu, gdyż prawie wszystkie sieci bazują na Ethernecie z protokołem IP.

Ethernet w okablowaniu

Globalny wzrost ruchu IP

Rynek już domaga się większych przepustowości, niż te udostępniane w szkielecie 10GbE. Przyrost ten jest wynikiem powszechnego korzystania z odległych serwisów internetowych, wdrażania aplikacji wideo, telewizji internetowej i gier sieciowych, a także użytkowania serwisów informacyjnych przez stale rosnącą liczbę internautów aktywnych. Coraz więcej pasma wymagają także powszechnie stosowane operacje na macierzach NAS i SAN w centrach przetwarzania oraz w punktach wymiany globalnego ruchu IP. W strategicznych węzłach narasta więc konieczność instalowania przełączników ethernetowych z portami 40/100 GbE, które z jednej strony upraszczają infrastrukturę, a jednocześnie pomniejszają liczbę urządzeń, portów i kabli - niezbędnych do sprawnego utrzymania szybkiej komunikacji online.

Według prognozy firmy A.T. Kearney z 2009 r., ponad 70% gospodarstw domowych w Polsce ma mieć dostęp do szerokopasmowego internetu już za pięć lat. Optymistyczny scenariusz przewiduje korzystanie z takiego internetowego pasma w 2014 r. przez 28% Polaków, natomiast w wariancie pesymistycznym będzie to zaledwie 17,8% populacji. Biorąc pod uwagę, że w 2008 r. z takiej sieci (bez rozwiązań mobilnych) korzystało w Polsce niewiele ponad 10,5 % (ok. 30% gospodarstw domowych), przyrost ten wcale nie jest imponujący. Optymistycznej prognozie sprzyja umacniający się trend wdrażania rozwiązań całkowicie optycznych klasy FTTx - pozwalających spokojnie oczekiwać na wzrost zapotrzebowania na szerokopasmowe aplikacje z każdego miejsca na ziemi.


TOP 200