Zastosowanie światłowodów

W aplikacjach sieciowych są możliwe 2 warianty rozwiązań infrastruktury optycznej. Prostsza i tańsza umożliwia tworzenie klasycznych dwukierunkowych torów pierścieniowych za pomocą jednej pary (2 włókna) światłowodów – co wprawdzie umożliwia awaryjne rekonfigurowanie sieci i obniża koszty instalacyjne, ale ogranicza niezawodność całego systemu. Dla wymagających aplikacji bardziej wskazana jest budowa odpornego na uszkodzenia i awarie w pełni rekonfigurowalnego systemu optycznego, zawierającego nie mniej niż 2 pary (tor podstawowy i redundancyjny) światłowodowe, z których jedna pozostaje bez przerwy w pełnej gotowości komunikacyjnej. W zależności od potrzeb są to pierścienie optyczne o różnej przepływności: od lokalnych zastosowań STM-1 (155 Mb/s) z przeznaczeniem dla instytucji i przedsiębiorstw, do STM-16 (2,5 Gb/s) lub STM-64 (10 Gb/s), oraz najwyższej – STM 256 (40 Gb/s), używanej przez operatorów telekomunikacyjnych w rozwiązaniach długodystansowych.

Systemy zwielokrotnienia firmy Alcatel

Firma Alcatel od lat dostarcza urządzenia teletransmisyjne przeznaczone do budowy lokalnych i dalekosiężnych platform światłowodowych o wysokiej przepływności. Platformy te stanowią uzupełnienie istniejących systemów komutacyjnych Alcatela i są stosowane do realizacji połączeń międzykontynentalnych, także za pomocą optycznych kabli podmorskich. Do chwili obecnej doczekały się kilku rozwiązań praktycznych w międzykontynentalnych projektach komunikacyjnych (GEMINI, ULYSSES, SEA ME WE3 i in.), działających z 4-, 8-, lub 16-krotnym zwielokrotnieniem falowym WDM.

System zwielokrotnienia Alcatel 1686WM, zgodny z zaleceniem ITU-T G.692, umożliwia transmisję typu punkt-punkt z maks. zwielokrotnieniem 16x2,5 Gb/s. Odpowiada to łącznej przepływności 40 Gb/s, uzyskiwanej przez jedno standardowe włókno optyczne spełniające wymagania wg zaleceń G.652. W podstawowej wersji systemu zastosowano jeden rodzaj interfejsu sygnałów dopływowych STM-16 (2,5 Gb/s) z możliwością utworzenia sygnału zbiorczego, złożonego maks. z 16 sygnałów użytkowych (kanałów optycznych) typu STM-16, lokowanych w III oknie optycznym włókna światłowodowego. W dziedzinie sieci transportowych producent dysponuje przezroczystą, optyczną przełącznicą krzyżową CrossLight, w której wyeliminowano proces konwersji danych między elementami optycznymi i elektronicznymi. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu szerokością pasma ma ona skalowaną przepływność, dynamicznie dostosowywaną do wartości wymaganej przez użytkownika.

Kolejnym krokiem Alcatela w tworzeniu terabitowych platform optycznych DWDM była (prezentowana we wrześniu ub.r.) platforma optyczna, za pomocą której firma jako pierwsza pokonała barierę 5 Tb/s, uzyskując w jednym włóknie światłowodowym przepływność 5,12 Tb/s. Wynik ten udało się uzyskać za pomocą firmowego włókna TeraLight, w którym na odcinku 300 km poprowadzono 128 kanałów optycznych – każdy z szybkością 40 Gb/s. Osiągnięcie to stanowi uzupełnienie terabitowej platformy optycznej DWDM Alcatela Optinex 1640. Platforma ta, uzupełniona o produkty optyczne amerykańskich firm sieciowych przejętych przez Alcatela (Newbridge, Xylan, Assured Access), stała się podstawą tworzenia sieci terabitowych. Według zapowiedzi Alcatela pokonanie następnej bariery 10 Tb/s, przez jedno włókno światłowodowe ma nastąpić jeszcze w bieżącym roku.

Systemy optyczne Lucent Technologies

Do łączenia różnych platform telekomunikacyjnych (a więc dostępowej i transportowej) firma Lucent Technologies wprowadziła zestaw produktów światłowodowych, umożliwiających tworzenie, łączenie i multipleksowanie sygnałów znajdujących się na różnych poziomach sieci oraz skalowanych wg indywidualnych potrzeb użytkownika. W najnowszej ofercie firmy znalazły się kompaktowe krotnice optyczne systemu STM-1 nowej generacji: TM-1 oraz AM-1, stanowiące uzupełnienie sprzętowe systemu SDH (STM-1), zoptymalizowane pod kątem realizacji usług szerokopasmowych 2 Mb/s. Rozwiązania te mogą być konfigurowane w gwiazdę (TM-1) lub pierścień (AM-1), zależnie od potrzebnej wydajności i wymaganej niezawodności w przekazie informacji dla urządzeń dostępowych działających w klasie FTTB (Fiber to the Building, Fiber to the Business).

Innym sposobem rozszerzania dostępu optycznego systemu WaveStar są inteligentne multipleksery dostępowe ADM (Add Drop Multiplexer): WaveStar ADM 16/1 oraz ADM 16/4. Są to skalowane krotnice transferowe lub dostępowe o dużej pojemności i zapewniające zwielokrotnianie strumieni plezjochronicznych PDH lub synchronicznych SDH w strumienie o wyższej przepływności 2,5 Gb/s (STM-16). Ważną ich cechą jest możliwość wielorakiego konfigurowania różnych typów interfejsów elektrycznych PDH i ATM (1,5; 2; 34; 45; 52; 140; 155 i 620 Mb/s), łączy optycznych SDH (od STM-0 do STM16), sieci LAN 10/100 Base-T, a zwłaszcza elastycznego kierowania wszystkimi rodzajami wirtualnych strumieni kontenerowych (VC-4, VC-3, VC-12) – co stanowi zasadniczą funkcję multiplekserów synchronicznych ADM.


TOP 200