Solidny backup z błyskawicznym przywracaniem po awarii

Materiał promocyjny Wśród ekspertów związanych z bezpieczeństwem danych krąży powiedzenie, że firmy dzielą się na te, które robią kopie bezpieczeństwa, oraz te, które… będą je robić. W rzeczywistości wdrożenie odpowiedniej polityki związanej z bezpieczeństwem danych jest kluczowe w skutecznym prowadzeniu współczesnego biznesu. Bezpowrotna utrata newralgicznych informacji może się bowiem skończyć w najlepszym przypadku sporymi stratami finansowymi. W najgorszym zaś oznaczać będzie definitywny koniec naszego biznesu.

We współczesnym biznesie istnieje dużo firm, które postawiły na nowoczesność i zdecydowały się wdrożyć odpowiednie polityki zarządzania danymi oraz ich kopiami zapasowymi. Pozytywnych skutków tego typu inwestycji jest wiele: stabilność działania dzięki zwiększonej odporności na awarie, przyspieszenie procesów biznesowych wynikające z braku przestojów czy możliwość szybszego wdrażania nowych, lepiej przetestowanych i bardziej niezawodnych rozwiązań. Powyższe korzyści są idealną ilustracją tego, co najważniejsze w branży, w której precyzja, efektywność działania oraz niezawodność to trzy cechy stanowiące fundament działania i „być albo nie być” w biznesie. Mowa o branży Formuły 1.

Scuderia Toro Rosso jest zespołem F1, który zdecydował się wdrożyć zoptymalizowane pod kątem specyfiki własnej organizacji rozwiązania z zakresu współdzielenia plików z podmiotami zewnętrznymi (możliwość zlecania produkcji odpowiednich części innym podmiotom) oraz polityki tworzenia kopii zapasowych. Duży nacisk położono także na środowisko odpowiedzialne za hostowanie dużych ilości nieustrukturalizowanych danych pochodzących z testów bolidu czy poszczególnych podzespołów. Możliwość ich późniejszego błyskawicznego wykorzystania ma bowiem niebagatelne znaczenie w pracach nad nowymi modelami, ulepszeniami poszczególnych części czy innymi mniejszymi poprawkami. We wszystkich wymienionych wyzwaniach Scuderia Toro Rosso znalazło pomoc w firmie Acronis realizującej tego typu usługi.

Co jednak z tymi, którzy nie wdrożyli u siebie stosownych zmian lub są na początku tej drogi? Sama świadomość konieczności wykonywania i bezpiecznego przechowywania kopii zapasowych to jedno, inną zaś kwestią jest decyzja, jak to robić. Czy procedury te powinny zostać oddelegowane na zewnątrz, czy może powinni zająć się nimi specjaliści dostępni w firmie? Gdzie, w sensie fizycznym, przechowywać nośniki z backupem? Czy nawet szerzej: jaka filozofia polityki ochrony danych będzie dla naszej firmy odpowiednia? Tak, by z jednej strony była wystarczająca, a z drugiej strony jak najbardziej efektywna kosztowo?

Odpowiedzi na postawione wyżej pytania zależą w dużej mierze od specyfiki organizacji, w której się znajdujemy: dostępności odpowiednio wykwalifikowanej kadry, posiadania wystarczającego sprzętu czy chociażby wysokości środków finansowych, jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na politykę zabezpieczania danych.

Rzadko zdarza się jednak, by zarówno specjaliści, jak i odpowiedni sprzęt byli dostępni od razu bez konieczności ponoszenia dużych kosztów inwestycyjnych lub rezygnowania z bieżących działań operacyjnych firmy. Dlatego też rozsądnym wydaje się oparcie polityki ochrony danych i tworzenia kopii zapasowych na usługach firm zewnętrznych. Takie rozwiązanie ma wiele atutów. Chociażby możliwość błyskawicznego uruchomienia tego typu usługi, elastyczność kosztową (brak wymaganych środków inwestycyjnych na start, rozliczanie jedynie za rzeczywiste użycie), zwiększoną gwarancję dostępności danych czy automatyzację całego procesu zabezpieczania.

Hybrydowe zabezpieczanie danych w dowolnym środowisku

Przykładem rozwiązania służącego do backupu danych firmowych jest usługa Acronis Backup (obecnie w wersji 12). Jest to uniwersalne narzędzie, ponieważ współpracuje z wieloma różnymi środowiskami: serwery fizyczne Windows i Linux, serwery wirtualne Microsoft Hyper-V i VMware vSphere (z optymalizacją WAN w celu szybszego przywracania po awarii), maszyny wirtualne chmury Microsoft Azure i instancji Amazon EC2, aplikacje Microsoft Exchange, SQL, SharePoint i Active Directory, stacje robocze Windows i Mac oraz urządzenia iPad, iPhone czy Android. Jest to także rozwiązanie bezpieczne. Użytkownik ma bowiem możliwość skorzystania z 256-bitowego szyfrowania AES.

Na szczególną uwagę zasługuje dobra współpraca z narzędziami firmy Microsoft. Wbudowana technologia jednoprzebiegowej kopii zapasowej zapewnia ochronę aplikacji Exchange, SQL Server, SharePoint i Active Directory. Możliwe jest przywracanie pojedynczych wiadomości e-mail, folderów, dokumentów, baz danych czy całych systemów.

Uniwersalność narzędzia Acronis Backup widać także w liczbie obsługiwanych systemów plików: FAT16/32, NTFS, HPFS, Ext2/Ext3/Ext4 i Linux SWAP. Z pewnymi ograniczeniami usługa radzi sobie także z ReFS, ReiserFS 3, ReiserFS 4, XFS oraz JFS.

Na plus zaliczyć można wygodę użytkowania. Acronis przygotował ujednoliconą konsolę umożliwiającą centralne zarządzanie wszystkimi planami tworzenia kopii zapasowych. Jest to tym bardziej korzystne, z im większą ilością danych mamy do czynienia. Administrator większość zadań jest w stanie zrealizować w ramach jednego panelu, oszczędzając przy tym czas, a co za tym idzie, także firmowe pieniądze. Warto zaznaczyć, że konsola ta dostępna jest praktycznie z dowolnego urządzenia i posiada interfejs zoptymalizowany pod kątem obsługi z wykorzystaniem ekranów dotykowych.

Jedną z ważniejszych cech Acronis Backup jest jednak szybkość przywracania danych po awarii. Odzyskanie wybranych pakietów informacji możliwe jest nawet w 15 sekund. Za tak efektywne działanie odpowiada funkcja vmFlashback, dzięki której odzyskiwane są tylko bloki kodu, które zostały zmienione na oryginalnej maszynie wirtualnej.

Dzięki Acronis Backup możliwe jest także ograniczenie wskaźników RTO. Wszystko dzięki wykorzystaniu wirtualnej emulacji i możliwości montowania kopii zapasowych systemów Windows lub Linux maszyny fizycznej lub wirtualnej bezpośrednio z magazynu danych i uruchamiając ją w postaci maszyny wirtualnej VMware lub Hyper-V.

Atutem jest także przywracanie bare-metal hostów ESXi (nie tylko samych maszyn wirtualnych) na tym samym lub zupełnie innym sprzęcie, co stanowi optymalną ochronę całej infrastruktury.

Bezpieczeństwo w wersji premium

Acronis Backup Advanced jest rozwiązaniem przeznaczonym dla większych organizacji z opcjami typowymi dla ich specyfiki. Jego podstawową przewagą jest to, że za każdym razem mamy do czynienia z produktem szytym na miarę konkretnej firmy. W zależności od potrzeb wybrana może zostać ochrona wszystkich lub tylko tych najbardziej niezbędnych systemów: maszyn wirtualnych, serwerów fizycznych, aplikacji czy stacji roboczych. Jest to możliwe dzięki technologii Acronis AnyData – użytkownik może łączyć i porównywać produkty, tworząc własne rozwiązanie, które zapewni ochronę wszystkich fizycznych, wirtualnych lub zdalnych systemów w firmie.

W porównaniu do swojej podstawowej wersji Acronis Backup Advanced współpracuje ze środowiskami Citrix XenServer, Red Hat Enterprise Virtualization, Linux KVM oraz Oracle VM Server. Usługa ta zawiera również pewne udoskonalenia związane z intuicyjnością obsługi wchodzących w jej skład narzędzi. Szczególnie w zakresie polityki zarządzania kopiami zapasowymi dla grup maszyn, tworzenia planów wykonywania backupów uzależnionych od wystąpienia ściśle określonych czynników czy warunków oraz bardziej rozbudowanego raportowania.

Ponadto w wersji Advanced kopie zapasowe mogą być zapisywane jednocześnie w 5 lokalizacjach (versus w 2 w standardowym pakiecie). Z innych ciekawych funkcji warto wspomnieć chociażby o możliwości planowego walidowania kopii zapasowych, opcji zdalnego przywracania instancji bare-metal czy obecności katalogu z opcją wyszukiwania.

Twoje miejsce na dane

Samo wykonywanie kopii zapasowych to jedno, jednak w przypadku awarii kluczowe może okazać się także to, gdzie nasze backupy są przetrzymywane. Acronic Backup posiada w pełni kompatybilną usługę magazynu danych – Acronis Storage.

Doskonale nadaje się ona do przechowywania pakietów informacji, których użycie jest incydentalne (tzw. cold data). Narzędzie to umożliwia weryfikację sum kontrolnych plików i ich automatycznego naprawiania. Ponadto charakteryzuje niskimi współczynnikami OPEX i CAPEX oraz jest kompatybilne z Amazon S3 i iSCSI. Warto zaznaczyć, że usługa ta współpracuje także z maszynami wirtualnymi stworzonymi w ramach Microsoft Hyper-V, VMware vSphere czy KVM. Optymalizacja pracy na tym gruncie jest możliwa dzięki obecności takich funkcji, jak: równoległa replikacja, SSD cache czy erasure-coding.

Atutem Acronis Storage jest także jego uniwersalność. Prócz wymienionych wcześniej zastosowań usługa ta sprawdzi się jako dodatkowe miejsce na dane pochodzące z takich aplikacji, jak: Open-Xchange, Acronis Files Cloud, Acronis Access Advanced i wielu innych. Bez problemu można w jej ramach hostować witryny internetowe czy wykorzystać jako miejsce do współdzielenia i udostępniania plików.

Na koniec warto wspomnieć o kolejnej kluczowej kwestii związanej z przechowywaniem danych w chmurze, czyli o bezpieczeństwie. Odpowiadają za nie dwie funkcje: Cloud RAID (zapewnia większą niewrażliwość na awarie sprzętu, dzięki szybszym czasom przywracania danych) oraz Notary (wykorzystujący blockchain do weryfikacji prawdziwości przesyłanych pakietów informacji).