EDA - mobilny asystent

  • Dariusz Niedzielewski,

Specjaliści przekonują, że choć we wstępnej fazie modernizacji systemu logistyki w firmie potrzebne jest poniesienie dość dużych kosztów (zakup terminali, aplikacji, usług serwisowych itp.), to w przypadku dużych przedsiębiorstw zwrot z inwestycji następuje dość szybko. Główne oszczędności wynikają z redukcji zatrudnienia (magazynierzy, pracownicy obsługi), zwiększenia efektywności pracy (szybsze znajdowanie potrzebnych materiałów) i szybszego docierania do odbiorcy. Stały, elektroniczny dozór nad całym procesem łańcucha dostaw przyczynia się również do ograniczenia strat własnych, do których zaliczają się kradzieże i podmienianie towarów przez pracowników.

Uniwersalność zastosowań cyfrowych asystentów klasy korporacyjnej powoduje, że mimo ich nazwy cieszą się one coraz większym zainteresowaniem również wśród firm o średniej wielkości. Według ekspertów, tylko kwestią czasu (i odpowiednio zorganizowanych akcji promocyjnych) jest szersze zaistnienie narzędzi EDA w przedsiębiorstwach.

Michael Kaae Regional Sales Manager, Eastern Europe, Motorola Solutions

Komputery mobilne są używane przez przedsiębiorstwa i instytucje publiczne na całym świecie, w tym również w Polsce. Terminale tego typu - od urządzeń klasy przemysłowej (wzmocnione urządzenia mobilne, do zastosowania w trudnych warunkach, takich jak fabryki, chłodnie i magazyny), po komputery mobilne klasy korporacyjnej (małe, przystosowane do pracy w ogólnodostępnych sieciach komórkowych) - są bardzo popularne.

Funkcje oferowane przez komputery przenośne - w tym rejestrowanie (poprzez skanowanie kodów kreskowych lub tagów RFID) i zarządzanie danymi - sprawiają, że urządzenia tego typu stanowią istotny element rozwiązań IT w różnych branżach. Komputery mobilne są stosowane przede wszystkim przez firmy w sektorach, takich jak: transport, logistyka, handel czy przemysł wytwórczy. Firmy korzystają z nich do wykonywania takich operacji, jak analizowanie stanu zapasów, ewidencjonowanie, lokalizowanie oraz wysyłka towarów.

Terminale mobilne są również wykorzystywane przez pracowników terenowych - czyli dostawców i kurierów. Umożliwiają potwierdzenie dostarczenia towaru do klienta, wprowadzanie zamówień do systemu informatycznego, a także są elementem służącym lokalizacji i wsparciu floty - część komputerów typu EDA jest wyposażona w moduły GPS.

Ceny komputerów mobilnych klasy korporacyjnej (EDA) zaczynają się od 750 USD. Zaawansowane terminale klasy przemysłowej do zastosowania w wymagających środowiskach, takich jak fabryki bądź magazyny, mogą kosztować ok. 3 tys. USD. Jednakże cena końcowa jest uzależniona od konfiguracji danego urządzenia - ponieważ jest dostępnych wiele klawiatur, monitorów, uchwytów. Wybór poszczególnych opcji może mieć wpływ na ostateczny koszt urządzenia - różnica może wynosić kilkaset dolarów.