Zobaczyć dzięki komputerowi

Wypożyczalnia PC

Aby ułatwić pracę i naukę osobom niepełnosprawnym, w warszawskiej siedzibie Polskiego Związku Niewidomych i Niedowidzących utworzono bezpłatną wypożyczalnię sprzętu komputerowego, dostępną dla osób z całego kraju. Wypożyczalnia jest finansowana ze źródeł Polskiej Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.

Instytucja, w ramach zeszłorocznego budżetu, wypożyczyła ok. 60 pełnych zestawów komputerowych (komputer PC z drukarką), wiele urządzeń peryferyjnych oraz komponentów komputerowych: syntezatory mowy, skanery wraz z oprogramowaniem OCR, sprzęt służący do powiększania ekranu monitora. W wypożyczalni dostępne jest także specjalistyczne oprogramowanie aplikacyjne. Niestety, w bieżącym roku instytucja ta nie otrzymała jeszcze corocznego przydziału środków finansowych.

Wnioski o udostępnienie sprzętu złożyło dotychczas ok. 300 osób. Pozytywnie rozpatrzono oraz udostępniono sprzęt ok. 130 osobom. Aby uzyskać sprzęt, osoby niewidome muszą posiadać dyplom ukończenia kursu komputerowego bądź zdać na miejscu egzamin z obsługi sprzętu. Większość użytkowników wypożyczalni stanowią studenci bądź uczniowie szkół średnich i podstawowych.

Niepełnosprawni w pracy

Coraz powszechniejszym elementem polskiego rynku pracy staje się zatrudnianie osób niepełnosprawnych w różnego typu przedsiębiorstwach i urzędach. Osoby takie pracują w naświetlarniach, przy składzie komputerowym, zajmują się wprowadzaniem danych. Wraz z popularyzacją pracy na odległość coraz bardziej realna staje się możliwość zatrudnienia niepełnosprawnego programisty pracującego w domu.

Działająca od roku 1989 firma ALTIX zatrudnia obecnie ok. dwudziestu osób. Dwunastu pracowników jest niepełnosprawnych, w tym połowa niewidomych. Przedsiębiorstwo jest jedynym zakładem pracy chronionej specjalizującym się w produkcji sprzętu i oprogramowania oraz usługach dla niewidomych.

ALTIX jest producentem pierwszego na polskim rynku syntezatora mowy mówiącego po polsku. Obecnie firma wytwarza także specjalistyczne monitory brajlowskie, urządzenia mówiące, takie jak termometry itp. Zatrudnieni w przedsiębiorstwie niewidomi informatycy stworzyli własny screen-reader "Read Board" a także mówiącą bazę danych oraz mówiące oprogramowanie do obsługi biblioteki. Jeszcze w tym roku ALTIX wprowadzi na rynek pierwszy - wyposażony w funkcje kalendarza - mówiący notatnik dla niewidomych, książkę adresową, zegar, terminarz i edytor tekstów. Firma jest także dealerem zagranicznego sprzętu i oprogramowania dla niewidomych.

Według prezesa Marka Kalbarczyka, również niewidomego, coraz więcej czynności w firmie realizowanych jest w domu. Prezes ALTIX-a twierdzi, iż nie zauważył dotychczas negatywnych skutków związanych ze spadkiem wydajności w wyniku pracy osób niepełnosprawnych zatrudnionych "na odległość".

Także do prac nad pierwszą polską Encyklopedią Multimedialną tworzoną przez PWN oraz firmę Vulcan zatrudniono podopiecznych Fundacji Pomocy Informatykom i Matematykom Niepełnosprawnym Ruchowo. Według Jacka Piechoty z PWN-u, podopieczni fundacji wywiązują się bardzo dobrze z powierzonych im zadań. Niepełnosprawni zajmują się przede wszystkim wprowadzaniem danych do encyklopedii oraz indeksowaniem haseł.

Komputerowe doradztwo dla niewidomych

Ośrodek Informacji Promocji Postępu Naukowo-Technicznego Polskiego Związku Niewidomych zajmował się dotychczas organizacją konferencji naukowych na temat pomocy technicznej oraz urządzeń i oprogramowania dla osób niewidomych. W bieżącym roku instytucja rozpoczęła bezpłatną działalność informacyjną dotyczącą możliwości ich zatrudniania. Nowym zadaniem ośrodka jest zbieranie i udostępnianie informacji na temat pomocy technicznej i rehabilitacyjnej dla niepełnosprawnych. Ośrodek wykonuje kompleksowe opracowania, obejmujące oferty krajowych i zagranicznych firm dostarczających specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie. Gromadzone są także wersje demonstracyjne aplikacji. Badania rynku obejmują testowanie i porównywanie oprogramowania oraz sprzętu, a także udostępnianie szczegółowych danych polecających pewne modele sprzętu oraz pakietów spełniających wymogi osób niewidomych. Według pracownika ośrodka Zbigniewa Drzazgi, docelowo zbudowana będzie - dostępna w Internecie - baza danych, gromadząca pełne informacje o dostępnym specjalistycznym sprzęcie i oprogramowaniu.

Ośrodek współuczestniczy także w projektowaniu i produkcji urządzeń dla niepełnosprawnych, a także prowadzi szkolenia komputerowe dla osób niewidomych. Instytucja jest w stanie przekazać pełne informacje dotyczące sprzętu, jaki musi nabyć pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne oraz udzielić odpowiednich porad prawnych. Działalność doradcza obejmuje także przekazywanie informacji, w jaki sposób pracodawca powinien dostosować posiadane platformy systemowe oraz aplikacje do potrzeb niewidomych pracowników. Pionierskim w Polsce elementem działalności jest także promowanie i zachęcanie pracodawców do zatrudniania osób niewidomych.


TOP 200