Zasilanie bez przestojów

Zasilanie z jednego centralnego UPS-a (bez nadmiarowości) jest rozwiązaniem najtańszym, ale najbardziej zawodnym. UPS jest bowiem urządzeniem bardzo skomplikowanym, w którym zawsze istnieje możliwość zaistnienia awarii któregoś z podzespołów, co może spowodować utratę danych i przestój całego systemu. Toteż takie rozwiązanie stosuje się najczęściej do zabezpieczenia systemów o niewielkim znaczeniu. Praca zasilaczy UPS w konfiguracji redundancyjnej 2N polega na połączeniu równoległym dwóch jednostek - każda o takiej samej mocy, przy czym moc pojedynczego zasilacza musi być większa niż całkowita moc odbiorcza. Urządzenia pracujące w tym systemie mają galwanicznie połączone wyjścia. Ponadto zasilacze te są wyposażone zazwyczaj w dodatkowe urządzenia, pozwalające na komunikację między nimi, w celu zapewnienia przepływu informacji układów sterujących poszczególnych jednostek UPS.

Zasilanie bez przestojów

Główne przyczyny utraty danych w systemach IT

Ta konfiguracja systemu zasilania cechuje się wysoką niezawodnością, gdyż urządzenia pracują synchronicznie, dzieląc się proporcjonalnie mocą, i w razie awarii jednego, drugi może przejąć całe obciążenie, bez jakiegokolwiek zaniku napięcia zasilającego w całym systemie. Innym powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest instalowanie UPS-a w konfiguracji nadmiarowej N+1, które jest często używane w wypadku zasilaczy o budowie modułowej z dodatkowym modułem nadmiarowym.

Należy podkreślić, że zasilacze modułowe cechują się również skalowalnością, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie (oczywiście w pewnych granicach) mocy UPS-a do nowych wymagań systemu teleinformatycznego. Czas usunięcia awarii, dzięki budowie modułowej, oraz koszty związane z serwisowaniem tego typu urządzeń są mniejsze - wymiany uszkodzonego modułu może zwykle dokonać osoba po krótkim przeszkoleniu przez serwis producenta.

Zasilanie z UPS-a poprzez przełączniki

Coraz częściej sprzęt IT stosowany w centrach przetwarzania danych jest wyposażony w nadmiarowe zasilacze i przewody zasilające, co zapewnia podwójne tory zasilania, aż do wewnętrznego systemu zasilającego poszczególne urządzenia IT. Takie rozwiązanie znacznie zwiększa poziom niezawodności, gdyż urządzenia mogą kontynuować pracę w razie wystąpienia awarii w dowolnym miejscu któregokolwiek z torów zasilania. Istnieje jednak duża grupa urządzeń teleinformatycznych, które nie dysponują podwójnym torem zasilania. Aby zwiększyć dostępność zasilania, dla tych urządzeń stosuje się przełączniki źródeł zasilania, które umożliwiają wykorzystanie nadmiarowych torów zasilania. Przełączniki źródeł zasilania pozwalają na przełączanie pomiędzy różnymi źródłami zasilania (np. pomiędzy dwoma zasilaczami UPS) na wejściu zasilacza UPS, dzięki czemu zostaje zwiększona dostępność systemu teleinformatycznego. Ze względu na rodzaj budowy, rozróżnia się przełączniki elektromechaniczne ATS oraz statyczne STS (zbudowane na podstawie półprzewodnikowych elementów mocy). Przełączniki takie mogą być montowane w szafie, co ułatwia ich obsługę oraz monitorowanie, lub być wykonane jako wolno stojące (szczególnie dla urządzeń dużych mocy). Dużą korzyścią, jaką można osiągnąć ze stosowania przełączników - zarówno typu STS, jak i ATS - jest ograniczenie zasięgu potencjalnej awarii zasilania, które wpływa na zwiększenie dostępności.

Kryteria wyboru zasilacza UPS

Zasilanie bez przestojów

Sposoby zasilania szaf teleinformatycznych przy wykorzystaniu przełączników zasilania

Należy pamiętać, że sam UPS jest jedynie częścią systemu zasilania i wyboru właściwej konfiguracji zasilania należy dokonać, uwzględniając wszystkie aspekty związane z istniejącymi warunkami technicznymi oraz oczekiwanymi zadaniami. Najistotniejszymi elementami przy doborze UPS z punktu widzenia użytkownika systemu są:

moc i parametry napięcia

czas autonomii

niezawodność

sprawność

możliwość rozbudowy

sposób zarządzania i monitorowania

czas usunięcia ewentualnych awarii.

Dobór mocy systemu zasilania gwarantowanego powinien uwzględniać przyszłe zapotrzebowanie mocy. Przy wyborze właściwego rozwiązania należy pamiętać, aby stworzony system zasilania był niezawodny i przejrzysty, co ułatwi jego zarządzanie. W przypadku systemu teleinformatycznego budowanego etapowo, dobrym rozwiązaniem wydaje się zakup UPS-a modułowego, który cechuje się możliwością rozbudowy w zależności od zmieniających się potrzeb.


TOP 200