Dane pod ciśnieniem

Peribit Networks SR-50

Urządzenia SR-50 firmy Peribit Net-works zwiększają efektywne pasmo łącza WAN na kilka sposobów. Po pierwsze, skracają czas potrzebny na ustanowienie sesji TCP - po otrzymaniu pierwszego potwierdzenia odbioru od zdalnego systemu wszystkie inicjacje sesji TCP do tej samej lokalizacji są potwierdzane lokalnie przez SR-50. Zasada działania TCP jest zachowana (i to bez zagrożenia dla spójności sesji czy bezpieczeństwa sieci), a jednocześnie opóźnienie w transmisji wynikające z oczekiwania na potwierdzenie każdej sesji jest mniejsze - Peribit twierdzi, że 2-4 razy. Takie rozwiązanie nadaje się do przyspieszania łączy satelitarnych, które charakteryzują się stosunkowo dużymi opóźnieniami ze względu na odległość.

Po drugie, urządzenia Peribit umożliwiają przesłanie większej ilości danych w jednostce czasu. Urządzenie odbiorcze ma duży bufor i jest w stanie przyjąć i przetworzyć relatywnie dużo danych w krótkim czasie - może więc bez problemu zgłaszać żądania o kolejne porcje danych. Jeżeli tylko łącze nie jest wadliwe na poziomie medium (uszkodzone kable, zakłócenia radiowe itp.) lub urządzenie odbierające nie działa u kresu swojej wydajności - w obu przypadkach występuje tzw. gubienie pakietów i konieczność retransmisji - rezultaty powinny być zadowalające. Aby zachować zgodność z mechanizmem kontroli przepływu danych TCP, urządzenie dba tylko, aby nie potwierdzić otrzymania danych, które są jeszcze w drodze.

Peribit, jako jedyny wśród wymienionych producentów, nie stosuje agregacji pakietów, a zamiast tego wykorzystuje zaawansowane kodowanie danych (w odróżnieniu od kompresji), a także buforowanie. Oprogramowanie działające w warstwie 5. modelu OSI (przepływ danych) identyfikuje powtarzające się wzorce obejmujące duże (liczone w MB) fragmenty strumienia danych. Wzorce są umieszczane w lokalnej bazie i oznaczane krótkim identyfikatorem, który od tego momentu reprezentuje długi ciąg danych. Często pojawiające się schematy pozostają w buforze, zaś w miarę odkrywania nowych są dynamicznie usuwane. Ponadto współpracujące urządzenia ciągle wymieniają między sobą zidentyfikowane wzorce.

Firma przewidziała możliwość sprawdzenia, na ile akceleracja może być skuteczna w przypadku konkretnego łącza. Unikalną cechą rozwiązania jest automatyczna integracja ze wszystkimi ważniejszymi protokołami routingu (m.in. RIP, OSPF, BGP). Dzięki temu administrator nie musi ręcznie wskazywać, których podsieci ma dotyczyć kompresja - urządzenie pobiera informacje wprost z tabel routingu. Producent dostarcza oprogramowanie pozwalające na bezpieczne zarządzanie zarówno przez interfejs graficzny (HTTP/SSL), jak i za pomocą linii poleceń (SSH).


TOP 200