Bezprzewodowy sojusz z kablami

WiGig dosyć ściśle współpracuje z Wi-Fi Alliance oraz grupą roboczą IEEE 802.11AD, która rozpoczęła rozwijanie standardu szybkich sieci bezprzewodowych w pasmie 60 GHz. Technologia może stać się częścią "trzyzakresowego Wi-Fi", które będzie pozwalało na łączność w ramach częstotliwości 2,4 GHz, 5 GHz, 60 GHz - na różnych szybkościach, w zależności od siły sygnału i lokalizacji względem punktu dostępowego. Ponieważ technologia WiGig będzie wykorzystywała wysokie częstotliwości, zasięg będzie znacznie mniejszy niż standardowego Wi-Fi. Zaawansowane elementy antenowe mają zapewnić zasięg porównywalny z rozwiązaniami pracującymi na częstotliwości 5 GHz. Wybrano 60 GHz, ponieważ częstotliwość ta jest dostępna bez licencji w większości państw.

Strategia bezpieczeństwa bezprzewodowego

Powszechnym mechanizmem zabezpieczeń sieci bezprzewodowych - obok standardowych mechanizmów uwierzytelniania i szyfrowania (WEP, WPA, WPA2) - stają się inteligentne mechanizmy wykrywania zagrożeń. Istnieje kilka metod skanowania środowiska radiowego pod kątem wykrywania zagrożeń.

Bezprzewodowe systemy prewencji przed intruzami (WIPS) są przeznaczone do zapobiegania przyłączania się nieautoryzowanych urządzeń do sieci przewodowej i bezprzewodowej. WIPS chroni także urządzenia wewnętrzne przed przyłączaniem się do nieautoryzowanych (potencjalnie niebezpiecznych) punktów dostępowych.

Podstawowe konfiguracje WIPS:
Gdyby dostępne były jedynie sieci 802.11a/b/g, opcja druga byłaby najlepszym wyborem dla korporacyjnych sieci. Obecnie, ze względu na różne implementacje 802.11n, zalecane są rozwiązania zintegrowane lub SaaS. Większość systemów WIPS wykorzystuje dedykowane sensory do skanowania bezpieczeństwa. Rozwiązania działające na przełączeniach funkcji (punkt dostępowy na zmianę z sensorem) narażają sieć na zagrożenia w przypadku, gdy urządzenia pracują w trybie punktu dostępowego.

Rozwiązania korporacyjne nie mogą obejść się jednak bez zastosowania kontrolera ze zintegrowanymi mechanizmami bezpieczeństwa. Coraz więcej dostawców realizuje usługi WIPS w postaci usług SaaS. To ciekawa alternatywa. Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa dla nowych standardów (802.11n, 802.11s) i rozwój zagrożeń przyspieszają wprowadzanie omawianych rozwiązań w sieciach.

Zielone Wi-Fi

Poszukiwanie oszczędności i ekologicznych rozwiązań widać na każdym kroku i nie ominęły one także środowiska sieciowego. Tak modny temat zielonych sieci znajduje również odzwierciedlenie w sieciach bezprzewodowych.

Prawie każda karta Wi-Fi pozwala na ustawienia trybu oszczędzania energii. W większości komputerów przenośnych można z powodzeniem kontrolować energią konsumowaną przez kartę sieciową. Oszczędzanie energii przez sieć bezprzewodową może być realizowane przez wyłączenie radia, synchronizację z infrastrukturą, ochronę energii w przedziałach czasowych. Rozważając stosowanie różnych metod, nie zaszkodzi przy okazji zadać sobie pytanie: czy techniki oszczędzania energii przez Wi-Fi pozwalają na uzyskanie znacznych oszczędności oraz czy mają negatywny wpływ na przepustowość? Obecnie stosowane mechanizmy (CAM, PSM, U-APSD, WMM-PS, PSMP, dynamiczne oszczędzanie energii MIMO, Wake on Wireless) wpływają w różny sposób na działanie sieci bezprzewodowych. Techniki oszczędzania energii poprzez zastosowanie niektórych mechanizmów Wi-Fi, to jednak tylko część całkowitego bilansu energetycznego rozwiązań. Bardzo istotne jest odpowiednie zaprojektowanie i zbudowanie sprzętu od strony technicznej, przy wykorzystaniu energooszczędnych układów.


TOP 200