Czołówka w czołówce

Największe polskie browary przodują w zastosowaniu nowoczesnych technologii.

Największe polskie browary przodują w zastosowaniu nowoczesnych technologii.

Elbrewery

Niewielki w skali kraju browar w Elblągu sprywatyzowano w 1993 r. Jego głównym udziałowcem został inwestor australijski Brewpole z Sydney. Nowy właściciel, decydując się na kontynuację produkcji piwa o średniej jakości, od samego początku przeznaczył największe w Polsce środki na inwestycje w nowoczesne technologie, rozbudowę sieci dystrybucji, marketing i reklamę. W krótkim czasie działania te doprowadziły do zdobycia dominującej pozycji na rynku, a Brewpole wykupił większościowe udziały w browarze Hevelius Brewing.

Ostatnio podjętą inwestycją (początek września br.) jest rozpoczęcie wdrożenia systemu do wspierania podejmowania decyzji SAP R/3. Do opartej na nim sieci zarządzającej będzie następnie dołączona sieć przemysłowa, w skład której wejdą wszystkie systemy wizualizacji danych technologicznych. Pozwoli to wielowymiarowo śledzić technologię produkcji piwa, co powinno przyczynić się do lepszej jego jakości. Nowy system ma objąć oba oddziały Elbrewery (Elbląg, Braniewo) i Hevelius S.A.

Browary Tyskie

Browary Tyskie sprywatyzowano dopiero w br., ale do tej pory wykazywały się bardzo dobrą kondycją finansową. Jednym ze źródeł oszczędności było to, że w przeciwieństwie do innych browarów, Tychy nigdy nie kupowały instalacji "pod klucz", większość prac wykonywały własnymi siłami.

Pion administracyjny od ponad 2 lat jest obsługiwany przez zaprojektowany w Progresie zintegrowany system do zarządzania przedsiębiorstwem Promis firmy CSBI. W skład unixowego systemu wchodzą 32 terminale i 20 komputerów PC obsługiwanych przez 2-procesorowy serwer Sun 20/712.

Żywiec S.A.

Zakłady Piwowarskie w Żywcu sprywatyzowano w 1994 r., a inwestorem strategicznym został Heineken. Obecnie w zakładzie działa 56 unitanków. Ich dostawca, niemiecka firma Tuchenhagen, dostarczyła graficzną wersję systemu wizualizacji danych technologicznych (OTAS-Windows), której wdrożenie zmusiło firmę do wymiany oprogramowania sterowników Simatic firmy Siemens. Udało się także zbudować sieć przemysłową, za pomocą której wszystkie systemy wizualizacji danych technologicznych można oglądać z jednego miejsca, tj. z laboratorium.

Browar ogłosił obecnie przetarg na dostawę systemu do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem, ale do czasu jego rozstrzygnięcia, lista firm, które do niego przystąpiły, jest poufna.

Lech BW S.A.

Lech Browary Wielkopolski od 1992 r. jest spółką akcyjną, w której większościowe udziały ma Euro Agro Centrum. Spółka planowała wejście na Giełdę Papierów Wartościowych, ale ostatecznie zrezygnowała z tego zamierzenia. Od roku 1993 inwestor strategiczny rozpoczął restrukturyzację zakładu i unowocześnianie parku maszynowego.

W roku 1996 znaczący pakiet udziałów w spółce objął południowo-afrykański koncern SAB, rozpoczynając kolejną reorganizację zakładów.

W roku 1994 zakład, jako jeden z pierwszych w Polsce, ogłosił przetarg na system do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem. Przetarg wygrał CSBI wraz z oferowanym przez siebie systemem MFG/PRO. Nieco wolniejsze od planowanego tempo jego wdrożenia jest spowodowane niedoszacowaniem rozmiaru projektu, wynikającym z braku referencji podobnych systemów na terenie Polski oraz niedocenieniem znaczenia procesu edukacji kadr w zakresie użytkowania systemu. Mimo to sparametryzowano system, przeniesiono dane statyczne (kartoteki indeksów, klientów i dostawców) i opracowano nowy plan kont. W najbliższym czasie (tj. przed końcem br.) planowane jest uruchomienie modułu sprzedaży i finansowo-księgowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200