Darmowe i komercyjne narzędzia do monitoringu infrastruktury IT

Podgląd monitorowanej infrastruktury jest możliwy przez przeglądarkę internetową. Konsola webowa w Zenoss Core o budowie modułowej (ma tzw. portlety) - jest bardzo elastyczna w konfiguracji, dzięki czemu administratorzy mają możliwość łatwego dostosowania jej do własnych potrzeb.

Zenoss Core jest jednym z ciekawszych systemów do monitorowania środowiska IT. Nie tylko dlatego, że jest bezpłatny, ale głównie ze względu na swoje możliwości, łatwość instalacji oraz mechanizmy pozwalające na dostosowywanie go do własnych potrzeb. Dokumentacja projektu jest przejrzysta, dokładna i wyczerpująca, dzięki czemu uruchomienie podstawowej funkcjonalności nie powinno sprawiać żadnych problemów.

op5 Monitor - komercyjna aplikacja oparta na Nagios Core

op5 Monitor jest narzędziem komercyjnym, wywodzącym się z aplikacji open source. W cenie licencji użytkownik otrzymuje kompletne, gotowe do pracy środowisko. Ponadto, użytkownicy mają dostęp do pełnej dokumentacji, wsparcie ze strony producenta oraz zapewniony dostęp do aktualizacji produktu.

Darmowe i komercyjne narzędzia do monitoringu infrastruktury IT

Zabbix – monitorowanie zasilacza UPS

Instalacja aplikacji przez administratora jest ograniczona do niezbędnego minimum. Po inicjującym przeskanowaniu sieci i akceptacji domyślnych ustawień, otrzymujemy w pełni funkcjonalny monitoring infrastruktury. Bardziej zaawansowaną konfigurację należy wykonać przez interfejs WWW, gdzie poszczególne parametry można dostosować do własnych potrzeb, używając odpowiednich opcji, filtrów i funkcji wyszukiwania.

Aplikacja przeznaczona jest do instalacji na Linuksie lub jest dostarczana jako maszyna wirtualna. Jej konfigurację oparto na bazie MySQL oraz plikach tekstowych. Producent oferuje także gotowe rozwiązanie sprzętowe przygotowane od razu do uruchomienia.

Działanie op5 Monitor polega w głównej mierze na sprawdzaniu parametrów pracy zdefiniowanych obiektów. Realizowane jest to przy użyciu popularnych protokołów sieciowych (SMTP, SSH, HTTP, SNMP) lub za pomocą agenta instalowanego na systemie Linux (NRPE) lub Windows (NSClient) w przypadku, gdy chcemy monitorować wewnętrzne parametry systemu.

op5 Monitor potrafi sprawdzać parametry wielu systemów: począwszy od tych Microsoftu (także usługi domenowe), różnych dystrybucji Linuksa do HP-UX, Solaris czy AIX. Monitoruje większość procesów i usług pracujących pod kontrolą tych systemów, dzięki czemu jest bardzo dobrym narzędziem służącym nie tylko do wykrywania awarii, ale również do bieżącej analizy pracy systemów informatycznych. Ponadto, obsługuje bazy danych: Oracle, MSSQL oraz MySQL. Bez problemów sprawdzi również środowisko wirtualne VMware ESX.

Śledzone parametry dostępne są przez dobrze zaprojektowany, nowoczesny interfejs WWW, który umożliwia dodatkowo edycję ustawień, dzięki czemu jest elastyczny w dostosowaniu do potrzeb użytkownika. Dowolną część istniejącej konfiguracji można w dogodny sposób zastosować do nowo definiowanych obiektów, co znacznie ułatwia i przyspiesza obsługę programu.

Użytkownik ma podgląd monitorowanych obiektów w postaci graficznych statystyk, nie tylko bieżących, ale również historycznych. Zyskuje wtedy informacje o całym cyklu pracy infrastruktury, i dzięki temu jest w stanie rozwiązywać ewentualne problemy wydajnościowe zanim nastąpi awaria.

Po wdrożeniu systemu monitorowania warto pamiętać, że nawet najlepszy z nich nie jest w stanie zapewnić nam 100-procentowej ochrony sieci i systemów. Są to tylko narzędzia wspomagające prace administratora, a dane, które z nich otrzymujemy pozwalają określić potrzebne zmiany oraz wskazać kierunki modyfikacji monitorowanego środowiska tak, aby stało się bardziej niezawodne.

op5 Monitor ma moduł raportujący, który oprócz informowania o bieżącym stanie obiektów czy alertach generowanych podczas awarii, może wykonywać cykliczne statystyki pracy systemów. Raporty mogą być wysłane e-mailem lub zapisywane do pliku PDF. Dzięki ustaleniu parametrów SLA dla monitorowanych systemów, można mieć wgląd do rzeczywistej realizacji założeń dotyczących bezawaryjnej pracy monitorowanych systemów.

Jeżeli chodzi o licencjonowanie i koszty, to cena op5 Monitora jest uzależniona od liczby monitorowanych urządzeń, dzięki czemu łatwo można dobrać produkt odpowiednio skrojony do potrzeb naszego środowiska IT.


TOP 200