10 technologii które mogą zawojować świat

3. Darmowy system operacyjny w modelu SaaS

Idea projektu Ghost (Global Hosted Operating System) opiera się na założeniu, że klasyczny model systemu operacyjnego, który wraz z określonymi zasobami jest przypisany do komputera, jest przestarzały. Zespół pracujący nad rozwojem Ghost OS stworzył pierwszy wirtualny system operacyjny, wyposażony w podstawowe narzędzia biurowe, udostępniany za darmo w modelu SaaS.

Ghost to w gruncie rzeczy maszyna wirtualna pracująca częściowo w centrum danych producenta, a częściowo na komputerze klienta. System jest w całości obsługiwany za pośrednictwem przeglądarki. Wszystkie dokumenty i programy mogą być przechowywane w pamięci dyskowej o pojemności 3 GB, bezpłatnie udostępnianej każdemu użytkownikowi Ghosta. System umożliwia również dostęp do lokalnych urządzeń magazynujących. System jest bezpłatny. Jego producent ma zamiar zarabiać na opłatach od producentów dodatkowego oprogramowania, które mają być także oferowane w modelu SaaS.

Aktualnie Ghost znajduje się w dostępnej publicznie fazie alpha. Do końca września br. ma zostać wydana pierwsza beta. Chociaż użytkownicy nie mogą korzystać z klasycznych aplikacji, mają pełny dostęp do podobnych programów obsługiwanych z poziomu przeglądarki, np. Google Dokumenty i Arkusze. Dodatkowo, według zapewnień Zvi Schreibera, szefa zespołu odpowiedzialnego za powstanie Ghost OS, w ciągu najbliższego roku powinny pojawić się aplikacje umożliwiające pracę ze wszystkimi najpopularniejszymi formatami zapisu dokumentów.

Ghost został stworzony na platformie deweloperskiej OpenLaszlo. Korzysta zaś z hostingu i usług dodatkowych oferowanych przez Amazon w ramach pakietu Amazon Web Services. Jak zapewniają twórcy, system jest skalowalny i bezpieczny. Wersja demonstracyjna i formularz rejestracyjny są dostępne pod adresemhttp://g.ho.st/

4. Język naturalny zrozumiały dla komputera

Wraz ze wzrostem znaczenia komputerów wzrasta znaczenie sprawnej komunikacji pomiędzy człowiekiem a maszyną. Dotychczas to ludzie musieli uczyć się języków maszynowych. Jednak dzięki analizie i przetwarzaniu języka naturalnego niedługo sytuacja może się odwrócić. Technologia Streaming Logic, stworzona przez Linguistic Agents, umożliwia przetwarzanie języka naturalnego na zestaw logicznych zasad poprawnie interpretowanych przez komputer. Wykorzystanie sztucznej inteligencji i lingwistyki pozwoliło na automatyzację procesu tłumaczenia języka naturalnego na zależne formy logiczne, które - dzięki określeniu zależności zachodzących między nimi - mogą być interpretowane przez komputer. Poszczególne formy logiczne, stanowiące funkcje określonych operatorów, wraz ze związkami zachodzącymi między nimi są automatycznie zapisywane w formacie XML i mogą być wykorzystywane przez aplikacje zewnętrzne.

Według Ann Grackin z firmy konsultingowej ChainLink Research, tym co odróżnia Streaming Logic od podobnych rozwiązań są unikalne możliwości analizy związków pomiędzy poszczególnymi słowami i określania ich znaczenia ze względu na kontekst. Jej zdaniem algorytmy te mogą posłużyć np. jako podstawa do zbudowania zaawansowanego oprogramowania do automatycznego tłumaczenia aplikacji lub dokumentów biurowych.

Najprawdopodobniej oprogramowanie Streaming Logic stanie się częścią innych zaawansowanych aplikacji, takich jak systemy ERP, zaś automatyzacja rozbioru gramatycznego zdania i jego przetworzenie na język maszynowy uprości pracę deweloperów. "Czas zmienić sposób interakcji z oprogramowaniem i uczynić go bardziej intuicyjnym. Co może być bardziej intuicyjnego niż język naturalny?" - konkluduje Sasson Margaliot, założyciel Linguistic Agents.


TOP 200