Darmowe i komercyjne narzędzia do monitoringu infrastruktury IT

Zabbix - przejrzyste statystyki, łatwa konfiguracja i zarządzanie

Alternatywą dla darmowego Nagiosa czy Zenossa może być narzędzie open source Zabbix. Jest to system monitorowania serwisów sieciowych, serwerów oraz urządzeń wpiętych do sieci. Silnik został napisany w języku C, natomiast panel WWW oparto na języku PHP. Zabbix do zbierania statystyk i zapisywania danych z monitorowanych urządzeń wykorzystuje jeden z zalecanych silników baz danych: MySQL, PostgreSQL, SQLite, Oracle lub IBM DB2.

Polecamy Hello World w 20 językach programowania

Wdrożenie Zabbixa nie sprawia żadnych problemów ze względu na bardzo dobrą, szczegółową dokumentację, która krok po kroku pokazuje, jak uruchomić serwer wraz z wybraną bazą danych, oraz w jaki sposób zainstalować agentów na monitorowanych systemach.

Zalecana konfiguracja sprzętowa jest uzależniona od wielkości monitorowanego środowiska. O ile dla około 20 monitorowanych hostów wystarczający będzie sprzęt z procesorem Pentium II 350MHz i 256 MB pamięci RAM, pracujący pod kontrolą Ubuntu z bazą MySQL, to dla dużych środowisk (powyżej 10 tys. monitorowanych obiektów) powinien to być sprzęt z dwoma procesorami Intel Xeon oraz 8 GB pamięci RAM. Wśród obsługiwanych w monitorowaniu przez Zabbixa systemów są różne dystrybucje Linuksa, Solaris, FreeBSD, jak również produkty Microsoft z Windows NT 4.0 włącznie.

W podstawowej konfiguracji Zabbix monitoruje standardowe protokoły sieciowe nie wymagające instalacji agentów. Są to m.in.: SMTP, ICMP oraz HTTP. Przy użyciu agentów instalowanych na systemach Unix oraz Windows, aplikacja może monitorować pracę i obciążenie procesorów, sieci oraz pamięci, a także zajętość dysków twardych. Zabbix obsługuje również monitorowanie przez protokoły SNMP, TCP, SSH i telnet, a także może nadzorować urządzenia IPMI. Dodatkowo wszystkie moduły obsługują zarówno IPv4, jak i IPv6, dzięki czemu może on być używany również w środowiskach mieszanych (jeśli chodzi o typ adresacji) lub tylko w sieciach IPv6.

Monitorowane obiekty mogą być dodawane ręcznie lub wykrywane dzięki modułowi autodiscovery, co znacznie ułatwia konfigurowanie systemu. Wykrywanie monitorowanych urządzeń może się odbywać przez podanie zakresu adresów IP, wyszukiwanie działających serwisów systemowych lub użycie protokołu SNMP.

Całym Zabbixem można zarządzać przez dobrze zaprojektowany interfejs WWW. W porównaniu np. z Nagiosem jest on bardziej przejrzysty, a statystyki monitorowanych obiektów prezentowane są w postaci czytelnych wykresów i grafów. Dopełnieniem tego są graficzne wizualizacje monitorowanych obiektów oraz topologii nadzorowanej sieci.

W Sieci

Nagios - www.nagios.org

ActiveXperts Network Monitor - www.activexperts.com

Zenoss Core - www.zenoss.org

op5 Monitor -http://www.op5.com/

Zabbix - http://www.zabbix.com/

Jeżeli chodzi o alerty sygnalizujące nieprawidłową pracę sieci, to każde zdarzenie wychodzące poza przyjęte, zdefiniowane wartości powoduje wygenerowanie odpowiedniej informacji. Powiadomienia te standardowo są wysyłane przez e-mail, a także, dzięki odpowiednim modułom przez SMS i komunikator Jabber.

Zabbix jest aplikacją godną polecenia, szczególnie dla użytkowników, którzy - oprócz zaawansowanego monitorowania infrastruktury - chcieliby mieć wgląd do przejrzystych statystyk dotyczących monitorowanych obiektów. Przyda się to zwłaszcza przy analizie poziomu jakości usług i SLA w utrzymywanym systemie.


TOP 200