AAA - uwierzytelnianie, autoryzacja i kontrola dostępu (cz. 2)

Tożsamość sfederowana

Obecnie przy różnorodności form komunikacji SP i jego tożsamości często funkcjonują w więcej niż jednej domenie bezpieczeństwa. Aby SP był akceptowany w innych domenach bezpieczeństwa (foreign security domain), to domeny te muszą zaufać, że co najmniej system uwierzytelniania wyjściowej domeny działa prawidłowo.

Najważniejsze otwarte standardy Web services:

• WS-Security

• XML Signature

• XML Encryption

• XML Key Management (XKMS)

• WS-SecurityPolicy

• WS-Trust

• WS-Federation

• Web Services Security Kerberos Binding

• Web Single Sign-On Interoperability Profile

Kiedy SP przedstawia walidowane już wcześniej poświadczenia obcej domenie, musi ona wiedzieć, czy dostawca uwierzytelniania pierwotnej domeny bezpieczeństwa zapewnia jej ubezpieczenie. Jeżeli obca domena bezpieczeństwa akceptuje poświadczenie uwierzytelnienia z domeny pierwotnej, to taka akceptacja jest formą zaufania. Jeżeli obca domena nie ufa pierwotnej, to zazwyczaj cały proces uwierzytelniania musi zostać powtórzony w nowej domenie.

"Tożsamość sfederowana" to pojęcie określające użycie pojedynczej tożsamości we wzajemnie zaufanych domenach bezpieczeństwa, uznających przenośność wyników procesu kontroli dostępu. Organizacja A uważa dostawcę tożsamości i system kontroli dostępu organizacji B za wiarygodne, i umożliwia użytkownikom z organizacji B dostęp do zasobów i usług organizacji A.

Federacja pozwala większej liczbie uczestników na łatwiejsze udostępnianie tożsamości i zasobów, zamiast tworzenia własnych systemów. Wiele sieciowych systemów ma swoje systemy federacji, ale też zatwierdzane są otwarte standardy (WS-Federation, WS-Trust itp.) do wspierania federacji na dużej liczbie platform. Federacja jest szeroko używana w komunikacji B2B i we wciąż rozwijającym się internecie jej znaczenie rośnie.

Otwarte standardy sfederowanej tożsamości w większości są budowane wokół: HTML, XML, SOAP, SAML i Web services. XML jest podstawowym językiem i formatem używanym do tworzenia i komunikowania informacji związanej z bezpieczeństwem.

Web services to instancje oprogramowania udostępniające zawartość i usługi w standaryzowanej architekturze integrowania rozproszonych aplikacji. Kilkanaście otwartych standardów Web services uwzględnia podstawowe potrzeby związane z bezpieczeństwem.

W kierunku metasystemu zarządzania tożsamością

Tożsamość cyfrowa potrzebuje zunifikowanego metasystemu, który pomoże oddzielić aplikacje od wewnętrznych mechanizmów specyficznych implementacji tożsamości cyfrowych i pozwoli na ich swobodne łączenie. Taki metasystem ma umożliwić rozwój standaryzowanych technologii, działających w ramach metasystemu, bez konieczności ich wcześniejszego uzgadniania na forum ogólnoświatowym.

Kim Cameron, jeden ze znanych światowych ekspertów ds. tożsamości i kontroli dostępu, stworzył listę podstawowych założeń i pożądanych cech tożsamości cyfrowej pod nazwą Laws of Identity. Nie wszyscy podejmują się implementowania wszystkich tych praw w swoich wersjach metasystemu tożsamości (niektóre kraje są przeciwne anonimowości czy całkowitej prywatności w jakiejkolwiek postaci), ale na blogu Camerona (http://www.identityblog.com) można znaleźć informacje o wymyślnych typach tożsamości i federacji. Innym dobrym źródłem są też materiały Trusted Computing Group.


TOP 200