Rok 2011 w branży ERP

  • Piotr Waszczuk,

Zdaniem analityków, za wykorzystaniem mechanizmów społecznościowych w organizacjach biznesowych przemawiają korzyści istotne w pogoni za podnoszeniem efektywności. Korzyści te to uproszczenie kanałów komunikacji z otoczeniem biznesowym, możliwość wymiany informacji w czasie rzeczywistym oraz stosunkowo łatwego tworzenia dynamicznych zespołów zadaniowych. Za pomocą systemu klasy ERP mechanizmy znane z sieci społecznościowych najłatwiej udostępnić pracownikom. Dzięki integracji z aplikacjami stosowanymi na co dzień można łatwo skłonić pracowników do wykorzystywania nowych mechanizmów pracy zespołowej.

Więcej mobilności

Tymczasem analitycy firmy IDC spodziewają się, że 2011 r. przyniesie wysyp rozwiązań pozwalających na wykorzystywanie potencjału ERP za pośrednictwem urządzeń przenośnych. Mobilność ma być jednym z najważniejszych trendów na rynku oprogramowania biznesowego w kilku kolejnych latach. Eksperci IDC prognozują, że w 2014 r. wartość segmentu mobilnego oprogramowania biznesowego wyniesie ok. 80 mld USD. To prawie osiem razy więcej niż obecnie.

Zobacz również:

Można odnieść wrażenie, że spośród największych producentów oprogramowania klasy ERP na mobilność najbardziej stawia SAP. W minionym roku przedstawiciele niemieckiego koncernu wielokrotnie podkreślali, że oprogramowanie SAP ma być dostępne "za pośrednictwem dowolnego urządzenia, w każdym miejscu i każdym czasie". Chodzić ma tu o możliwości dalece wykraczające ponad te, oferowane dzięki połączeniu z centralnym systemem za pośrednictwem aplikacji internetowej. Niebawem na rynku zadebiutować ma nowa odsłona rozwijanego przez SAP oprogramowania middleware. Niemiecki koncern zamierza zintegrować platformę NetWeaver m.in. z dedykowanymi dla urządzeń mobilnych rozwiązaniami rozwijanymi przez firmę Sybase. Dzięki temu powstać mają dedykowane wersje klienckie systemów SAP ERP dla najpopularniejszych platform mobilnych.

Podobne plany mają również inni producenci systemów wspierających zarządzanie. Na rynku przybywać będzie również oferowanych przez niezależnych dostawców rozwiązań pozwalających na "umobilnienie" systemów ERP.

Konsolidacja rynku ERP

Wśród analityków powszechne jest przekonanie, że 2011 będzie kolejnym rokiem konsolidacji branży ERP. Na szczycie listy potencjalnych nabywców mniejszych producentów oprogramowania niezmiennie wymienia się Oracle. Zdaniem ekspertów, podobnie jak dotychczas, amerykański koncern koncentrować się będzie na transakcjach, które pozwolą na rozszerzenie oferty w zakresie wyspecjalizowanych rozwiązań branżowych. Analitycy spodziewają się również ożywienia w zakresie przejęć ze strony SAP. Szczególnym zainteresowaniem niemieckiego koncernu miałyby cieszyć się firmy wyspecjalizowane w rozwoju aplikacji biznesowych o charakterze społecznościowym. Nasilenie się działań konsolidacyjnych wróży również niedawna zmiana na stanowisku dyrektora generalnego firmy Infor. Od października firmą kieruje Charles Phillips, który wcześniej, jako wiceprezes Oracle, odpowiadał m.in. za fuzję z Sun Microsystems.

Jako ciekawostkę warto dodać, że eksperci spodziewają się znaczących zmian w strategii rynkowej dotyczącej linii Microsoft Dynamics. Zwiastunem zmian mają być m.in. zmiany kadrowe na różnych szczeblach organizacyjnych koncernu Microsoft. Według ekspertów, to dobrze obrazuje zmianę priorytetów sprzedażowych Microsoftu. "Obecnie 1 USD ze sprzedaży rozwiązań linii Dynamics przynosi Microsoftowi 3-9 USD dodatkowych wpływów ze sprzedaży innych aplikacji" - mówi Josh Greenbaum, analityk EAConsult. Jednocześnie eksperci podkreślają, że znaczenie linii Microsoft Dynamics wzrośnie wskutek realizacji strategii rynkowej dotyczącej platformy Windows Azure. Josh Greenbaum twierdzi wręcz, że Microsoft ze swoją linią oprogramowania Dynamics w przyszłym roku wyrośnie na poważnego konkurenta dla liderów rynku ERP - z firmami Oracle i SAP na czele.