Centrum danych: wszystko pod kontrolą

Wydajne zarządzanie

Monitorowanie i zarządzanie systemami zasilania oraz chłodzenia powinno umożliwiać dostarczanie informacji już na poziomie pojedynczej jednostki struktury systemu (np. szafy), aby zapewniać niezawodne działanie sprzętu teleinformatycznego. Bardzo ważne jest zagwarantowanie monitorowania wszystkich kluczowych urządzeń należących zarówno do warstwy infrastruktury zasilania i chłodzenia, jak i środowiska.

Dosyć częstą praktyką jest monitorowanie urządzeń, takich jak: przełączniki źródeł zasilania, zasilacze UPS czy urządzenia chłodzące. Znacznie rzadziej monitoruje się poszczególne obwody i parametry środowiskowe. Doświadczenie pokazuje jednak, że często przyczyną przestoju systemu IT jest awaria pojedynczego obwodu. Dzięki monitorowaniu poszczególnych obwodów i możliwości uzyskania przez administratorów informacji o zwiększonym ryzyku wystąpienia awarii, znacząco zwiększa się dostępność systemu.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • TikTok z centrami danych w Europie

Istotnym aspektem związanym z bezpieczeństwem zasilania jest monitorowanie poziomu (prądu) obciążenia grupy bądź pojedynczego urządzenia. Aktywne zarządzanie poszczególnymi elementami odbiorczymi w dużym stopniu wpływa na zwiększenie dostępności, bowiem pozwala stwierdzić, czy urządzenia teleinformatyczne pracują prawidłowo oraz czy nie występują przeciążenia sieci zasilającej. Urządzenia umożliwiające zdalne wyłączanie lub włączanie pojedynczych urządzeń teleinformatycznych pozwalają zoptymalizować (wydłużyć) czas pracy systemu informatycznego w razie zaniku zasilania (praca UPS-a z baterii), wyłączając zbędne lub mniej ważne urządzenia.

Bardzo ważna jest stała kontrola warunków środowiskowych, takich jak temperatura i wilgotność, ponieważ podwyższona temperatura stanowi duże zagrożenie dla prawidłowej pracy urządzeń teleinformatycznych. Obecne wymagania w zakresie optymalizacji powierzchni zajmowanej przez sprzęt IT powodują wzrost gęstości upakowania urządzeń, co skutkuje problemami z efektywnym odprowadzeniem ciepła, a tym samym wzrostem temperatury.

Zmniejszanie ryzyka awarii

Skuteczne narzędzia do analizy parametrów zasilania i środowiska zapobiegają występowaniu zakłóceń, wskazując na źródła potencjalnych problemów i awarii. Analizując ryzyko wystąpienia awarii, system zarządzania korzysta z pomierzonych parametrów, odnosząc je do danych źródłowych zapisanych wcześniej w bazie. Dzięki temu możliwa jest np. identyfikacja problemów związanych z uszkodzeniami baterii w systemach UPS oraz wyznaczenie punktów o podwyższonej temperaturze w szafach. Zakłócenia zasilania i zbyt wysoka temperatura to przykłady zdarzeń, wobec których, jeżeli nie zostaną podjęte żadne działania zaradcze - mają one bezpośredni wpływ na dostępność całego systemu IT. Uzyskane w odpowiednim czasie informacje są więc krytycznym czynnikiem, wpływającym na bezproblemowe działanie systemu teleinformatycznego. Pozwalają podejmować działania naprawcze jeszcze przed wystąpieniem uszkodzenia lub awarii sprzętu.

Centrum danych: wszystko pod kontrolą

TOP 200