Dwa małe "a" i duże zmiany

Model SPI

W odniesieniu do cloud computing pojawił się tzw. model SPI, który jest skrótem trzech rodzajów usług: SaaS (Software as a Service), PaaS i IaaS, czyli tych, które są uznawane za podstawę wdrożenia architektury cloud. SPI prezentuje w formie stosu elementy systemu IT i ich powiązanie z usługami XaaS.

IaaS dostarcza środowiska do przetwarzania i przechowywania danych (serwery, pamięci masowe, zapory sieciowe, mechanizmy równoważenia obciążeń itp.). Usługi takie mogą być tworzone przy wykorzystaniu różnych technologii, najczęściej wymienia się tu wirtualizację, choć mogą to być klastry serwerowe lub rozwiązania oparte na sieciach typu grid.

Zobacz również:

  • Cisco wzmacnia bezpieczeństwo dwóch platform sieciowych
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Apple po 16 latach może zmienić kultowy element iPhone'a
Dwa małe "a" i duże zmiany

Model SPI

Usługa PaaS udostępnia środowisko umożliwiające uruchamianie aplikacji. W jej skład wchodzą takie elementy, jak: mechanizmy autentykacji i autoryzacji użytkowników oraz zarządzania sesjami. Natomiast usługa SaaS to najbardziej zaawansowane i skomplikowane rozwiązanie oferowane w modelu cloud computing, które polega na zdalnym dostarczaniu aplikacji potrzebnych użytkownikom indywidualnym lub firmom. Przykładami usług dostępnych w tym modelu mogą być systemy BI (Business Inteligence), poczty elektronicznej lub konferencji webowych.

Z założenia pojęcie X as a Service oznacza, że wszystkie usługi wchodzące w skład definicji i niezbędne do oferowania usługi X są zintegrowane w systemie. Oznacza to, że SaaS wymaga od usługodawcy, by oferował jednocześnie platformę PaaS, samodzielnie lub przy współpracy z inną firmą, mającą odpowiednie rozwiązanie w swojej ofercie. Podobnie jest w przypadku PaaS, której integralnym elementem są usługi IaaS.

Z punktu widzenia użytkownika nie powinno mieć znaczenia, w jaki sposób skonfigurowany jest system i jak działa - uzyskuje on zintegrowaną usługę spełniającą jego wymagania.

W modelu SPI (zob. ilustracja) należy wyjaśnić przenikanie się SaaS i PaaS, co wynika z tego, że niektóre zaawansowane platformy wykorzystują skomplikowane rozwiązania programowe, które znacznie wykraczają poza sam system operacyjny i zawierają tzw. oprogramowanie infrastrukturalne. Niektórzy specjaliści uważają, że platforma to przede wszystkim system operacyjny, a oprogramowanie infrastrukturalne jest elementem aplikacji.

Na przykład w przypadku stosu Linux-Apache-MySQL-PHP można przyjąć, że tylko PHP znajduje się w warstwie aplikacyjnej. Podstawowym kryterium rozróżnienia między platformą a aplikacją może być założenie, że platformę tworzy oprogramowanie ustandaryzowane, a warstwę aplikacyjną - skonfigurowane i dopasowane do wymagań użytkownika.

W SaaS często oferowane są jednak standardowe, hostowane aplikacje, które trudno uznać za oprogramowanie specjalizowane i indywidualnie dopasowane do potrzeb określonej firmy.


TOP 200