Dziewięć kręgów piekielnych

  • Marcin Marciniak,

Szósty krąg - Herezje sekt technologicznych

Opis: Nieprzenikniony labirynt, gdzie wszystkie ścieżki wiodą do tego samego celu: oświetlanego płomieniami stosu, na którym płoną innowiercy.

Ludzie, których tu można spotkać: Fanboje firm Apple, Microsoft i Google, Wikipedyści, miłośnicy open source oraz inni członkowie sekt IT.

Gdy zbiorą się prawdziwi maniacy, zsyłają resztę świata do pieczary herezji. Systemy open source kontra oprogramowanie własnościowe, Apple kontra Microsoft - nie ma znaczenia strona, którą się popiera.

Metoda ucieczki: Fanatycy odrzucają wszystko spoza ich nurtu. Można tego uniknąć, zachowując oczy i umysł otwarte na szeroki obraz. Ponieważ świat żyje dzięki kompromisom, nie można traktować go w sposób religijny. Przejście zbyt daleko w którąkolwiek stronę nie przynosi rozwiązania problemów.

Siódmy krąg - Przemoc w walce między dostawcami

Opis: Posępne wyziewy pełne ogrów z fryzurami po 200 dolarów, dzierżących teczki od Luisa Vuittona.

Ludzie, których tu można spotkać: Prawnicy.

W świecie IT przemoc w stosunku do osób indywidualnych jest równie godna pożałowania, co rzadka. Przemoc między firmami jest częstsza i rodzi o wiele rozleglejsze zniszczenia. Gdy firmy nie mogą ze sobą konkurować fair, zaczynają działać w sposób drapieżny. Przykładem są roszczenia patentowe. To drapieżny sposób prowadzenia biznesu, w którym występuje rozsiewanie strachu i wątpliwości o konkurentach, wykorzystywanie monopolu systemu lub aplikacji oraz partnerstwo z firmami po to, by potem je wchłonąć. Najbardziej cierpią na tym konsumenci, a branża staje się mało innowacyjna.

Metoda ucieczki: Wyjście z tego kręgu jest możliwe tylko dzięki działaniom w grupie. Gdy jakaś firma wyciska ekosystem jak cytrynę, w końcu ludzie się zbuntują. Należy wyważyć naturę kapitalistyczną, dodając odpowiedzialność społeczną.

Ósmy krąg piekieł - Nieuczciwe praktyki i nieżyczliwi hackerzy

Opis: Śliski dół oszustwa, gdzie w cieniach czyhają demony i nic nie jest tym, na co wygląda.

Ludzie, których tu można spotkać: Spamerzy, scamerzy, źli hackerzy oraz nieuczciwi administratorzy.

Cały ósmy krąg piekieł jest pełny dusz ludzi o zimnym sercu, którzy wykorzystując swoje uprawnienia, ukradli pieniądze, dane, własność intelektualną lub niszczyli dane. Przykładem jest skandal Société Générale w lutym 2008 r. spowodowany przez jedną osobę, która miała zbyt duże uprawnienia do wielu ważnych systemów. Jeśli ktoś zamierza działać w złej wierze i będzie mógł kolekcjonować uprawnienia, w końcu będzie miał świetne miejsce do nadużyć.

Metoda ucieczki: Wejścia do tego kręgu można uniknąć, monitorując uprawnienia dostępu. Ludzie, którzy mają wysokie uprawnienia, na przykład administratorzy, często nie są kontrolowani.