Prywatne sieci 5G - przyszłość komunikacji w przedsiębiorstwach

  • Computerworld,

Rozmowa z Bartłomiejem Noculakiem, Open Source, Cloud Native, MultiCloud and NG Telco Transformation Leader, Kyndryl

Od kilku lat standard 5G wskazywany jest jako przełomowa technologia w cyfrowym świecie. Lepsza przepustowość, bezpieczniejsza, bez opóźnień. Trwają cały czas poszukiwania nowych use case’ów, które będą mogły być podwalinami dla nowych modeli biznesowych. Kyndryl również wpisuje się w ten globalny trend wykorzystania nowego standardu komunikacji.

Technologia 5G kojarzy się głównie z komercyjnymi, ogólnopolskimi operatorami telekomunikacyjnymi, którzy w ramach swoich usług dodali kolejną warstwę technologiczną. Natomiast prywatne sieci 5G i technologia Private Wireless są odrębnym zagadnieniem, całkowicie oderwanym od tychże operatorów. Każda firma w Polsce, każde przedsiębiorstwo, ma technologiczną możliwość uruchomienia na swoim terenie prywatnej sieci w celu zapewnienia kompleksowych usług łączności sieciowej dla różnorodnych zastosowań. My, wraz z naszym globalnym partnerem, oferujemy organizacjom na całym świecie możliwość zbudowania takiej sieci.

Firma Nokia jest dostawcą technologii tj. tworzy hardware i software, natomiast Kyndryl jako integrator wdraża rozwiązania Nokii. Należy tu zaznaczyć, że nasz partner dotychczasowe wieloletnie doświadczenie w obszarze sieci publicznych wykorzystuje do budowy rozwiązań dedykowanych dla sieci prywatnych. Nie znam tak dobrego rozwiązania technologicznego jak właśnie hardware i software od Nokii dedykowany prywatnym sieciom 5G. Wynika to też z samej polityki firmy, która rok do roku przeznacza na to olbrzymie kwoty w obszarze badań i rozwoju.

Kyndryl natomiast ma globalne doświadczenie budowania prywatnych sieci, przede wszystkim na rynkach, które są już bardziej dojrzałe, np. na rynku niemieckim. Jeszcze raz podkreślę - we wdrożeniach Private Wireless nie jest potrzebna firma telekomunikacyjna, lecz doświadczony integrator. Prywatna sieć zapewnia kompleksową łączność na terenie przedsiębiorstwa i najważniejsze jest dostrzeżenie jakie usługi mogą na niej działać.

Temat Private Wireless, przynajmniej w Polsce, jest nowy. Wydaje mi się, że rodzime przedsiębiorstwa próbują na swoje wyzwania w kwestii komunikacji i sieci odpowiadać innymi rozwiązaniami.

To właśnie nasze zadanie, by edukować rynek. Ponieważ to Private Wireless jest odpowiedzią na większość wyzwań komunikacyjnych w przedsiębiorstwach. Na jednej sieci, zbudowanej na terenie firmy bądź firmy i jej oddziałów, możemy uruchamiać obok siebie szereg usług. Pojedyncza sieć prywatna rozwiązuje praktycznie kompleksowo problem rozproszenia standardów komunikacyjnych. Przykładem jest uruchomienie na jednej sieci komunikacji w obszarze automatyki przemysłowej (PLC), komunikacji krytycznej (radiotelefonów push-to-talk), zarządzania środkami trwałymi i np. Video Recognition. Wszystkie te usługi działają w odseparowaniu od siebie na jednej sieci. Po uruchomieniu sieci prywatnej kończą nam się inwestycje w obszar sieciowy, dokładamy tylko kolejne usługi w naszej infrastrukturze. Jak wspomniałem, usługi są w pełni od siebie odseparowane, co czyni całą usługę wysoce bezpieczną. Sieci prywatne są rozwiązaniami klasy enterprise i w przeciwieństwie do sieci Ethernet bądź WiFi dużo bardziej bezpiecznymi. Zarówno pod względem zabezpieczenia fizycznego jak i szyfrowania czy software.

Kto powinien uważniej przyjrzeć się rozwiązaniu? Czy są branże, dla których Private Wireless jest rozwiązaniem idealnym i w pełni skutecznym?

Rozwiązanie to przede wszystkim na chwilę obecną ma największe zastosowanie w firmach produkcyjnych i logistycznych. Private Wireless – sieci prywatne oparte na technologii 5G, wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa w takich obszarach zapewnienia łączności jak: wózki i pojazdy autonomiczne, zarządzanie środkami trwałymi, automatyka przemysłowa, sterowanie i kontrolowanie dronów, łączność dla kamer, komunikacja krytyczna (radiotelefony i komunikacja video), poprawa jakości produkcji, monitorowanie pracowników, bezpieczeństwo i kontrola dostępu. Jeszcze raz przypomnę - wszystkie te usługi działają w tym samym momencie na jednej sieci. To jest właśnie przewaga rozwiązania Private Wireless. Mamy jedną sieć i dokładamy kolejne usługi.

Dzisiaj żadna technologia nie będzie miała racji bytu bez wpisanego w rozwiązanie bezpieczeństwa.

Tak jak wspomniałem, sieci Private Wireless są rozwiązaniami klasy enterprise, wielowymiarowo bezpieczniejszymi niż WiFi czy Ethernet. W ramach prywatnej sieci 5G każde z urządzeń łączących się z siecią jest wyposażone w kartę SIM bądź eSIM. Każda z tych kart musi być dodana w mózgu sieci, czyli systemie core sieci jako autoryzowany klient. Już samo to zabezpieczenie i trudność w złamaniu szyfrowania SIM uniemożliwa dostęp do sieci. Aby złamać WiFi wystarczy laptop z Wireshark i trochę czasu. Takie działanie w sieciach prywatnych 5G jest niemożliwe do zrealizowania.

Częstotliwości również są blokadą bezpieczeństwa. Prywatne sieci 5G działają na częstotliwości 3,4-3,6 GHz, aby zapewnić dostęp dla np. laptopów wykorzystywane są specjalne gateway’e WiFi. Na chwilę obecną dostęp z urządzeń konsumenckich jest mocno utrudniony, przez co sieć jest bezpieczniejsza, jeżeli chodzi o prymitywne metody ataku.

W samej warstwie bezpieczeństwa sieci wykorzystywany jest tzw. slicing czyli wirtualizacja i separacja sieci logicznych. Nie ma możliwości, aby ktoś łączący się z siecią 5G np. dla komunikacji krytycznej, miał dostęp do chociażby automatyki przemysłowej. To tylko niektóre przykłady zabezpieczeń. Więcej informacji na pewno przekażemy podczas naszego roadshow, do udziału w którym już dziś zapraszam.

Biorąc pod uwagę modułowość rozwiązania, Private Wireless właściwie rozwija się wraz z organizacją.

Tak, jest to przykład technologii, która daje platformę do uruchamiania kolejnych usług. Firma może w swoim tempie wdrażać nowości i kolejne rozwiązania. Jest to idealny model, gdzie przedsiębiorstwo ma możliwość rozłożenia w czasie budżetów jak i natężenia pracy. Docelowo, firmy, aby zdobyć przewagę konkurencyjną, będą wykorzystywać Private Wireless na takie sposoby, jakich sobie jeszcze dziś nie wyobrażamy. Życie samo wymusi innowacje, platforma w postaci prywatnych sieci 5G już jest. Nokia i Kyndryl jako partnerzy dostarczają jako jedni z pierwszych to rozwiązanie na polski rynek.

WIĘCEJ O SIECIACH PRYWATNYCH 5G, TECHNOLOGII, MOŻLIWOŚCIACH I POTENCJALE DLA ORGANIZACJI, DOWIECIE SIĘ PAŃSTWO PODCZAS PIERWSZEGO W POLSCE ROADSHOW. ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA DO WARSZAWY, WROCŁAWIA I KATOWIC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem IDGLicensing@theygsgroup.com