Za rok bez PIT-37?

Druga koncepcja - choć zdecydowanie mniej popularna - to przerzucenie rozliczenia na płatników, którzy zatrudniają więcej niż 5 osób. "I tak komunikują się oni już z ZUS drogą elektroniczną podpisując przesyłane tam dokumenty e-podpisem z certyfikatem kwalifikowanym. Do lipca zaś będzie go miało około 300 tys. firm w Polsce. Można by poszerzyć wykorzystanie bezpiecznego e-podpisu także do komunikacji z nam - wymaga to jednak kolejnych zmian prawnych, które trzeba stworzyć" - mówi Witold Jarzynka. Drogą elektroniczną - bez dodatkowych inwestycji w infrastrukturę IT - fiskus byłby w stanie odebrać nawet 60 mln deklaracji, różnych rodzajów, rocznie. To 80-90% wszystkich deklaracji zbieranych co roku.

W najbliższych miesiącach ma zapaść decyzja w jaki sposób będą rozliczani podatnicy w Polsce - w formie elektronicznej. Resort finansów chciałby, aby przed wakacjami tym projektem zajął się Sejm. Do e-rozliczeń miałby zostać wykorzystany już działający system oparty na rozwiązaniach Adobe AIR i formularzach w pdf. Być może za jakiś czas powstałoby rozwiązanie portalowe. "Rozważamy możliwości zintegrowania naszych usług z platformą e-PUAP" - mówi Witold Jarzynka. W 2008 r. autoryzacja deklaracji PIT dokonywana była na podstawie informacji o przychodach z roku ubiegłego, ale możliwa jest na wiele innych sposobów. Od 2011 r. problem ten rozwiązałby urzędowy e-podpis wydawany wraz z nowymi dowodami w ramach projektu PL.ID.

XBRL na e-przyszłość

To nie koniec planów Ministerstwa Finansów związanych z upowszechnianiem elektronicznej drogi kontaktów z podatnikami. Resort prowadzi bowiem projekt dotyczący zastosowania w systemach ułatwiających rozliczenia z fiskusem języka XBRL (eXtensible Business Reporting Language). Wprowadzają go już administracje podatkowe lub ministerstwa finansów w Australii, Holandii i Niemczech, a być może wkrótce jego stosowanie wymusi stosowna dyrektywa europejska. Dziś w Polsce korzystają z niego m.in. Monitor Polski B, Giełda Papierów Wartościowych i Narodowy Bank Polski oraz KNF.

"Formularze podatkowe zmieniają się, ale same pojęcia z domeny podatki nie. Stosując XML - w którym odzwierciedlane są poszczególne rubryki formularzy - gdy on się zmienia trzeba wszystko modyfikować. XBRL posiadający wbudowaną semantykę zapobiega takiej sytuacji" - mówi Witold Jarzynka. To projekt na 2-3 lata, wymagający kosztownej rozbudowy systemów finansowo-księgowych polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza ich modułów raportowych, ale docelowo przynoszący ogromne oszczędności, bo w tej samej formie przedsiębiorca będzie przesyłał dane do urzędów skarbowych, GUS, KNF, GPW, NBP i innych. Aby zachęcić firmy do korzystania z XBRL holenderski rząd zmienił prawo, w którym wprowadzono zakaz żądania od nich informacji, które już wcześniej zostały przekazane instytucji administracji publicznej.

Czytaj też o innych projektach w administracji:

Ministerstwo Finansów rozpoczyna duże projekty IT

Sieć rozległa resortu sprawiedliwości to nowe e-usługi dla obywateli

Resort gospodarki wprowadzi trzy nowe formy podpisu elektronicznego


TOP 200