Centrum danych: wszystko pod kontrolą

Za utrzymanie optymalnych warunków zasilania oraz parametrów środowiskowych (wilgotność, temperatura) w centrum danych odpowiadają systemy zasilania i chłodzenia. Aby w pełni mogły realizować te zadania, potrzebują scentralizowanego systemu do monitorowania i zarządzania.

Systemy zasilania i chłodzenia wyposaża się obecnie w dużą liczbę czujników pomiarowych. Układy chłodzenia mogą mierzyć temperaturę powietrza wlotu serwera dla wielu szaf, a systemy UPS parametry zasilania (np. poziom prądu, napięcia, stopień naładowania baterii). Jednak lokalne zarządzanie poszczególnymi elementami infrastruktury fizycznej zwykle okazuje się niewystarczające, żeby spełnić wymogi w zakresie wysokiej dostępności i wydajności energetycznej. Dlatego zwolenników zyskuje korzystanie ze scentralizowanych systemów monitorowania, które dostarczają kompleksowej informacji. Dzięki zebraniu różnych danych znajdujących się w systemie, można lepiej przeciwdziałać przestojowi systemu teleinformatycznego lub utracie danych - szczególnie w sytuacjach kryzysowych.

Funkcje, które może realizować centralny system monitorowania:
Scentralizowane systemy monitorowania oferowane obecnie, obsługując całą infrastrukturę IT, mogą się komunikować zarówno poprzez współdzielenie istniejącej sieci logicznej, jak i korzystając z dedykowanego systemu. Zwykle w przypadku serwerowni o powierzchni większej niż 2,5 tys. metrów kwadratowych, korzystają ze specjalnej sieci, która zapewnia możliwość integracji z systemami zarządzania budynkiem BMS (Building Management System) oraz systemami zarządzania przedsiębiorstwem EMS (Enterprise Management Systems).

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • TikTok z centrami danych w Europie

Zintegrowanie systemów zarządzania (często opartych na różnych architekturach) w taki sposób, żeby umożliwić im wymianę informacji - stwarza pewne trudności, gdyż do administrowania poszczególnymi grupami urządzeń wykorzystuje się dedykowane oprogramowanie. Te różnice między systemami muszą zostać rozpoznane już na etapie planowania oraz uwzględnione we wstępnej fazie wdrażania zintegrowanego systemu zarządzania infrastrukturą fizyczną.

Centrum danych: wszystko pod kontrolą

Warstwy systemu teleinformatycznego

Inny problemem występującym przy tworzeniu scentralizowanego systemu zarządzania, jest duża ilość różnorodnych informacji. Konieczne jest więc stworzenie odpowiednich algorytmów, które będą w stanie filtrować informacje istotne dla funkcjonowania systemu IT (parametry zasilania, środowiska oraz stany alarmowe pochodzące z systemów zarządzania budynkiem i przedsiębiorstwem).

Szczególnie trudna jest integracja z systemami do zarządzania budynkiem, gdzie inaczej niż w aplikacjach do zarządzania infrastrukturą informatyczną - głównym celem jest usprawnienie funkcjonowania obiektu (automatyzacja budynku) oraz jego bezpieczeństwo (np. systemy przeciwpożarowe, systemy przeciwwłamaniowe). Ponadto systemy BMS wykorzystują zwykle do komunikacji odrębną sieć logiczną i dedykowane protokoły, np. MODBUS. Zarządzanie infrastrukturą fizyczną poprzez integrację z istniejącymi systemami BMS i EMS wymaga połączenia logicznego poszczególnych elementów każdego z systemów lub punktu, danych oraz opracowania specjalnych programów do zarządzania, co zwykle wiąże się z poważnymi kosztami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200