Czołówka w czołówce

Okocim S.A.

Browar jest spółką akcyjną, notowaną na giełdzie od 1993 r. Inwestorem strategicznym od roku jest firma Carlsberg. Pierwsze duże inwestycje rozpoczęto w 1994 r. Na rok 1997 planowana jest pełna komputeryzacja działu głównego technologa, a na lata 1998-2000 wdrożenie kompleksowego systemu do zarządzania przedsiębiorstwem.

Dział informatyki, przypisany do pionu finansowo-księgowego, nie zasypia jednak gruszek w popiele. Grupa 3 informatyków utworzyła tu jedną z ciekawszych instalacji sieciowych. W roku 1993 browar zdecydował się zakupić pakiety FK oraz GM na platformie unixowej pod Informixem od firmy Prokom, a moduły do obsługi sprzedaży oraz kadr i płac działające pod Novellem (50 użytkowników) - od Zeto Tarnów. Zakład dysponuje 3 oddziałami, z których jeden znajduje się aż koło Szczecina, toteż problemem było przesyłanie danych dotyczących sprzedaży do centrali w Okocimiu. Wykorzystywanie Polpaku i łączności modemowej zbyt często było zawodne. Dlatego browa podłączono do Internetu, co od przyszłego roku, po otrzymaniu łączy sztywnych, umożliwi przesyłanie danych on-line. Informatycy opracowali także stronę WWW (www.okocim.comnet.pl), w której zamieszczają aktualne informacje o firmie.

Druga z inicjatyw działu informatyki polegała na utworzeniu na potrzeby browaru odpowiednika hurtowni danych, oczywiście o znacznie skromniejszych możliwościach. Na serwerze Proliant Compaq Pentium 166 Mhz zainstalowano microsoftowe środowisko: Windows NT 3.5, SQL-Server, serwer WWW oraz intranet. Za pomocą Visual Fox Pro raz dziennie do serwera Windows NT wykonywane są zrzutki ze stosowanych baz danych (FK, GM, Sprzedaż, Kadry i Płace), wspierając tym samym system do informowania kierownictwa. Pytania mogą być kierowane bądź za pomocą Internet Servera, bądź przeglądarki Informix Explorer. Informatycy udostępnili także własne narzędzia pozwalające na zadawanie pytań bez konieczności znajomości języka SQL.


TOP 200