AAA - uwierzytelnianie, autoryzacja i kontrola dostępu (cz. 2)

Kompleksowe modele AAA

Internet i cloud computing to poważne wyzwania dla systemów AAA. Aby zapewnić bezpieczne procedury AAA między różnorodnymi systemami podpiętymi do internetu, projektuje się i wdraża wiele otwartych standardów, ewoluują protokoły i Web services.

W nieodległej przyszłości niektóre operacje biznesowe będą w praktyce zależne od publicznych lub prywatnych chmur. Użytkownik końcowy będzie podłączał się do wielu zewnętrznych cloud services, a organizacja biznesowa z dużym prawdopodobieństwem będzie zapewniała cloud services, do których będą mieli dostęp użytkownicy zewnętrzni.

AAA - uwierzytelnianie, autoryzacja i kontrola dostępu (cz. 2)

Schemat współdziałania różnych komponentów systemu AAA

Ponieważ obecnie niezależne rozwiązania logowań do witryn WWW nie są skalowalne na tyle, aby sprostać współczesnym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa, niezbędne są systemy zarządzania tożsamością. Uzyskanie dostępu do zasobów większości witryn webowych wymaga logowania, co powoduje, że ich właściciele muszą utrzymywać własne domeny bezpieczeństwa oraz bazy danych kontroli dostępu. Każdy użytkownik musi wprowadzić informacje logowania i tożsamości, a przechodząc do innej witryny musi powtarzać ten sam proces (używając różnych weryfikatorów tożsamości, ale też często tych samych). Jest to dla użytkowników droga zbyt powolna i nieskoordynowana, wymagająca wielu dodatkowych działań.

Już jakiś czas temu niektóre firmy i organizacje podjęły zadanie określenia, co jest niezbędne, aby współdzielić jedną tożsamość między różnymi witrynami. Celem ostatecznym jest ogólnoświatowe rozwiązanie SSO (Single sign-on). W modelu tym zakłada się istnienie wspólnego, zaufanego dostawcy tożsamości. Każdy SP rejestruje się u niego i każdy uczestnik procedur weryfikacyjnych zgadza się akceptować tokeny tożsamości tego zaufanego dostawcy (zazwyczaj pliki tekstowe kompatybilne z HTML).

Jak dotąd powstały rozwiązania różnych dostawców oraz pewne standardy. Microsoft stworzył w 1999 r. jedną z największych tego typu usług - Microsoft Passport, którą w 2008 r. przekształcono w obecne ID Microsoft Windows Live. Jednak wielu specjalistów uważa, że dosyć niezręczna jest sytuacja, gdy największy na świecie dostawca oprogramowania jest jednocześnie powszechnym dostawcą tożsamości.

Z tych obaw wyrasta wiele innych konkurencyjnych rozwiązań własnych i otwartych standardów. Niektóre z nich to protokoły tworzące podstawy SSO oraz systemy zarządzania tożsamością, inne to rozwiązania kompletne.


TOP 200