Z dronami będą walczyć....ptaki

Wszyscy pamiętamy film Hitchcocka, w którym ptaki atakowały ludzi. Okazuje się, że teraz mogą one atakować drony. Holenderska organizacja Guard From Above (mająca swoją siedzibę w Hadze) nawiązała bowiem kontakt z policją i przystąpiła do szkolenia drapieżnych ptaków, które mają zwalczać krążące w pobliżu, niepożądane drony.

Do tej pory wydawało się, że drony mogą unieszkodliwiać urządzenia wykorzystujące równie wyrafinowane technologie, jak te na których bazują te bezzałogowe statki powietrzne. Wiele firm pracuje już nad takimi rozwiązaniami. Są to więc urządzenia, które niszczą lub unieszkodliwiają drony za pomocą promieni lasera, względnie zakłócają ich prace za pomocą odpowiednio spreparowanych sygnałów radiowych. Jedna z firm opracowała nawet dron, który przechwytuje obcy dron wystrzeliwując w jego kierunku obezwładniającą go siatkę.

Ptak przechwytujący w locie drona

Ptak przechwytujący w locie drona

Holendrzy poszli inną drogą i wpadli na pomysł, aby drony unieszkodliwiały – a mówiąc konkretnie przechwytywały – odpowiednio wyszkolone w tym kierunku, drapieżne ptaki. Można więc zaryzykować twierdzenie, że jest to przyjazna środowisku, ekologiczna – czy może raczej biologiczna – broń. Na serwisie YouTube można nawet obejrzeć film (proszę wpisać wyrażenie Guard From Above), który pokazuje jak drapieżny ptak przechwytuje drona.

Zobacz również:

Treserzy ptaków twierdzą, że wirujące łopatki drona nie robią im krzywdy, bowiem nogi drapieżników pokryte są mocną łuską. Chcąc jednak uspokoić krytyków, pracują oni nad dodatkowymi zabezpieczeniami, które chroniłyby ptaki przed konsekwencjami wejścia w kontakt z dronem.