Zarządzanie sieciami NetWare

Zarządzanie siecią

Samo używanie ManageWise było bardzo przyjemnym doświadczeniem. Na przykład moduł NetExplorer automatycznie rozpoznał znajdujące się w sieci urządzenia i tworzył mapę topologii sieci. Choć nie zidentyfikował on, np. serwera linuxowego (czemu nie należy się dziwić), to jednak odnalazł go w sieci i oznaczył jako nieznane urządzenie.

Dzięki oprogramowaniu konsoli zainstalowanemu na moim PC mogłem monitorować poszczególne segmenty sieci LAN, mierzyć ruch sieciowy w ich obrębie oraz przejmować kontrolę nad stacjami, które miały zainstalowane klienckie oprogramowanie ManageWise.

Mogłem także konfigurować kolejki drukarek sieciowych. Tutaj szczególnie pomocna była funkcja, umożliwiająca podgląd klientów sieciowych podłączonych do poszczególnych drukarek.

Maszyna, z której instaluje się pakiet ManageWise, standardowo staje się konsolą programu. Na konsoli pracuje NetExplorer Manager, który odbiera alarmy sieciowe i informacje pochodzące z monitoringu sieci z serwera ManageWise i dodaje je do wspólnej bazy danych w celu późniejszego wykorzystania do tworzenia statystyk itp.

Komputer mój wyposażony w procesor Pentium o częstotliwości pracy 90 MHz pracował dosyć wolno po uruchomieniu NetExplorer Manager. Dlatego też należy raczej dedykować oddzielnego PC do pracy jako konsola ManageWise niż używać tego samego komputera, którego wykorzystuje się do codziennej pracy.

Program do monitorowania sieci LANalyzer, wchodzący w skład ManageWise, to niewątpliwie jedna z najlepszych tego typu aplikacji. Pozwalała mi w prosty sposób odnaleźć problemy sieciowe i wyizolować te segmenty sieci, w których one występowały.

Moduł odpowiedzialny za inwentaryzację obsługiwał zarówno sprzęt pracujący w sieci, jak i oprogramowanie. Dodając nazwę aplikacji i charakterystyczne dla niej nazwy plików do listy programów rozpoznawanych przez ManageWise, można było w łatwy sposób sprawdzić, które z komputerów pracujących w sieci mają zainstalowane to oprogramowanie. Można także narzucić odpowiednie kryteria wyszukiwania, by sprawdzić np. które ze stacji pracujących w sieci wymagają zwiększenia ilości pamięci RAM np. w celu instalacji systemu operacyjnego Windows 95.

Zaletą pakietu jest możliwość automatycznego archiwizowania wszystkich zmian zachodzących w plikach konfiguracyjnych systemu Windows oraz AUTOEXEC.BAT i CONFIG.SYS, a także mechanizm automatycznego wymuszania pewnych zmian w tych plikach, np. przy instalacji oprogramowania.

W ManageWise zintegrowany został program antywirusowy, pochodzący z pakietu Intel LANDesk. Program ten nie nastręcza żadnych trudności podczas używania, a jego zaktualizowane wersje dostępne są bezpośrednio w firmie Novell.

Bez dystrybucji

Byłem rozczarowany brakiem możliwości dystrybucji oprogramowania i narzędzi do zliczania licencji aplikacji, pracujących w sieci. ManageWise stwarza jednak możliwość ręcznej dystrybucji oprogramowania za pośrednictwem NetWare Application Launcher dostarczanego za darmo wraz z nowym 32-bitowym klientem NetWare.

Do nowego ManageWise dołączono także obsługę protokołu SNMP z możliwością odbierania alarmów generowanych w sieci. Program obsługuje alarmy zgodne zarówno z SNMP, jak i RMON.

Jako dokumentację Novell dostarcza kilka książeczek, informujących jak zainstalować oprogramowanie do zarządzania siecią. Razem z programem dostępna jest także dokumentacja on-line. Istnieje także możliwość zamówienia drukowanej jej wersji w cenie 250 USD.

Niestety, próba wykorzystania dokumentacji dostępnej na krążku CD-ROM nie powiodła się w pełni. Chociaż - wg opisu -miało nie mieć znaczenia, czy instaluję ją z lokalnego, czy sieciowego czytnika CD-ROM, to program dał się uruchomić jedynie z lokalnego napędu. Udana próba dowiodła, że podręczniki są naprawdę pomocne.


TOP 200