Dane pod ciśnieniem

Akceleratory WAN na różne sposoby zmniejszają opóźnienia w sieci i zwiększają rzeczywistą przepustowość łączy.

Akceleratory WAN na różne sposoby zmniejszają opóźnienia w sieci i zwiększają rzeczywistą przepustowość łączy.

Doświadczeni administratorzy wiedzą, że "wystarczająca wydajność" sieci to pojęcie czysto teoretyczne. W praktyce nie ma bowiem takiego pasma, którego nie da się zapełnić, ani poziomu opóźnień, który byłby w pełni satysfakcjonujący. Spełnienie życzeń działów biznesowych odnośnie do wydajności w sieci lokalnej nie nastręcza dużo kłopotów - przynajmniej jeśli chodzi o transmisję w warstwie dostępowej. Nieco trudniejsze (lub, jak kto woli, kosztowniejsze) jest zapewnienie wysokiej wydajności w rdzeniu sieci oraz segmentach obsługujących serwery. Prawdziwe problemy z wydajnością są jednak domeną sieci rozległych.

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka nowatorskich koncepcji i technologii pozwalających obejść dotychczasowe ograniczenia wydajnościowe w sieciach WAN. Tam, gdzie ograniczeniem jest pasmo, dostawcy proponują m.in. zaawansowaną kompresję strumienia danych przesyłanego za pomocą "zwykłego" protokołu TCP/IP, podział strumienia na wiele strumieni równoległych, zwiększanie okna TCP czy objętości poszczególnych pakietów oraz całkowitą rezygnację z TCP/IP na rzecz własnego protokołu sesyjnego wykorzystującego transport UDP. Praktycznie wszystkie rozwiązania zwiększające wydajność sieci WAN wykorzystują jakąś formę buforowania danych. Dzięki takim zabiegom rzeczywista przepustowość łącza może być wielokrotnie większa od nominalnej.

Część rozwiązań można zastosowań do poprawy transmisji dowolnego rodzaju. Niektóre są jednak dedykowane konkretnym zastosowaniom - w większości przypadków replikacji - inne zaś są związane z konkretnymi protokołami, zwłaszcza HTTP i HTTPS, lub typami plików. Są też i takie, których głównym celem nie jest zwiększenie przepustowości łączy, lecz przede wszystkim eliminacja opóźnień w komunikacji na długich dystansach.

BoostWorks BoostEdge

Urządzenia BoostEdge firmy BoostWorks nie kompresują całego ruchu, lecz jedynie wybrane protokoły, m.in. HTTP, HTTPS, FTP i SMTP. W praktyce jest to wydajniejsze niż kompresja całego ruchu. Oprócz tunelowania pomiędzy segmentami sieci z użyciem dwóch urządzeń pracujących po obu stronach łącza, rozwiązania BoostWorks pozwalają budować architektury z kompresowaniem tylko "w jedną stronę". W tym przypadku po stronie serwera działa urządzenie Boost-Edge, zaś po stronie zdalnego komputera - programowy klient. To całkiem naturalne, gdyż w aplikacjach klient-serwer i internetowych wolumen danych płynących od serwera do klienta jest większy niż w odwrotnym kierunku. Firma ma w ofercie specjalizowane rozwiązania do kompresji ruchu między aplikacjami WWW a przeglądarką, a także pomiędzy bazami SQL a ich klientami. W przypadku HTTP specjalizowany klient nie jest wymagany.

Urządzenia BoostEdge potrafią obsługiwać do 80 tys. jednoczesnych połączeń TCP/IP i "surowe" pasmo do 42 Mb/s. W niedalekiej przyszłości rozwiązania Boost-Works mają wzbogacić się w obsługę funkcji QoS - firma przejęła niedawno innego niedużego producenta rozwiązań kompresujących StreamCore.

Expand Networks Accelerator

Dane pod ciśnieniem

Metody przyspieszania sieci WAN

Jednym z poważniejszych dostawców na rynku rozwiązań optymalizacji pasma w sieciach WAN jest firma Expand Networks. Oprócz kompresji nagłówków protokołów i kompresji danych, jej rozwiązania wykorzystują buforowanie oraz, co zasługuje na uwagę, kilka modeli korekcji błędów. Dobór odpowiedniej metody ma istotny wpływ na ostateczny stopień akceleracji transmisji.

Urządzenia z serii Accelerator obsługują łącza dowolnego typu (m.in. ATM, Frame Relay, DSL, ISDN, VSAT) oraz dowolne protokoły wyższych warstw, oferując 3-4 krotne zwiększenie efektywnego pasma. W przypadku transmisji VoIP poprawa sięga 30-40%, ale to i tak niezły rezultat - ponieważ ruch VoIP jest kompresowany/kodowany, większość innych urządzeń osiąga w tej dziedzinie poprawę wydajności o co najwyżej ok. 20%.

Rozwiązania Expand Networks to nie tylko akceleratory - jej urządzenia mogą jednocześnie szyfrować przesyłane dane i pełnić rolę serwerów dostępowych. Można nimi zarządzać zarówno z poziomu linii poleceń, jak i za pomocą interfejsu graficznego. Niestety, bezpieczny dostęp do funkcji administracyjnych, np. przez SSH, zostanie wprowadzony dopiero w pierwszej połowie 2004 r.

ITWorx NetCelera

Urządzenia firmy ITWorx nie kompresują zawartości pojedynczych pakietów czy też tylko ich nagłówków. Jej akceleratory Net-Celera działają w warstwie 5 modelu OSI - czekają na określoną liczbę milisekund, agregując wiele datagramów, następnie kompresują je łącznie i przesyłają dalej w jednym pakiecie. Jednocześnie są także kompresowane nagłówki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200