Co dalej z MPLS?

MPLS-TP

Prawdopodobnie najważniejszym efektem ewolucji MPLS w niedalekiej przyszłości będzie wersja MPLS-TP (MPLS Transport Profile). Ta technologia promowana przez IETF/ITU-T, jest rozwijana przez grupę MEAD (MPLS Interoperability Design).

MPLS-TP realizuje identyczne funkcje co standardowy MPLS, wprowadzając kilka udoskonaleń. Stosunkowo niewielkie możliwości kształtowania ruchu w tradycyjnym MPLS zastąpiono zaawansowanymi atrybutami transportu. Należą do nich m.in. wydajność, poziom jakości usług, nowe funkcje monitorowania, administracji i zarządzania strukturą.

MPLS-TP jest technologią transmisji zorientowaną na połączenie, opartą na MPLS. Umożliwia tworzenie inteligentnych połączeń punkt-punkt, wprowadza zarządzanie jakością pakietów Quality of Service oraz ochronę przełączania etykiet, powiązaną z kompleksową administracją i zarządzaniem. Zgodnie ze specyfikacjami, zdolność do sterowanie ruchem jest monitorowana od końca do końca połączenia. Ponadto MPLS-TP może być uruchamiane ponad dowolną warstwą fizyczną. Do tej pory operatorzy warstw transportowych nie zamierzali wykorzystywać MPLS w swoich sieciach, ponieważ standard nie udostępniał im odpowiedniego poziomu kontroli. Przy MPLS-TP operatorzy transportowi uzyskają możliwość pełnego zarządzania właściwościami sieci.

Co dalej z MPLS?

Tunelowanie IPv6 poprzez sieć MPLS

MPLS-TP zapewnia przewidywalne i pewne dostarczanie pakietów, a także wygodę i zalety sieci SONET/SDH. Przy wykorzystaniu MPLS-TP będzie istniała możliwość manualnego zestawiania tuneli MPLS. W przeciwieństwie do MPLS, MPLS-TP nie wspiera trybu bezpołączeniowego. Do ważnych udoskonaleń można także zaliczyć modyfikację funkcji OAM (Operations, Administration, Maitenance). Funkcje OAM obejmują: sygnały błędów, utraty łączności, weryfikację połączenia oraz monitorowanie połączenia. Zarządzanie siecią jest możliwe dzięki scentralizowanemu systemowi administrowania (NMS) lub rozproszonym planom kontrolnym. Te ostatnie jednoznacznie definiują funkcje OAM.

MPLS-TP to sieć transportowa oparta na MPLS, zorientowana na połączenie, która umożliwia tworzenie zarządzanych połączeń punkt-punkt dla różnych warstw sieci, takich jak: Ethernet, ATM, SONET/SDH. MPLS-TP jest niezależna od warstwy fizycznej oraz usług wykorzystywanych przez klienta. Ponadto wprowadzone zostaną kluczowe funkcje transportowe, w tym m.in. zarządzanie jakością pakietów. Prace nad standaryzacją trwają, a liczba i częstotliwość tworzonych dokumentów może świadczyć o dużym zapotrzebowaniu na szybką ratyfikację tej specyfikacji.

MPLS a sprawa IPv6

MPLS-TP będzie jedną z nowych technologii najszybciej dostępnych na rynku. Inżynierowie pracują równie wytrwale nad możliwością integracji MPLS z sieciami IPv6 oraz bezprzewodowymi 4G, m.in. opartymi na technologii LTE (Long Term Evolution). W pierwszym przypadku prace są już na ukończeniu i MPLS obsługuje zarówno IPv4, jak i IPv6. Pomimo że MPLS jest obecnie kompatybilne z IPv6, całość ruchu IPv6 w najbliższej przyszłości nie przekroczy 1%. IPv6 jest znaczącym wyzwaniem dla sieci, ale nie powinno stwarzać problemów dla MPLS.

Wielu dostawców usług ma wdrożone MPLS w szkielecie sieci IPv4 dla różnych usług typu VPN czy QoS. Istnieje też wiele rozwiązań pozwalających wykorzystać IPv6 w ramach MPLS. Najpopularniejsze z nich to zastosowanie tuneli IPv6 przy użyciu routera brzegowego klienta CE (Customer Equipment) oraz IPv6 przesyłane przez transportowe połączenie w ramach MPLS. Równie popularne staje się promowane przez Cisco rozwiązanie 6PE. Dobrą strategią jest także pełne i przezroczyste wsparcie IPv6 w szkielecie MPLS, ale w tym przypadku infrastruktura będzie musiała zostać radykalnie zmodyfikowana, aby obsługiwać protokoły IPv4 i IPv6.


TOP 200