Zjednoczenie bez utraty tożsamości

Najwięcej SuSE

UnitedLinux jest oparty przede wszystkim na wersji Linuxa opracowanej przez niemiecką firmę SuSE. Według ocen osób testujących wersję beta firmowaną przez SuSE co najmniej 90% elementów pochodziło z dorobku tej firmy.

Jak podkreślali inicjatorzy UnitedLinuxa, ujednolicenie polegało na opracowaniu wersji zawierającej niezbędne i najlepsze elementy zawarte w czterech wersjach Linuxa - SuSE, SCO, Connectix i Turbolinux. W praktyce do systemu, oprócz modułów SuSE, włączono głównie interfejsy i lokalizacje dla języków dalekowschodnich firmy Turbolinux oraz moduły związane z bezpieczeństwem systemu i interfejsem graficznym GNOME, w których specjalizuje się Connectix.

UnitedLinux jest zgodny ze standardem LSB 1.1 (Linux Standard Base) opracowanym przez Free Standard Group. Certyfikat takiej zgodności mają także systemy Red Hat (podstawowa dystrybucja) i Mandrake, choć Red Hat Linux Advanced Server wykorzystuje firmowe moduły funkcjonalne i na razie nie ma certyfikatu LSB.

UnitedLinux uzyskał wsparcie m.in. ze strony dostawców sprzętu i oprogramowania: IBM, HP, AMD, Intel, NEC, Siemens, SAP, Ximian, Computer Associates, Progress, Borland. Przedstawiciele SCO sugerują, że w najbliższym czasie uzyskają również poparcie Oracle'a. W planach jest opracowanie w pełni skalowalnej platformy UnitedLinux obsługującej praktycznie wszystkie popularne platformy serwerowe - Intel IA32, IA64, UltraSPARC, AMD x86-64 Hammer, PowerPC i IBM S/390.

Standardowa instalacja UnitedLinux 1.0 wymaga ok. 1,3 GB pamięci dyskowej, a instalacja systemu X Window jest realizowana przy wykorzystaniu modułu SuSE SaX2. Oprogramowanie wyposażono m.in. w możliwość automatycznej instalacji (moduły SuSE AutoYaST i YaST2), funkcje do obsługi klastrów w systemach o wysokiej dostępności i wsparcie dla większych niż dotąd systemów pamięci. Narzędzia do konfiguracji NFS, NIS, LDAP, usług pocztowych są dostępne opcjonalnie.

Testy sprzętowe

Testy wersji beta SCO Linux 4.0 wykazały bezproblemową pracę systemu na serwerach wyposażonych w:

  • Celeron 800 MHz, 384 MB RAM, 40 GB HDD IDE

  • Athlon XP 1700+, 1 GB RAM, 80 GB HDD IDE

  • 2 x Athlon XP 1600+, 1 GB DDR2100, RAID 3 x 60 GB HDD IDE plus 2 x 40 GB HDD

  • 4 x Intel Xeon z systemem pamięci masowej IBM ServerRAID
Źródło: John Terpstra: Inside UnitedLinux,

http://www-106.ibm.com/developerworks/linux/library/l-united

Rynek linuxowy

Według IDC wartość sprzedaży serwerowych wersji Linuxa w 2001 r. osiągnęła 80 mln USD i spadła o ok. 5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Mimo to firma prognozuje wzrost rynku linuxowego do 260 mln USD w 2006 r., a także systematyczne zwiększanie obrotów ze sprzedaży wersji desktopowych Linuxa o ok. 30% rocznie.

W tej ostatniej kategorii wzrost obrotów nie jest miarą popularności Linuxa, gdyż wersje dla komputerów osobistych na ogół są dostępne bezpłatnie.

IDC ocenia, że 48% implementacji Linuxa jest przeprowadzane w przedsiębiorstwach, które zatrudniają nie więcej niż 100 pracowników.


TOP 200