Artykuły

Doświadczeni eksperci, sprawdzone technologie i transparentne procesy – kluczem do zapewnienia cyberbezpieczeństwa


W erze ekspansji Internetu Rzeczy (IoT) i rosnącej liczby połączonych urządzeń kwestia cyberbezpieczeństwa ma niebagatelne znaczenie. Kluczowymi elementami dla jego zapewnienia są wzajemne zaufanie, otwartość i wymiana informacji –wynika z dyskusji prowadzonych podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC, które odbyło się w Krakowie.

Jednym z ponad 140 ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa z całego świata z gromadzonych podczas CYBERSEC był Daniel Ahn, Senior Vice President, R&D Software Security w firmie Samsung Electronics, który właśnie w kulturze współpracy i budowy zaufania między partnerami biznesowymi oraz segmentem publicznym upatruje szansy na stworzenie skutecznego parasola ochronnego przed cyberzagrożeniami.

Według analityków, do 2025 roku ponad 34 miliardy urządzeń będzie podłączonych do sieci, z czego około 20 miliardów będzie działać w ramach systemów IoT. Połączone urządzenia będą wykorzystywane wszędzie – w inteligentnych budynkach, mieszkaniach czy miejscach pracy, a co za tym idzie będą dysponować olbrzymim katalogiem wrażliwych informacji na temat użytkowników. Takich, których dostanie się w niepowołane ręce może przynieść katastrofalne skutki. – musimy zrozumieć potrzeby naszych klientów oraz globalne zmiany i trendy rynkowe, by sprostać stojącym przed nami wyzwaniom. Jedyną drogą do osiągnięcia tego jest współpraca oparta na zaufaniu – przekonywał Daniel Ahn.

Ekspert firmy Samsung zwrócił również uwagę na trzy integralne elementy niezbędne do budowania zaufania: zespół doświadczonych i dobrze wyszkolonych ekspertów, sprawdzone technologie i transparentne procesy. Właśnie te trzy elementy leżą u podstaw systemu zarządzania bezpieczeństwem (SSMS – Samsung Security Management System) wdrożonego przez firmę. Rezultatem tych działań i otwartej współpracy z partnerami była identyfikacja tylko w ubiegłym roku ponad 4800 luk bezpieczeństwa w oprogramowaniu Open Source. – Dzięki ustrukturyzowanym, powtarzalnym i mierzalnym procesom, jesteśmy w stanie szybciej i skuteczniej eliminować luki bezpieczeństwa, pomagając tym samym deweloperom w tworzeniu bezpieczniejszego oprogramowania – komentował Ahn.

Podczas CYBERSEC padła również zapowiedź stworzenia jeszcze w tym roku drugiego w Polsce inkubatora wspieranego przez firmę Samsung. Nowa placówka będzie zlokalizowana w Lublinie, a jednym z głównym obszarów jej zainteresowań będzie cyberbezpieczeństwo. – Tworząc Samsung Inkubator chcemy dać szansę młodym i zdolnym przedsiębiorcom do wymiany pomysłów i tworzenia rozwiązań, które podniosą poziom bezpieczeństwa – podsumował Daniel Ahn.