Zarządzanie przepustowością sieci

  • Kamil Folga,

Straty pakietów oznaczają odrzucanie indywidualnych pakietów na drodze do miejsca przeznaczenia. Strata już na poziomie jednego procenta może wpływać na jakość transmisji. Jeżeli straty osiągną więcej niż kilka procent, konferencja audio lub wideo jest niemożliwa do przeprowadzenia. W takich przypadkach warto zgłosić ten fakt dostawcy danego łącza lub zainteresować się stanem danego łącza wewnętrznego. Aby uniknąć strat pakietów, należy zadbać o lepszą jakość i przepustowość łączy znajdujących się na trasie transmisji.

Każdy z przedstawionych parametrów podlega optymalizacji, która pozwala aplikacjom o różnym zapotrzebowaniu na przepustowość zgodnie dzielić jedną sieć.

Prostymi środkami do celu

Domyślnie pakiety przesyłane w sieci komputerowej są traktowane jednakowo. Jak już wspomniano, część pakietów musi być jednak traktowana priorytetowo. Takie pakiety to przeważnie dane wrażliwe na jakość transmisji - głównie głos oraz wideo. Dzięki preferencjom otrzymujemy lepszą jakość przekazu audio oraz wideo nawet w przypadku, gdy sieć jest degradowana przez dużą transmisję plików. To, czy potrzebujemy i możemy wykorzystać zalety QoS w danej sieci, zależy od zestawu aplikacji pracujących w danej infrastrukturze, ale także możliwości samej infrastruktury. W przypadku niewielkich przedsiębiorstw, zarządzanie jakością usług może okazać się zbędną opcją. Jeżeli jednak mamy w sieci systemy VoIP lub zamierzamy wykorzystywać konferencje wideo, odpowiednie wdrożenie QoS będzie wręcz niezbędne. Mechanizmy QoS dla małego biznesu będą realizowane najczęściej przez router zapewniający dostęp do internetu.

Nawet nieskomplikowane urządzenia sieciowe dla MSP udostępniają mechanizmy QoS (router Linksys WRT54G).

W prostych zastosowaniach nawet nieskomplikowane urządzenia udostępniają podstawowe funkcje QoS. Najczęściej otrzymujemy możliwość przypisania priorytetu dla danych przychodzących z określonego portu przełącznika połączonego z routerem, specyficznego adresu fizycznego MAC lub określonej aplikacji. Bardzo często mamy do czynienia z predefiniowanym zestawem aplikacji, które mogą mieć ustawiony priorytet. Najłatwiejszą metodą wprowadzenia QoS w takich przypadkach jest włączenie tej funkcjonalności dla wybranych aplikacji, które powinny mieć zapewniony określony priorytet. Istnieją także mechanizmy, w których to urządzenia końcowe będą znaczyły pakiety priorytetem, a router tyko odpowiednio zinterpretuje te dane. Przykładem mogą być niektóre bramki głosowe lub telefony VoIP.

Warto pamiętać, że funkcjonalności QoS zachowują się inaczej po przewodowej i bezprzewodowej stronie sieci. Ethernet oferuje mechanizmy, takie jak 802.1p, które umożliwiają ustawianie priorytetów w ramach 3-bitowej ramki nagłówka pakietu. Pozwala to zapewnić 8- stopniowy poziom priorytetyzacji. Wi-Fi pracuje w trybie half-duplex, ale jest jednocześnie zależne od mechanizmów kontroli dostępu do medium zapobiegających kolizjom, co znacząco ogranicza możliwość przydziału priorytetów. Dopiero standard 802.11e (WMM) zapewnia komponenty niezbędne do wprowadzenia QoS w Wi-Fi. Standard 802.11e dzieli ruch Wi-Fi na cztery kategorie.

Polecamy: Czy Twoje serwery aby się nie nudzą?

W urządzeniach dla dużych przedsiębiorstw oraz operatorów sprawa zarządzania przepustowością wygląda trochę inaczej - jest przekazywana do zewnętrznego urządzenia, które zazwyczaj wykorzystuje inspekcję pakietów.