Biznes potrzebuje mobilności

Na rynku działa wielu dostawców, którzy oferują korporacjom swoje usługi w zakresie budowania firmowych magazynów z aplikacjami. Mogą one funkcjonować jako osobne rozwiązanie programowo-sprzętowe lub być dostarczane w formie usługi. W obu przypadkach centralnym elementem systemu jest oprogramowanie MDM (Mobile Device Management), które często jest już w firmie zainstalowane i pomaga w zarządzaniu flotą urządzeń mobilnych.

Google i Apple również oferują usługi prywatnych magazynów z aplikacjami. Warto przyjrzeć się tym propozycjom (Google Play Private Channels, Apple Volume Purchase Program for Business) ze względu na doświadczenie obu koncernów w tworzeniu takich rozwiązań. Obie usługi są stale rozwijane, w obecnym kształcie mogą nie odpowiadać niektórym wymaganiom korporacyjnym.

Firmy mogą również korzystać z oferty znanych producentów oprogramowania komercyjnego. Zarząd spółki SAP chciałby, aby do 2015 roku z oprogramowania biznesowego koncernu korzystało miliard osób, ponad dwukrotnie więcej niż obecnie. Głównym czynnikiem prowadzącym do realizacji tych założeń ma być rozwój aplikacji mobilnych. Podobną drogą podążają dostawcy powszechnie używanych systemów do zarządzania zasobami (ERP) i relacjami z klientem (CRM). Analitycy uważają, że mobilność systemów ERP będzie w kolejnych latach jednym z najważniejszych trendów na rynku oprogramowania biznesowego.

Wszechobecny BYOD

Negatywną stroną zbyt łatwego dostępu do aplikacji i usług mobilnych jest naturalna chęć pracowników do korzystania z prywatnych urządzeń przenośnych w miejscu pracy. Zjawisko określane skrótem BYOD (Bring Your Own Device) narasta i nic nie wskazuje na to, by można je było w krótkim czasie wyeliminować.

Specjaliści są nawet skłonni twierdzić, że BYOD jest nieodłącznym elementem szeroko pojętej mobilności korporacyjnej i powinien być rozpatrywany jako całość. Z najnowszego raportu MarketsandMarkets wynika, że w 2017 r. tak pojmowany rynek będzie wart 181,39 mld USD, z rocznym przyrostem na poziomie 15%. Ta astronomiczna kwota wyraźnie pokazuje, że znaczenie mobilności, a wraz z nią również BYOD, będzie dynamicznie się zwiększać.

Zarządzający firmami, planujący wykorzystywać zalety usług i sieci mobilnych, powinni już teraz zadbać o opracowanie przejrzystej polityki bezpieczeństwa, określającej zasady używania prywatnych urządzeń w obrębie przedsiębiorstwa. Warto zapoznać się z ofertą producentów aplikacji do zarządzania flotą urządzeń mobilnych (MDM - Mobile Device Management). Poprawne wdrożenie takiego oprogramowania pozwoli uchronić firmę przez potencjalnymi szkodami.

Jedną z podstawowych obaw związanych z BYOD jest możliwość wycieku wrażliwych informacji, jeśli prywatne urządzenie zostanie zgubione lub skradzione. Z tego powodu ważne jest, by wewnętrzne polityki bezpieczeństwa wymuszały stosowanie haseł dostępu, mechanizmów szyfrowania danych czy zdalnego kasowania informacji przechowywanych w pamięci urządzenia mobilnego.

Biznes potrzebuje mobilności

TOP 200