EMC VNXe 3100: NAS i SAN dla średnich firm

Uruchamianie pamięci masowej

Po pierwszym zalogowaniu w Unisphere, oprogramowanie zachęca do skonfigurowania zainstalowanego dysku. Unisphere sprawia, że proces ten jest dość prosty, wykorzystując pule pamięci masowej (storage pools). Domyślnie będziemy mieć do czynienia z Performance Pool (zawierającą szybkie dyski SAS), z Capacity Pool (zawierającą większe i wolniejsze dyski NL-SAS) oraz pulą Hot Spare, czyli "gorącą rezerwą" zabezpieczającą wszystkie typy dysków, jakich użyliśmy. Możemy również definiować własne pule, co pozwoli nam na rozdzielanie poszczególnych obciążeń na różne dyski fizyczne.

W teście macierz miała sześć dysków SAS 300 GB, więc pięć wpadło do Performance Pool, a szósty domyślnie został przeznaczony na pulę Hot Spare (chociaż można było - gdyby była taka potrzeba - zrobić ten podział inaczej).

EMC VNXe 3100: NAS i SAN dla średnich firm

Prosty i czytelny interfejs graficzny Unisphere ułatwi nawet mało doświadczonemu użytkownikowi znalezienie tego, czego szuka

Po ustaleniu pul pamięci, pierwszym zadaniem w teście było skonfigurowanie serwerów iSCSI (bloki) i serwerów Shared Folder (pliki). W odróżnieniu od wielu innych macierzy, które są rozwiązaniami wyłącznie iSCSI lub wyłącznie NAS, urządzenie VNXe pozwala nam użyć obu technologii na raz. Możemy np. stworzyć dwa serwery iSCSI (każdy powiązany z obydwoma kontrolerami macierzy) i dwa serwery Shared Folder (rozdzielone pomiędzy oba kontrolery). Możemy też sprawić, by jeden kontroler zarządzał usługami Shared Folder, a drugi wszystkimi usługami iSCSI.

To jak skonfigurujemy macierz, będzie zależeć od tego, jaką kombinację usług na poziomie plików i bloków będziemy chcieli uzyskać i jak będziemy chcieli rozdzielić obciążenie pomiędzy kontrolery (rzecz wymagająca przemyślenia, jeśli chcemy zoptymalizować wydajność).

Na początku w teście skonfigurowano pojedynczy serwer iSCSI, który domyślnie przypisał sobie pierwszy procesor i jedną z dwóch kart sieciowych. Następnie można było zainstalować nowy wolumin do hostów vSphere. Co ciekawe, w odróżnieniu od innych macierzy typu entry-level, VNXe rzeczywiście konfiguruje dla nas hosta vSphere. Wszystko czego potrzebujemy to dostarczyć hostowi lub vCenter dane uwierzytelniające, reszta zrobi się za nas. Skonfigurowanie adresów IP macierzy VNXe w inicjatorze iSCSI vSphere’a, przeskanowanie HBA, odnalezienie urządzenia iSCSI i sformatowanie go z systemem plików VMFS - najczęściej wszystkie te czynności musielibyśmy wykonać ręcznie. Praktycznie w niecałą godzinę z nieskonfigurowanej macierzy VNXe i kilku wstępnie skonfigurowanych hostów vSphere możemy otrzymać wolumin VMFS lub NFS, skonfigurowany i podłączony do hostów.

Rozbudowa i utrzymanie pamięci masowej

Następnym zadaniem w teście był proces dobrze znany wszystkim, którzy kiedykolwiek korzystali ze scentralizowanego storage’u - rozbudowa zasobów pamięci. W tym celu zamontowano w macierzy sześć dysków NL-SAS 1 TB. Natychmiast diody LED zaczęły sygnalizować ostrzeżenia i stan inicjowania dysków, by w końcu zapalić się na zielono. Kilka sekund później dyski były dostępne w interfejsie Unisphere. Z jego pomocą pięć dysków dodano do Capacity Pool, pozwalając automatycznie przydzielić jeden do puli bezpieczeństwa Hot Spare. Cała ta czynność nie mogłaby być prostsza.


TOP 200