DOCSIS 3.0 - ponad 100 Mb/s w kablu

Specyfikacja DOCSIS 3.0

Zmiany w ostatniej wersji specyfikacji DOCSIS 3.0, w porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami, są rzeczywiście duże. Została ona zaprojektowana pod kątem przystosowania sieci kablowej HFC do świadczenia dowolnych usług opartych na transmisji danych.

Wprowadzaniu specyfikacji przyświeca bardzo popularna i wielce pożądana w czasie kryzysu ekonomicznego zasada: "więcej za mniej", czyli oferta większych przepustowości i zróżnicowanych usług, ale przy niższym koszcie. Także czas wdrażania szybkiej sieci jest rzeczywiście odpowiedni, gdyż gwałtownie rośnie zainteresowanie pożerającym pasmo cyfrowym przekazem TV, coraz więcej treści cyfrowych jest dostępnych w internecie oraz systematycznie podnosi się rozdzielczość obrazów (HD, super HD) i współdzielonych plików danych.

Chociaż najnowsza wersja standardu nie została jeszcze ukończona - dostawcy już zapowiadają, że jeszcze w tym roku będzie możliwe pobieranie danych z szybkością dochodzącą do 170 Mb/s oraz do 120 Mb/s podczas ich wysyłania. W praktyce, szybkość do klienta końcowego może być nawet większa, gdyż producenci modemów twierdzą, że dalsze zwiększanie szybkości to kwestia oprogramowania - jedynie przez wgranie do urządzeń innego algorytmu. Potencjalne możliwości standardu DOCSIS nie zostały w pełni wyczerpane i wkrótce będą możliwe transmisje dosyłowe sięgające nawet 300 Mb/s.

DOCSIS 3.0 - ponad 100 Mb/s w kablu

Wielousługowy transport pakietów w sieci IP

Głównym elementem systemu DOCSIS 3.0 są nowej generacji sterowniki CMTS o elastycznej strukturze wewnętrznej, dzięki której mogą one skutecznie zarządzać modemami kablowymi abonentów. Inaczej mówiąc: mogą lepiej dostosować się do szerokopasmowych kanałów i oczekiwanych usług. Są też one obligatoryjnie wyposażane w funkcję łączenia lub zwielokrotniania kanałów transmisyjnych, co gwarantuje elastyczność w modyfikowaniu proporcji strumienia dosyłowego i zwrotnego - w usługach wymagających asymetrii pasma. Na etapie testowym (dla DOCSIS 3.0) na rynku pojawiły się dwa alternatywne rozwiązania kontrolerów CMTS, określane jako modularne M-CMTS (modular) bądź zintegrowane I-CMTS (integrated).

Bardziej zaawansowaną postać ma sterownik I-CMTS, który może wysyłać sygnał, używając tylko jednego kanału (wersje DOCSIS 1.0/1.1/2.0) lub wielu kanałów (wersja DOCSIS 3.0) o szerokości 6 MHz (DOCSIS) lub 8 MHz (EuroDOCSIS), stosując przy tym modulacje QAM64 albo QAM256. Wszystkie rozwiązania obsługują aplikacje internetowe z przepływnością dosyłową powyżej 100 Mb/s, a jednocześnie umożliwiają korzystanie z protokołu IP do transmisji wideousług IPTV. Takie podejście pozwala operatorom minimalizować koszty związane z eksploatacją sieci, zmniejsza także pobór mocy przy jednoczesnym zwiększeniu gęstości, skalowalności i wydajności.

Modemy szybsze i tańsze

Nowe możliwości systemu DOCSIS 3.0 dostrzegło wielu operatorów. Często pojawiające się wdrożenia tego rozwiązania już pozwalają sądzić o rynkowym sukcesie standardu DOCSIS 3.0 na wielu rynkach, i to nie tylko europejskich. W Korei Południowej klienci jednego z ISP, który obsługuje 1,1 mln subskrybentów, zaczęli korzystać z przepływności 100 Mb/s, a w podobnej sieci zainstalowanej w Singapurze udało się uzyskać 145 Mb/s. Kompleksowe testy brytyjskiego systemu DOCSIS 3.0 o przepustowości 50 Mb/s ukończono w 2007 r. Ich wyniki sprawiły, że wielu dostawców internetu, którzy nadal korzystają z tradycyjnych łączy stałych, zaczęło poważnie interesować się nowym sposobem transmisji. Także mając na uwadze, że ceny modemów spadły do 30 USD (cena początkowa 300 USD) - głównie za sprawą montażu w nich jednoukładowych chipów.


TOP 200