Zostało tylko 5% adresów IPv4

Operatorzy telekomunikacyjni i hostingowi najczęściej wybierają wyposażenie serwerów w podwójny stos, dla obu protokołów. Wiąże się to jednak ze wzrostem skomplikowania infrastruktury hostingowej, większej ilości czynników, które należy uwzględnić przy audycie bezpieczeństwa, a także miejsc, w którym może wystąpić luka w bezpieczeństwie. Niektórzy operatorzy posiadają już całkowicie wdrożoną infrastrukturę IPv6, inni znajdują się jeszcze w fazie wdrożenia, niemniej operatorzy jednoznacznie wskazują na to, że przejście do nowego protokołu będzie niezbędne dla utrzymania tempa rozwoju Internetu.

Ochronić serwery

200 mln adresów IPv4 przydzielono od stycznia do września 2010 r., czyli tyle, ile jeszcze zostało ich w puli wszystkich 4 mld adresów IPv4.

Jednym z ważnych problemów jest bezpieczeństwo serwerów. Jeszcze w 2009 r. nie było na rynku żadnego urządzenia IPS, które potrafiłoby chronić serwery pracujące z protokołem IPv6 tak samo skutecznie, jak przy IPv4. Obecnie są już takie produkty na rynku, ale nie każdy z IPSów obsługuje inspekcję ruchu oraz ochronę serwerów przy połączeniu IPv6.

Ponieważ niezbędne będzie współistnienie światów IPv4 oraz IPv6, opracowywane są techniki tunelowania połączeń. Chociaż jest to sprawna metoda umożliwiająca szybkie przejście na IPv6 w niektórych przypadkach, niestety obecnie trudno dokonywać inspekcji ruchu IPv6 wewnątrz takich tuneli. Jest to problem dla operatorów telekomunikacyjnych, gdyż infrastruktura IPv6 jest narażona na te same ataki co przy protokole IPv4 (odmowa obsługi, błędy aplikacji oraz systemów operacyjnych), ale ochrona przed nimi jest trudniejsza.

Czy IPv6 poprawi bezpieczeństwo?

Nowy protokół rozwiązuje zaledwie niektóre z problemów. Oprócz nieograniczonej puli adresów, wprowadza odpowiedni poziom poufności i integralności danych na poziomie warstwy sieciowej OSI dla komputerów, które korzystają z IPSec. Ponadto istnieją dedykowane nagłówki: zapewniające mechanizmy uwierzytelnienia AH (Authentication Header) oraz szyfrowania (ESP), pozwalający na użycie zdefiniowanych algorytmów szyfrowania i kluczy. Niemniej pojawiają się przy tym problemy związane z ochroną ruchu w nowym protokole oraz jeszcze nieznane ataki, które na pewno zostaną wymyślone.


TOP 200