Aplikacje TETRA

  • Adam Urbanek,

Lokalizacja pojazdów

Zalety automatycznej lokalizacji AVL (Automatic Vehicle Location) pojazdów mobilnych w systemie TETRA można docenić dopiero w krytycznych sytuacjach bądź kolizjach drogowych zagrażających życiu. Usługa lokalizacyjna pozwala na bieżąco śledzić każdy aktywny terminal mobilny TETRA za pośrednictwem globalnego systemu pozycjonowania GPS (Global Positioning System). Informacje o położeniu stacji mobilnej, dostarczane przez odbiornik GPS zainstalowany w terminalu lub pojeździe, są na bieżąco przesyłane transmisją pakietową (2,4-28,8 kb/s) do centrum zarządzania. Tam są lokalizowane na sytuacyjnej mapie cyfrowej terenu, mogą być też prezentowane za pomocą wielkoformatowego ekranu elektronicznego. Można wtedy uruchamiać w ciągu kilku minut skomplikowane akcje w zintegrowanych systemach ratowniczych, wymagające użycia specjalnych środków i sprzętu różnych służb.

W aplikacjach bezpieczeństwa automatyczna lokalizacja pojazdów naniesiona na mapę dyspozytora pozwala na zarządzanie taborem ratunkowym i szybkie wezwanie serwisu lub sił policyjnych do kolizji drogowych. Dyspozytor znajdujący się w centrum zarządzania z lokalizacją AVL ma zawsze zaktualizowany obraz, który prezentuje stan, liczbę, położenie i zaangażowanie wszystkich stacji w terenie wraz z mapą incydentów wymagających interwencji. Na tej podstawie może on podejmować optymalne decyzje i przekazywać bezpośrednio swe polecenia poszczególnym służbom. Może też kontrolować ruch pojazdów, a w razie potrzeby osobiście pokierować akcją pościgową, korzystając z dodatkowych informacji nanoszonych online na planie miasta.

W aplikacjach cywilnych lokalizacja stacji mobilnej stanowi podstawowy element geograficznych systemów informacyjnych GIS (Geographical Information Systems), niezbędnych w planowaniu i analizie przestrzennej. Jest niezbędna w rejestracji online przy tworzeniu map w operacjach kartograficznych i zarządzaniu flotą pojazdów prywatnych przedsiębiorstw transportowych.

TETRA i WAP

Dostęp w systemie TETRA IP/WAP (Nokia)

Natychmiastowy dostęp do aktualnych informacji zgromadzonych w policyjnych rejestrach i zewnętrznych bazach danych ma zasadnicze znaczenie. Będą to najczęściej szczegółowe dane o konkretnych pojazdach samochodowych (zwłaszcza skradzionych), do szybkiej identyfikacji osób zatrzymanych (dane tekstowe lub fotografie) czy też informacje o przewozie niebezpiecznych towarów (trasa przejazdu).

W tych aplikacjach potrzebne informacje uzyskuje się bez angażowania dyspozytora, jedynie za pośrednictwem sieciowej usługi WAP (Wireless Application Protocol). Takie aplikacje ma w ofercie Nokia, która instaluje dla policyjnego sektora rozwiązanie TETRA Professional WAP. Są one przydatne w sytuacjach, gdzie rozmiar przesyłanych danych jest niewielki, ale dostęp do nich musi być natychmiastowy.

TETRA na igrzyskach

Łączność radiowa standardu TETRA używana przez służby policyjne i porządkowe sprawdza się podczas ochrony dużych zgromadzeń i zawodów sportowych, gdzie istnieje realne niebezpieczeństwo ataków terrorystycznych. Natychmiastowa łączność między różnymi rodzajami służb porządkowych ma tutaj decydujące znaczenie. W takich dedykowanych aplikacjach specjalizuje się Motorola, która od lat dostarcza niezależną łączność służbom zapewniającym bezpieczeństwo międzynarodowych zawodów sportowych, w tym również Igrzysk Olimpijskich.

Zasada lokalizacji pojazdów

Najnowszy system TETRA Dimetra IP Motoroli oparty na protokole IP jest instalowany wspólnie z firmą Siemens dla służb bezpieczeństwa publicznego w Grecji, w celu ochrony Igrzysk Olimpijskich Ateny 2004. Budowany tam od podstaw kompleksowy system wspomagania dowodzenia C4I (Command, Control, Communications, Computers and Intelligence) będzie umożliwiał dowodzenie, nadzór i przetwarzanie na bieżąco informacji związanych z bezpieczeństwem igrzysk. Ma także gwarantować, w każdych warunkach i niezależnie od czynników zewnętrznych, łączność mobilną z szyfrowaniem klasy trzeciej zapewniającym obecnie najwyższy stopień bezpieczeństwa w tej technologii przekazu.

Krajowe usługi SWD

Systemy bezpieczeństwa publicznego TETRA dla policyjnego sektora są instalowane w Polsce od 2001 r., w ramach krajowego projektu wspomagania dowodzenia, jako SWD (Systemy Wspomagania Dowodzenia). Pod względem funkcjonalnym system SWD stanowi wiele zintegrowanych ze sobą modułów funkcjonalnych. Najważniejszy z nich, tzw. moduł komputerowego wspomagania dowodzenia (CAD), gromadzi i przetwarza zgłoszenia użytkowników, ułatwia wybór radiowozów i patroli (które najszybciej mogą podjąć interwencję), wspiera proces podejmowania decyzji oraz prezentuje informacje o przebiegu interwencji wg ustalonych kryteriów. Umożliwia także rejestrowanie i rozliczanie zadań zleconych załogom radiowozów.

Polską wersję oprogramowania modułu CAD napisali i zintegrowali z systemem SWD nasi inżynierowie w Centrum Oprogramowania Motoroli w Krakowie, które jest jednym z 20 ośrodków tworzenia oprogramowania na potrzeby nowych produktów Motoroli na całym świecie - powiedziała nam Agnieszka Nowaczkiewicz z Motorola Polska. - Krakowski ośrodek szczyci się uzyskaniem najwyższego, piątego poziomu CMM, związanego z dojrzałością tworzonego w nim oprogramowania.