DOCSIS 3.0 - ponad 100 Mb/s w kablu

Tak znaczny spadek cen to dodatkowy bodziec dla wzrostu zainteresowania producentów tą technologią transportu. Nowe modemy, akceptujące transmisje w standardzie DOCSIS 3.0, jako pierwsza zaczęła testować w 2007 r. firma CableLabs. Coraz szybsze i sprawniejsze modemy kablowe zaczyna dostarczać do badań wielu niezależnych producentów, którzy ubiegają się w CableLabs o wystawienie certyfikatów zgodności z najnowszą specyfikacją. Już pierwsze testy dały bardzo obiecujące wyniki w zakresie sprawności ich działania i uzyskiwanych szybkości.

DOCSIS 3.0 - ponad 100 Mb/s w kablu

Schemat blokowy DOCSIS 3.0 z I-CMTS (zintegrowany)

Kanadyjski operator kablowy, Videotron, udostępnił (w 2007 r.) na bazie platformy Wideband Solution oferowanej przez Cisco system DOCSIS 3.0 z przepustowością 100 Mb/s, świadcząc tę usługę 150 wybranym użytkownikom w Montrealu. Texas Instruments już przekazała producentom modemów ponad milion produktów opartych na układach Puma 5 DOCSIS 3.0. Firma dostarcza na rynek masowy modemy o przepływności do 200 Mb/s w kierunku do użytkownika, natomiast dla klientów o wygórowanych wymaganiach serię Puma 5, pozwalającą na transfery (DOCSIS 3.0) o szybkości dosyłowej nawet 400 Mb/s. Również Motorola uruchomiła produkcję cyfrowego modemu głosowego SURFboard (SBV6120), zgodnego z DOCSIS 3.0, który umożliwia oferowanie zaawansowanych usług multimedialnych. W hybrydowej sieci współosiowo-światłowodowej modem przesyła sygnał z szybkością ponad 160 Mb/s. Ponadto obsługuje oba protokoły internetowe (IPv4 oraz IPv6) wraz z szyfrowaniem AES, stanowiącym część standardu DOCSIS 3.0.

W kraju na razie niewiele DOCSIS 3.0

Za sprawą specyfikacji DOCSIS 3.0 w Polsce również rośnie zainteresowanie szybkim internetem w kablówce, ale nie przekłada się to na znaczące wdrożenia. Mimo deklaracji i etapów testowych u największych operatorów (UPC, Multimedia, Vectra), pionierami wdrożeń konsumenckich są operatorzy niewielkich sieci o lokalnym lub regionalnym zasięgu.

Pierwszy taki system w północnej Polsce ze sterownikami I-CMTS uruchomił w lutym 2009 r. gdyński dostawca modemów Vector przy współpracy z operatorem Petrus. "Wdrożony standard DOCSIS 3.0 umożliwia nam świadczenie usług bardzo szybkiej transmisji danych sięgającej 200 Mb/s do abonenta" - poinformował Marcin Granowski, koordynator projektów w firmie Petrus.

Zalety nowego systemu docenił operator Asta-Net, który w tym roku razem z firmą Vector wdrożył w Wielkopolsce system DOCSIS 3.0 z szybkim dostępem do internetu i możliwością stosowania protokołu IP do transmisji wideo (IPTV). Używane w Asta-Net kontrolery ARRIS C4 umożliwiają świadczenie trójusługi (telefon, transmisja danych i telewizja) przez konwergentną sieć IP.

Najwięksi operatorzy telewizji kablowej w Polsce są jednak bardziej wstrzemięźliwi. Vectra wprawdzie z powodzeniem wdrożyła system testowy DOCSIS 3.0, jednak do komercyjnego świadczenia przez niego usług jest jeszcze daleko. "Technicznie jesteśmy gotowi na wprowadzenie tego rozwiązania we wszystkich większych miejscowościach, gdzie Vectra ma swoje sieci kablowe. Ostateczne działanie wymusi sytuacja rynkowa, w reakcji na zapotrzebowanie klientów na wysokie przepływności" - oznajmił Bartłomiej Irzyński, dyrektor departamentu techniki Grupy Vectra.

UPC Polska przeznaczyła w tym roku na inwestycje kilkaset milionów złotych. "Inwestujemy zarówno w proces cyfryzacji, jak i w rozwój sieci na nowych obszarach. Także w nowoczesną technologię DOCSIS 3.0, dzięki czemu znacznie zwiększymy przepustowość i podniesiemy parametry usług internetowych, oferując szybkość ok. 120 Mb/s" - mówił w wywiadzie dla PAP prezes UPC Polska Simon Boyd.

DOCSIS 3.0 - ponad 100 Mb/s w kablu

TOP 200