Zadanie nie dla informatyków

Podejście procesowe kojarzy się trochę z logiką taśmy produkcyjnej, przeniesionej z fabryki do biura...

Nie, tu nie chodzi o taśmę produkcyjną w sensie Taylorowskim. Nie chodzi o pełną automatyzację, raczej o uporządkowanie. Nie chodzi o mechanizację, ale o powtarzalność. Mechanizacja wiąże się z bezmyślnością, a tu chodzi o procesy powtarzalne, stabilne, ale i zaprojektowane inteligentnie, ze szczególnym naciskiem na ich produktywność. Musi być też zapewnione miejsce na rozwój. Procesy muszą być zmieniane, bo zmienia się rzeczywistość, zmienia się technologia, zmieniają się potrzeby klientów itd. Ale te zmiany trzeba robić świadomie. Powinien być opisany proces na zmianę procesu. Bo jak się improwizuje, to nieraz można po prostu nie zauważyć zmian w otoczeniu.

W zauważeniu takich zmian, w zidentyfikowaniu nowych perspektyw mają firmom pomagać narzędzia klasy Business Intelligence...

Pamiętajmy, by nie mylić oferty marketingowej z rzeczywistą wartością oferowanych rozwiązań. Wróćmy do analogii przytoczonej na początku naszej rozmowy. Porównaliśmy system IT do samochodu. Kiedyś samochody nie miały systemów GPS i to nie przeszkadzało kierowcom we właściwej jeździe. Dziś każdy chce mieć GPS, bo on ułatwia orientację w przestrzeni i wybór właściwej drogi. Na gruncie informatycznym takim GPS-em są systemy analityczne, kostki OLAP, mechanizmy drążenia danych. Zarządzający chcą mieć swoje pulpity sterujące.

Żeby mieć dobry system BI, trzeba mieć jednak najpierw dobry system ERP. Bo w ERP, który z definicji ma integrować wszystkie obszary funkcjonalne firmy, zbiera się mnóstwo coraz bardziej wyrafinowanych, coraz bardziej szczegółowych, coraz bardziej użytecznych i kompletnych danych, nie tylko wewnętrznych, ale i zewnętrznych. Chodzi o to, aby umieć je odpowiednio wykorzystać do podejmowania decyzji biznesowych, na przykład móc prognozować, jaki wpływ za 20 lat będą miały na naszą działalność ceny ropy.

Najlepiej, jeżeli systemy OLAP-owe funkcjonują jako przedłużenie systemów ERP, bo wtedy mamy pewność, że wszystkie aspekty funkcjonowania firmy będą uwzględnione w analizach. Wartość analityki jest większa, gdy korzysta ona ze zintegrowanych zasobów danych systemu ERP. Osobna analityka, na boku systemu ERP, nie jest już tak wartościowa.


TOP 200