Komunikacja w podczerwieni

  • Adam Urbanek,

Uboga oferta krajowa

Oferta urządzeń transmisyjnych i systemów komunikacji działających w zakresie promieniowania podczerwonego jest w Polsce nadal uboga. I to pomimo coraz większego zapotrzebowania na szerokopasmowe sieci lokalne WLAN (bez kłopotliwego okablowania pomieszczeń) bądź narastającego zainteresowania prostymi, lecz pojemnymi systemami łączności między węzłami prywatnej komunikacji międzycentralowej typu PABX-CM. Dotyczy to również poufnego i taniego sposobu posadowienia szerokopasmowych łączy telekomunikacyjnych (sieci komputerowych) między oddziałami jednej korporacji, oddziałami zwykle zlokalizowanymi w odrębnych budynkach na terenie zurbanizowanym - bez ponoszenia znacznych kosztów instalacji i eksploatacji sieci tradycyjnych.

Rys. 6 Dwukierunkowe łącze podczerwieni (SkyNet - firmy PAV)

Autorowi jest znana tylko jedna firma na polskim rynku od lat specjalizująca się w produkcji urządzeń transmitujących w podczerwieni i mająca ich kompleksową ofertę. Chodzi o produkty łączności bezprzewodowej SKY Series, pochodzące od brytyjskiej firmy PAV Data Systems Ltd., zajmującej czołowe miejsce na świecie wśród producentów tego typu urządzeń. Zakres oferowanych usług przesyłania danych, głosu i obrazu za pomocą tych firmowych urządzeń umożliwia łączenie odległych sieci komputerowych i realizację łączy telekomunikacyjnych z transmisją w podczerwieni o dużej przepływności. Produkty proponowane przez tę firmę zapewniają w trybie dupleksowym całkowicie przezroczyste przekazy przez sieć, co oznacza, że transmitowane dane mogą być przedstawiane w dowolnym formacie, a sieć jest traktowana jako nieinteligentny dwukierunkowy kabel - bez multipleksowania i związanych z tym opóźnień informacji.

Łącza podczerwone urządzeń firmowych działają dwukierunkowo w odrębnych wiązkach promieniowania (nadawanie na fali 860-920 nm, zakres odbioru w paśmie 750-950 nm) wytwarzanych bądź za pomocą układów diodowych LED (przystosowanych do transmisji dyfuzyjnej na dystansie do 250 m), bądź laserowych układów nadawczych do współpracy na większych odległościach (rys. 6). Szeroki asortyment produktów tej firmy zapewnia komunikację na różnych dystansach w maksymalnym zasięgu do 6 km, z przepływnościami od 2 Mb/s do 155 Mb/s, według indywidualnych wymagań i topologii sieci komputerowych.

Do realizacji bezprzewodowych sieci lokalnych przewiduje się stosowanie produktów sieciowych rodziny SkyNet dostosowanych do tworzenia połączeń w zakresie szybkości 10-155 Mb/s w różnych topologiach sieciowych, a także z uwzględnieniem maksymalnego zasięgu tych sieci:

  • dla sieci komputerowej Ethernet 10 Mb/s są przeznaczone urządzenia serii SkyNet Ethernet (modele 300, 400, 2000 i 4000);
  • realizacja sieci Fast Ethernet 100 Mb/s jest dokonywana za pomocą urządzeń serii SkyNet 500 (modele 520, 550 i 575);
  • wykonanie sieci TokenRing 4/16 Mb/s wymaga zastosowania produktów z serii SkyNet Token Ring (modele 300 i 400);

  • sieci pierścieniowe w topologii FDDI 100 Mb/s są tworzone z urządzeń grupy SkyNet 600 (modele 620, 650, 675);
  • do budowy sieci ATM o przepływności 155 Mb/s, a także 622 Mb/s właściwym tworzywem są produkty pochodzące z serii SkyNet ATM (modele 250, 500,1000, 2000, 4000).
Oddzielną grupę urządzeń podczerwieni firmy PAV Data Systems stanowią dwie rodziny produktów telekomunikacyjnych o zbliżonych własnościach, działające według standardu G.703: z przepływnością El (2 Mb/s) bądź E2 (8 Mb/s) - wyodrębnione jako SkyCom i SkyCell. Wszystkie urządzenia rodziny SkyCom są przeznaczone do bezprzewodowego łączenia węzłów centralowych PA-BX (Private Automated Branch Exchange) z centrami komutacji lub innymi węzłami sieci komunikacyjnej między budynkami znajdującymi się nawet w odległości do 6 km; produkty rodziny SkyCell służą natomiast do realizacji łączy podczerwieni 2 Mb/s w sieciach komórkowych - między sterownikami stacji bazowych BTS a centrum sterowania systemem GSM.

Najnowsze rozwiązania z rodziny SkyView wykorzystują technologię podczerwieni do bezprzewodowej transmisji obrazu, bezpośrednio z oddalonych zamkniętych zespołów kamer telewizyjnych do monitorów ochrony - bez fizycznej instalacji kabla. Technologia ta, stworzona pierwotnie na potrzeby armii, umożliwia dwukierunkowy przekaz obrazu na odległość do 4 km (tryb dupleksowy) oraz jednokierunkowo do 2 km (w trybie simpleksowym). Proces instalacyjny systemu w większości przypadków skraca się do pojedynczych dni, a nawet godzin.

Dystrybutorem wszystkich produktów komunikacji bezprzewodowej firmy PAV Data Systems w Polsce jest firma Conversant Sp. z o.o.

Podsumowanie

Obecnie budowa bezprzewodowych sieci lokalnych o podwyższonej przepływności (sięgającej ponad 100 Mb/s) wydaje się być uzasadniona ze względów ekonomicznych wyłącznie przy zastosowaniu systemów transmisji działających w paśmie podczerwieni na dystansie do kilkuset metrów. Zwłaszcza w multimedialnych instalacjach sieciowych znajdujących się wewnątrz budynków i wymagających dużych przepływności na niewielkim obszarze, jak też do łączenia sieci komputerowych lub telekomunikacyjnych wzajemnie oddalonych nie więcej niż kilka kilometrów (maks. do 6 km między współpracującymi urządzeniami nadawczo-odbiorczymi). Szerokie pasmo transmisyjne, charakterystyczne dla tej technologii przekazu, umożliwia prowadzenie transmisji przezroczystych i nie potrzebuje stosowania kosztownych układów kompresji transmitowanego sygnału dla przekazów graficznych. Takie ograniczanie szerokości zajmowanego pasma jest nieodzowne przy przesyłaniu obrazów za pomocą technologii radiowych, z założenia dysponujących węższym i limitowanym pasmem przenoszenia (mikrofale, spread spectrum).