EMC VNXe 3100: NAS i SAN dla średnich firm

W czasie testu ujawniły się pewne nie zawsze pozytywne aspekty integracji VNXe i vSphere. To co prowadzi do tak zgrabnej automatyzacji konfiguracji hostów i pamięci, opisanej wcześniej, skutkuje zjawiskiem, które można nazwać "Unisphere wie lepiej". W teście zupełnie omyłkowo usunięto wolumin VMFS. Pomimo tego, że vSphere nie zezwalało na usunięcie woluminu z zarejestrowanymi na nim maszynami wirtualnymi (co ratowałoby sytuację), Unisphere bezceremonialnie wymusiło tę operację. Inny przykład to wymuszanie, by vSphere tworzyło woluminy VMFS3, a nie VMFS5. Zmusza to użytkownika, jeśli chce mieć VMFS5, do usunięcia utworzonego woluminu i reformatowanie go. Z tego samego powodu Unisphere nie pozwala na tworzenie większego woluminu VMFS niż 1,9 TB (limit dla VMFS3, ale nie VMFS5). Oczywiście można obejść ten problem albo przez zainstalowanie pamięci masowej jako wolumin Generic iSCSI (tym samym rezygnując z automatyzacji i robiąc wszystko ręcznie), albo przez użycie NFS. Niemniej pokazuje to pewne niebezpieczeństwa zbytniej integracji z zewnętrznym oprogramowaniem.

Wśród kilku innych nieznacznych niedociągnięć można wymienić to związane z procesem aktualizacji oprogramowania kontrolera. Chociaż aktualizacja jest bardzo łatwa do przeprowadzenia, to proces jest długi i trudno go anulować (to wymaga użycia interfejsu CLI), a w jego trakcie zasoby są przenoszone z jednego kontrolera na drugi. Wszystko to trzeba przewidzieć planując okno czasowe na aktualizację.

Wszystkie te zastrzeżenia nie są krytyczne i mogą być uwzględnione przy kolejnych aktualizacjach oprogramowania. Użytkownicy VNXe na pewno docenią wbudowaną w oprogramowanie integrację ze wsparciem technicznym EMC. Zamiast bowiem zatrzymywać się przy trudniejszej kwestii w dokumentacji lub rozpoczynać poszukiwania rozwiązania problemu na forach internetowych można w błyskawiczny sposób rozpocząć czat na żywo z ekspertem producenta, co jest niezwykle użyteczne. Warto by coś takiego skopiowali inni producenci serwerów i pamięci masowych.

Podsumowanie

EMC VNXe 3100: NAS i SAN dla średnich firm
Jak to szczegółowo pokazuje tabelka z oceną, EMC VNXe 3100 to solidna macierz typu entry-level, którą można polecić każdej średniej/mniejszej firmie z ograniczonym zespołem IT i budżetem. VNXe oferuje duży wybór funkcji i bardzo dobrą wydajność, co wynika z długoletniego doświadczenia EMC w dostarczaniu rozwiązań dla dużych przedsiębiorstw. Interfejs zarządzania Unisphere jest nieprawdopodobnie prosty w użyciu, co - jeśli już do czegoś się doczepić - może trochę frustrować adminów z dużym doświadczeniem.

oprac. Tomek Janoś


TOP 200