Backup - na taśmy czy w chmurze?

Taśmy nadal popularne

Chociaż pzechowywanie kopii zapasowych na dyskach jest coraz powszechniejsze, to jednak taśmy tak szybko nie znikną. Według Gartnera, sześć lat temu, przedsiębiorstwa składowały bezpośrednio na taśmie 63% danych. Dzisiaj na taśmie (bez pośrednictwa dysku) ląduje już tylko 13% danych. Co więcej kolejne 65% przedsiębiorstw wdrożyło rozwiązanie B2D2, sporządza backup najpierw na pamięci dyskowej, a następnie kopiuje na taśmę. Oznacza to, że kopie zapasowe 78% przedsiębiorstw trafiają jednak ostatecznie na taśmę magnetyczną. Taśma ma też do spełnienia ważną rolę w obszarze zachowania danych - jest tanim nośnikiem.

Dzisiejsze przedsiębiorstwa mogą zapewnić więcej poziomów odtwarzania niż w przeszłości. Dla najbardziej krytycznych systemów duże firmy mogą zdecydować się np. na replikacje danych przez szybkie łącza światłowodowe do zapasowego centrum danych. Dla mniej krytycznych zasobów można zastosować kopie oparte na dyskach i replikowac go przez WAN - dopuszczając, że odtwarzanie zajmie nieco więcej czasu lub systemy składowania mogą pracować na trochę wolniejszym sprzęcie. Dla celów archiwizowania - często wymaganego przez stosowne przepisy - firmy mogą używać taśm przechowywanych poza centrum danych.

Zobacz również:

  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia

Chmura jako warstwa systemu backup

Coraz częściej jedną z takich warstw jest chmura. Zamiast przenoszenia taśm do bezpiecznych lokalizacji, można także zdecydować się na pewnego rodzaju "elektroniczną szafę pancerną" dla danych, zlokalizowaną poza ośrodkiem i używaną do odtwarzania ich po katastrofie lub, po prostu, jako miejsce pzechowywania przez dłuższy czas. Zainteresowanie składowaniem danych w chmurze ciągle rośnie. Dla niektórych firm jest to okazja do outsourcingu usług kopiowania/odtwarzania danych, dla innych, chmura stanowi jeszcze jedną, wartą wykorzystania warstwę systemu backupu. Średnim firmom, nie dysponującym środkami do budowy własnej infrastruktury odtwarzania systemów po awarii, usługi świadczone w chmurze mogą oferować odtwarzanie bardziej bezpośrednie niż zapewnia taśma. Według Gartnera, do roku 2014 30% średnich przedsiębiorstw może zdecydować się na wykorzystanie usług cloud computing w operacjach związanych z kopiami bezpieczeństwa.

Chociaż nie każda organizacja jest przygotowania do powierzenia zadania backupu zewnętrznemu usługodawcy, kierunek na wielowarstwowe infrastruktury składowania jest dość wyraźny. Według danych Gartnera, ponad 50% średnich organizacji i ponad 75% dużych przedsiębiorstw wdroży warstwowe architektury składowania do roku 2013. Przy wyborze dostawcy rozwiązania przechowywania kopii zapasowych w chmurze warto zwrócić uwagę na możliwość ich szyfrowania .


TOP 200