Zakupy w Aliexpress: zostało już niewiele czasu..

Ustawa „o podatku od sprzedaży detalicznej” nakłada szereg obowiązków na zagranicznych sprzedawców. Istnieje ryzyko, że wielu z nich przestanie wysyłać zamówienia do Polski.

Rząd Pani Beaty Szydło poszukując środków na finansowanie programu "500+" przygotował nową ustawę „o podatku od sprzedaży detalicznej”, która powinna zostać uchwalona w najbliższych tygodniach i która obejmie również zagraniczne sklepy internetowe.

Co to oznacza ?

To, że sprzedawcy w tak popularnych w Polsce sklepach jak Aliexpress będą musieli przeprowadzić szereg dodatkowych działań takich jak:

- rozdzielenie sprzedaży na dni zwykłe i niedzielę/święta (wyższa stawka podatku)

- wykonanie międzynarodowego przelewu

- wypełnienie naszego formularza PIT

- dołączenie do przesyłki napisanego po polsku oświadczenia o zapłaceniu podatku

Jeżeli działania te nie zostaną wykonane wysłana z Chin przesyłka zostanie zawrócona. Towarzyszyć temu ma nałożenie 40-złotowej kary. Nietrudno sobie wyobrazić, że czara goryczy w końcu się przeleje i Polska zostanie "wyrzucona" z listy krajów, do których realizowane są wysyłki z Aliexpress (dotyczy to także innych zagranicznych serwisów).

Musicie się spieszyć

Pamiętajcie, że nowa ustawa w przypadku zagranicznych sklepów internetowych przewiduje 3-miesięczny okres vacatio legis. Jeżeli więc zamierzaliście skorzystać np. z oferty Aliexpress lepiej nie odkładajcie tego w czasie...