10 pułapek zwinnej transformacji

Kolejne miesiące wdrożenia pokazały, że miałem rację. Gdybyśmy się wtedy zatrzymali, organizacja straciłaby kilka miesięcy - i wiedzę. Wdrożenie Scruma w dużej organizacji wymaga śmiałości działań. Nie można stanąć, odwrócić się od zmiany, bo wtedy trudno ponownie ruszyć. Nagle zaczyna brakować energii, która towarzyszyła na początku.

Pułapka 7: Zaczarowany biznes

Można mieć świetny plan wdrożenia, wszystko będzie szło jak z płatka, ale jakoś przeoczycie moment włączenia biznesu w całą zmianę. Muszę stwierdzić, że jest to jedna z poważniejszych przeszkód zwinnej transformacji.

Z czego to wynika? Wydaje mi się, że IT bardzo często postrzega biznes, jakby ten żył gdzieś na Olimpie - panowała tam wieczna wiosna, a bogowie wiedli spokojne życie. Był to świat bajkowy, zaczarowany, niedostępny dla zwykłych śmiertelników.

Trochę podobnie jest w relacji IT-biznes. Wiele razy spotykałem się z tym, że klient zbyt późno był informowany o zmianie. Wdrożenie ruszało, mijało kilka miesięcy, a rola, skądinąd kluczowa z punktu widzenia Scruma, była dopinana, gdy już cała machina ruszyła. Wtedy dochodziło do niepotrzebnych dyskusji, wątpliwości i tłumaczeń. Cały proces wdrożenia był blokowany.

Pułapka 8: Oporni menedżerowie

Polityka korporacyjna to norma, nigdy jej nie wyeliminujemy z życia organizacji. Jednak decydując się na zmianę, która swoim zasięgiem obejmuje wszystkie zespoły i departamenty, należy liczyć się z tym, że na swej drodze napotkacie działania dywersyjne. Ich sprawcami są często menedżerowie, którzy próbują storpedować pomysł zmiany. Robert Miles, autor dwóch znakomitych książek na temat transformacji biznesowej, "Leading Corporate Transformation" oraz "BIG Ideas and BIG Results", zwraca uwagę na trzy różne typy menedżerów, którzy w trakcie przeprowadzania zmiany mogą sprawiać problemy:

- Gorące głowy. Angażują się w program zmiany od początku, nie zawsze jednak rozumieją, o co w tym chodzi. W głębi duszy są mocno przekonani, że zmiana jest dla nich ogromną szansą, zwłaszcza w kontekście przyszłej kariery.

- Przeciwnicy. To oni najczęściej robią krecią robotę. Prowadzą niezdrową politykę. Boją się, że stracą. Są przeświadczeni, że zmiana wywróci podział władzy. Pojawi się nowa struktura organizacyjna, która okroi ich dotychczasową strefę wpływu. Według nich transformacja na pewno nie wróży nic dobrego.

- Zdystansowani. Stoją z boku. Podchodzą do programu z olbrzymim dystansem. Nie są pewni, czy proces transformacji przyniesie korzyści. Dlatego się nie angażują. Czekają, aż sytuacja się rozwinie, być może wtedy dołączą. Teraz wolą nie ryzykować.

Umiejętność rozpoznania "dywersantów" ma ogromny wpływ na sukces wdrożenia Scruma w organizacji. Przez jedną osobę nierzadko można stracić wiele miesięcy ciężkiej pracy.

Pułapka 9: Brak komunikacji

O komunikacji mówi się na każdym szkoleniu z zarządzania projektami. Później wracamy do firmy i okazuje się, że ktoś czegoś nie wiedział, nie usłyszał. Komunikacja jak szwankowała, tak szwankuje dalej.


TOP 200