Zarządzanie przepustowością sieci

  • Kamil Folga,

Rynek rozwiązań

Na rynku istnieje kilkanaście rozwiązań obsługujących zarządzanie jakością usług. Przeznaczone są dla operatorów usług dostępowych oraz dużych przedsiębiorstw. Dla małych firm wystarczające będą opcje QoS udostępniane w bardziej zaawansowanych urządzeniach sieciowych. Urządzenia w większości przypadków realizują funkcje inteligentnego przełącznika, który jest zarządzany za pomocą zewnętrznej aplikacji, zintegrowanej z systemem bazodanowym. Istotne jest, aby przez platformę QoS przesyłany był cały ruch sieciowy - od struktur dostępowych do infrastruktury zewnętrznej.

Popularne rozwiązania to produkty firm Arbor Networks (Ellacoya seria e), Cisco (Service Control Engine), Riverbed (Steelhead), F5 Networks (BIG-IP), Sandvine (PTS), Procera (PacketLogic), ipoque (PRX Traffic Manager), BlueCoat (PacketShaper) oraz Allot (NetEnforcer). Jest także polski produkt stworzony przez firmę EtherWerX o nazwie STM (Standalone Traffic Manager). Urządzenie to jest wykorzystywane przez dostawców usług sieciowych głównie do ustawiania parametrów łączy użytkowników zgodnie z kontraktami SLA. Interesujące jest rozwiązanie Meraki Traffic Shaper, które potrafi zarządzać przepustowością, opierając się na punktach dostępowych i cloud computing.

Dla użytkowników indywidualnych jest wiele aplikacji programowych, które realizują zadania zarządzania QoS, np. Traffic Shaper XP, Netlimit, cFos Speed.