10 technologii które mogą zawojować świat

7. 4 MB pamięci i układ transmisji na powierzchni 8 mm kw.

10 technologii które mogą zawojować świat

Memory spot ma m.in. umożliwiać zapisywanie na zdjęciach informacji multimedialnych.

Miniaturowy chip Memory Spot stworzony przez inżynierów HP może stać się kolejnym krokiem w tzw. rewolucji informatycznej. Układ scalony o wymiarach 2 na 4 mm zmieści się wszędzie. Miniaturowe urządzenie posiada układ sterujący, moduł transmisji danych, wbudowaną antenę RFID oraz pamięć o maksymalnej pojemności 4 MB i zajmuje mniej więcej powierzchnię znaczka pocztowego. Zdalny zapis i odczyt danych może odbywać się z maksymalną prędkością 10 Mb/s na odległość kilku milimetrów. Żaden z dostępnych dotychczas układów nie oferował takiej funkcjonalności przy tak małych wymiarach.

Zasilanie Memory Spot odbywa się za pomocą tzw. techniki inductive coupling, wykorzystującej pole elektromagnetyczne wytwarzane podczas transmisji danych. Potencjalnymi zastosowaniami układu Memory Spot mogą być m.in. systemy identyfikacji pacjentów w szpitalach, służące jednocześnie jako elektroniczne karty leczenia, systemy zabezpieczeń dowodów osobistych bądź paszportów. Umieszczony w miejscach publicznie dostępnych może służyć do przesyłania komunikatów, instrukcji postępowania, zwiastunów filmowych, a nawet reklam na urządzenia przenośne wyposażone w odpowiedni moduł transmisji danych. Memory Spot może również pracować jako układ RIFD. Wbudowany procesor umożliwia szyfrowanie danych.

Wśród potencjalnych zastosowań układu wymienia się noszone na nadgarstku urządzenie, które przechowywałoby dane medyczne pacjentów w szpitalach. Układ przydatny też będzie w walce z podrabianiem medykamentów, posłuży do lepszego zabezpieczenia dowodów osobistych i paszportów, umożliwi umieszczenie dodatkowych informacji w drukowanych dokumentach, a dołączany do fotografii z wakacji posłuży do przekazywania zawartości audiowizualnej. Memory Spot ma niedługo trafić na rynek.

8. Rozproszona medyczna sieć diagnostyczna

Projekt Medicus przełamuje bariery związane z przesyłaniem skomplikowanych danych medycznych i złożonych obrazów pomiędzy szpitalami w Stanach Zjednoczonych. Opiera się na tzw. przetwarzaniu siatkowym i architekturze SOA. Poszczególne komputery w centrach medycznych w USA i Kanadzie pośredniczą w wymianie danych medycznych, w tym obrazów. Transmisja danych gromadzonych w ramach systemu odbywa się głównie za pomocą publicznych sieci.

Według naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, zastosowanie przetwarzania siatkowego i szybkich łączy internetowych umożliwia wyszukiwanie, wstępną kompresję i przesyłanie obrazów 2D i 3D oraz danych diagnostycznych według standardów DICOM, praktycznie w czasie rzeczywistym. Wykorzystanie architektury SOA umożliwiło zaś przełamanie bariery związanej z niekompatybilnością systemów w poszczególnych centrach medycznych. Wyniki poszczególnych badań realizowanych za pomocą urządzeń cyfrowych mogą być na bieżąco dodawane do bazy danych dotyczących pacjentów. Osoby posiadające określone uprawnienia mogą uzyskać dostęp do danych określonego pacjenta, niezależnie od miejsca ich przechowywania. W przypadku schorzeń leczonych klinicznie, za zgodą pacjenta, dane dotyczące przebiegu jego choroby mogą być udostępnione w celach naukowych szerszemu gronu użytkowników sieci Medicus.

Medicus został zbudowany z wykorzystaniem oprogramowania middleware Globus Toolkit, opracowanego przez Globus Alliance. Globus Toolkit jest udostępniany na licencji open source. Sam projekt jest współfinansowany przez rządową organizację do walki z rakiem National Cancer Institute, a wkład w rozwój oprogramowania Globus Toolkit miały m.in. organizacja National Science Foundation i Departament Energii USA. Obecnie sieć łączy 41 centrów medycznych w USA i Kanadzie. Najbliższe plany zakładają podłączenie wszystkich 230 centrów należących do Children's Oncology Group.


TOP 200