Zarządzanie usługami katalogowymi

Firma BindView oferuje bvAdmin for Win 2000, zapewniający ten sam rodzaj delegowania oparty na rolach, pozwalających na obsługują wszystkie obiektów i atrybutów w katalogu. Dodatkowo bvControl for Win 2000 and Active Directory zapewnia także narzędzia monitorowania, raportowana i ochrony. Oprogramowanie to monitoruje konfiguracje i wszystkie operacje katalogowe. Może także identyfikować luki w systemie bezpieczeństwa i podejmować akcje w celu ich usunięcia.

Przykłady narzędzi do zarządzania katalogami Microsoftu i Novella

Katalogi mogą sprawiać wiele kłopotów w zarządzaniu. Wiodący dostawcy systemów operacyjnych - Microsoft i Novell - starają się zwiększyć możliwości zarządzania swoimi usługami katalogowymi, szczególnie w dziedzinie zarządzania opartego na technice webowej. Trzeba jednak przyznać, że dostawcy niezależni, oferujący narzędzia ułatwiające zarządzanie katalogami, są zazwyczaj o krok do przodu. Przyjrzyjmy się dokładnie kilku wymienionym wcześniej narzędziom.

bvControl - centralna konsola

Zestaw bvControl firmy BindView zawiera uniwersalną konsolę zgodną z Windows 2000, Active Directory, NDS eDirectory, Exchange i Unix. Z tej centralnej konsoli - BindView RMS Console - można administrować i raportować praktycznie każdy aspekt NDS eDirectory czy Windows NT/2000, wraz z związanymi z nim aplikacjami i usługami. Scentralizowana konsola pozwala na przeprowadzanie kwerend i realizację funkcji zarządzania na podstawie uzyskanych za ich pośrednictwem informacji.

I tak można uruchomić kwerendę pozwalającą na utworzenie listy kont tych użytkowników, którzy powinni być odłączeni. Na wynikach takiej kwerendy można działać bezpośrednio w ramach konsoli i wyłączać tych użytkowników bezpośrednio "z raportu".

Konsola przenosi wszystkie uzyskane w ten sposób dane do wirtualnej bazy danych, obejmującej całą organizację. Rekord w takiej bazie danych dla Active Directory zawiera około 100 pól, a dla NDS eDirectory ponad 3000.

Konsola bvControl jest programem integrującym się (snap-in) z MMC (Microsoft Management Console). Zapewnia ona możliwość eksportowania, drukowania i formatowania danych. Nie jest to tylko system generujący raporty. Można budować kwerendy tworzące raporty specjalne lub korzystać z istniejących, predefiniowanych raportów. Dla Active Directory przewidziano 200 raportów, dla NDS eDirectory ponad 600.

bvControl używa list selekcyjnych, tak więc nie ma potrzeby uczenia się żadnego języka kwerend. Z takich list wybiera się po prostu użytkowników, grupy, usługi, zdarzenia w dzienniku zdarzeń, maszyny, pliki, katalogi spełniające (bądź nie) określone kryteria lub do których użytkownik ma dostęp. Kryteria filtrowania mogą być proste lub złożone.

DRA - automatyczne administrowanie

Zarządzanie usługami katalogowymi

Okno główne konsoli webowej <b>Directory Resource Admnistrator</b>

Directory Resource Administrator (DRA) firmy NetIQ jest automatycznym narzędziem administracyjnym dla środowisk Windows NT i Windows 2000 Active Directory (ADS), rozszerzającym ochronę i oferującym możliwość stosowania reguł zarządzania. Jest on dobrze dopasowany do zastosowania w organizacjach eksploatujących Windows NT i Windows 2000, ponieważ integruje zarządzanie obu tych platform.

DRA pozwala dystrybuować (delegować) administrowanie użytkownikami NT lub ADS oraz ich uprawnieniami. Tak więc administrator, zamiast wykonywać samodzielnie wszystkie funkcje administracyjne, takie jak odtwarzanie haseł czy wprowadzanie informacji o użytkownikach, może część zadań scedować na wybranych użytkowników.

DRA można używać do upraszczania złożonych, wielokrokowych zadań administracyjnych, automatyzując np. wypełnianie informacji o użytkownikach przez zdobywanie ich z innych źródeł istniejących w systemie. Dane wprowadzone w dowolnym czasie do ADS są przez DRA weryfikowane pod względem integralności. DRA koryguje informacje, takie jak: format numeru telefonu, błędne wydziały i inne pomyłki, które czynią dane w katalogu mniej użytecznymi.

Ponieważ DRA może wymuszać - poprzez reguły - prawidłowe zakresy zawartości poszczególnych pól, tym samym stwarza możliwość bezpiecznego dystrybuowania niektórych zadań administracyjnych do zwykłych użytkowników. Krytycznym elementem takiej dystrybucji administrowania jest zapewnienie mechanizmów dopuszczających wprowadzanie jedynie poprawnych danych w obrębie delegowanych zadań.


TOP 200