Zdumiewająca dokładność

Istnieje też możliwość rozbudowywania raportów. "Gama rzeczy, które można zobaczyć, jest tak ogromna, że budzi czasem zdumienie" - mówi Rafał Wyszomierski. Docenia możliwość łatwego wykreowania sprawozdań i rozliczeń o bardzo dużej szczegółowości. To daje, jego zdaniem, głębię spojrzenia na to, co się dzieje w firmie. Można na przykład dotrzeć do dokładnych informacji na temat każdego pojedynczego pracownika czy klienta, każdej umowy czy kampanii reklamowej. W opinii Rafała Wyszomierskiego, kontrola budżetu musi być dzisiaj bardzo szczegółowa. "Przy obecnych marżach jedna złotówka w pewnym miejscu może być znacząca dla całości wykonania budżetu. Dlatego trzeba mieć dostęp do bardzo szczegółowych, bardzo dokładnych informacji" - mówi Rafał Wyszomierski.

Dzięki raportom zbudowanym w Business Intelligence możliwa jest na przykład kontrola dyscypliny rozliczania zaliczek czy wydatków pracowników na kartach kredytowych. BI daje możliwości automatycznego wysyłania na skrzynki e-mail informacji o stanie konta rozrachunkowego pracownika, przypomnienia o terminach rozliczeń itp. To oszczędza czas ludziom z działu finansowego, bo nie muszą już chodzić po firmie, rozsyłać maili, przypominać, zbierać informacji od pojedynczych osób. To przekłada się na optymalizację działalności operacyjnej. Można zapanować nad rzeczami i sprawami, które rozpatrywane w oderwaniu od siebie w perspektywie całej organizacji mogą wydawać się drobne, mało istotne, ale w skumulowaniu mogą dawać znaczące efekty. "Z perspektywy jednej osoby 15 minut, które musi zostać dłużej w pracy, może być niezauważalne, ale w perspektywie całej firmy uzbiera się całkiem sporo godzin, które można przeznaczyć na inne, efektywniejsze działania. To w konsekwencji może się przekładać na dodatkowe etaty pracownicze" - tłumaczy Rafał Wyszomierski.

Pulpit dla każdego

Wykorzystywany w Grupie TVN system raportowo-analityczny daje rozszerzony dostęp do informacji o realizacji budżetu, przede wszystkim dla grona menedżerskiego. Kierownictwo ma zasób operacyjnych informacji o firmie i jej kondycji finansowej. Możliwe jest także uruchomienie pulpitów menedżerskich dla wszystkich właścicieli poszczególnych budżetów i osób odpowiedzialnych za wybrane parametry finansowe, żeby mogli na bieżąco obserwować parametry ich realizacji.

Z rozwiązań Business Intelligence zaczynają w TVN już korzystać inne działy. Na przykład biuro reklamy wykorzystuje narzędzia BI do monitorowania poziomu realizowanych kampanii reklamowych. Przydatne okazują się być także przy analizie i raportowaniu wykonanych świadczeń, stosowanych cen, oceny na ile w danym momencie zrealizowane zostały plany sprzedaży. Niektóre z narzędzi stosuje też w swojej pracy dział HR. Z ich pomocą budowane są raporty dotyczące na przykład stanu zatrudnienia czy pokazujące stopień realizacji przyjętych planów.

W przyszłości rozwiązania Business Intelligence mogą być zastosowane również w pionie produkcji. Za ich pomocą można będzie robić analizy opłacalności konkretnych przedsięwzięć - na przykład producent serwisu informacyjnego będzie mógł sprawdzić, czy warto wysyłać śmigłowiec do jakiegoś wydarzenia, czy to będzie posunięcie racjonalne z ekonomicznego punktu widzenia. Dzięki temu będzie można na bieżąco, dokładnie kontrolować koszty produkcji programów.


TOP 200