Zapytanie w sprawie bazy

Większość producentów baz danych oferuje "lekkie" wersje swoich baz przeznaczone do uruchamiania jako lokalne motory bazodanowe. Przez długi okres były wykorzystywane głównie bazy Sybase (stąd właśnie nazwa Sybase Anywhere) i Btrieve. Obecnie dużą popularność zyskała baza MSDE - darmowa wersja Microsoft SQL Server z ograniczeniem rozmiaru bazy do 2GB i limitem na 8 równoczesnych połączeń.

W przypadku baz Sybase migracja na np. większą wersję Sybase Any-where nie jest kłopotliwa. Problemy mogą się jednak pojawić, gdy kod ma też działać na "dużej" bazie Sybase ASE (nieznacznie inny dialekt). W przypadku MSDE Microsoft zastosował inne podejście - "mała" baza jest w 100% zgodna nawet z SQL Server Enterprise, a polecenia TSQL, których "mała" baza nie potrafi wykonać, po prostu pomija.

Bazy a PDA

Przenośne komputery PDA coraz częściej pełnią rolę końcówek dużych systemów informatycznych. Występuje tu podobna sytuacja do baz 'osadzonych' - bardzo ważne jest zapewnienie ciągłości pracy w przypadku odłączenia się od dużego serwera.

Obecnie już każdy liczący się producent baz danych oferuje wersje dla PDA. Oracle i IBM proponują od razu bazę wraz z serwerem Java, pozwalającym stworzyć interfejs użytkownika i synchronizować się z głównym systemem. Wciąż jednak są to rozwiązania dosyć "duże". Ciekawe rozwiązanie w dziedzinie skalowania proponuje Sybase: instalując SQL Anywhere, można niemal wybrać, które instrukcje SQL mają być obsługiwane przez minimotor.

SQL Server CE 2.0 ma ciekawy tryb pracy: standardowo działa jako cache połączenia z dużą bazą, a w przypadku rozłączenia staje się bazą podstawową.

Trochę analizy

Problem, w jaki sposób wykonać analizę danych, można rozbić na trzy zagadnienia. Pierwsze wiąże się z wyborem rozwiązania do tworzenia hurtowni danych. W niej są zapisane np. wszystkie historyczne dane z systemu transakcyjnego wspierającego bieżącą pracę w przedsiębiorstwie. W przypadku producentów baz relacyjnych zwykle hurtownia danych jest obsługiwana przy użyciu tego samego motoru danych, co bazy transakcyjne OLTP ewentualnie dostępne są specjalne mechanizmy ETL. Druga sprawa to motory OLAP, które potrafią stworzyć wielowymiarowe obiekty usprawniające analizę danych w różnych przekrojach. I wreszcie modele data mining. Oracle oferuje specjalne narzędzia do tworzenia hurtowni danych. Dodatkowy, opcjonalny pakiet pozwala przeprowadzać analizy OLAP.

W przypadku bazy Sybase dostępny jest specjalny produkt - Industry Warehouse Studio, który zawiera gotowe moduły do tworzenia rozwiązań typu business intelligence dla różnych gałęzi przemysłu. Oprócz tego Sybase oferuje specjalną bazę danych (Sybase IQ) przeznaczoną do wykonywania zapytań ad hoc i budowy systemu analitycznego.

W bazie DB2 8 nie ma gotowego rozwiązania OLAP. Dostępny jest za to oddzielny serwer OLAP DB2 OLAP Server, oparty na motorze Hyperion Essbase. Dodatkowy moduł zwany OLAP Miner pozwala przeprowadzać wyrafinowane analizy eksploracji danych.

Microsoft SQL Server 2000 zarówno w wersji Standard, jak i Enterprise zawiera wbudowane motory OLAP oraz algorytmy do eksploracji danych. Ograniczeniem wersji Standard jest brak możliwości tworzenia tzw. partycjonowanych kostek OLAP - mechanizmu bardzo przyspieszającego obsługę olbrzymich zestawów danych.

Na koniec warto zaznaczyć, że motor optymalny dla bazy OLTP niekoniecznie musi być najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia analiz i raportów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do analizy danych z baz Oracle czy DB2 może być zastosowany SQL Server albo wręcz wyspecjalizowane rozwiązanie Hyperiona czy SAS Institute.

Uwaga na licencje

Jeśli chodzi o bazy komercyjne, warto dokładnie sprawdzić, jakie elementy zawiera edycja standardowa. Na przykład w przypadku SQL Server Microsoftu już w wersji Standard zawarty jest motor OLAP.

IBM oferuje specjalną, tańszą wersję DB2 Express (ograniczoną do 2 procesorów i bez prawa do używania w aplikacjach internetowych). Praktyka pokazuje, że pytania o składniki poszczególnych wersji baz danych należy kierować nie do sprzedawców, a raczej bezpośrednio do producenta.


TOP 200