Wyciśnij więcej z IT - nasz konkurs rozstrzygnięty

6. Zasilanie awaryjne

W dziedzinie zasilania awaryjnego blisko dwie trzecie czytelników (66%) wybrała jeden centralny zasilacz zamiast wielu mniejszych, instalowanych przy każdym komputerze. Jak widać, w ich opinii dobre planowanie instalacji zasilania gwarantowanego jest istotną częścią rozsądnej infrastruktury IT w firmach. Przemawia za nim znacznie wyższa sprawność energetyczna takiego zasilacza (może on pracować w zakresie optimum obciążenia) oraz mniejsze koszty obsługi, gdyż jest to tylko jedno urządzenie.

7. Lokalna sieć firmowa

Bardzo ciekawie wygląda odpowiedź czytelników na pytanie związane z technologią sieciową. Aż 80% odpowiedzi przypadło na tradycyjną sieć kablową. Jej zaletami jest dobra wydajność i o wiele lepsze bezpieczeństwo pracy. Można zaryzykować tezę, że nasi czytelnicy zdają sobie także sprawę, że pokrycie sygnałem dość rozległego biura może być kosztowne, zwłaszcza jeśli firma ma zamiar utworzyć sieć o parametrach jakościowych łącza choćby zbliżonych do tego, co dostarcza przeciętna sieć kablowa. Jednym z argumentów za siecią kablową jest także brak problemów z zanikami sygnału oraz bezpieczeństwem - jeśli kabel jest sprawny, to łącze działa i nie można się do niego podłączyć zdalnie.

8. Archiwizacja

W pytaniu dotyczącym kopii bezpieczeństwa, większość z czytelników Computerworld wybrała kopię na dyski (72%). Wynik ten był dla jury pewnym zaskoczeniem, gdyż dotąd - w opiniach związanych ze składowaniem danych - przeważały głosy za napędami taśmowymi. Niemniej jest to odzwierciedlenie trendu, który można zauważyć także w oferowanych rozwiązaniach do backupu danych. W oczach czytelników zalety nośników dyskowych przeważają nad trwałością taśmy magnetycznej. Prawdopodobnie udział kopii na dyskach będzie nadal wzrastał, szczególnie w firmach z sektora MSP.

9. Pamięć masowa: jaki interfejs

W dziedzinie rozwiązań SAN jest prawie remis. 51% czytelników wybrało tradycyjny FibreChannel, a 49% zdecydowało się na iSCSI. Jak widać wydajność iSCSI jest wystarczająca w wielu zastosowaniach i przewaga w postaci niskich kosztów jest poważnym argumentem, przemawiającym za wykorzystaniem tego protokołu. W pytaniu konkursowym połączenie do zasobów NAS za pomocą iSCSI pojawia się bardzo często - jest to dowód na to, że nasi czytelnicy dobrze znają tę technologię i nie boją się wykorzystania jej w rozwiązaniach produkcyjnych. FibreChannel wygrywa wśród tych odpowiedzi, w których zawarto połączenie z dużą infrastrukturą.

10. Oprogramowanie lokalnie czy w chmurze

Ciekawie przedstawia się ostatnie pytanie, związane z wyborem pakietu biurowego. Aż 43% czytelników biorących udział w konkursie wybrało pakiet webowy! Dzięki temu, że pytanie to nie było ograniczone do jednego producenta - po stronie tradycyjnego pakietu mógł przecież wystąpić zarówno Microsoft Office, jak i OpenOffice, komercyjny StarOffice czy IBM Lotus Symphony - można zauważyć, że pakiety webowe są istotną konkurencją nie tylko dla lidera rynku (Microsoft Office), ale dla wszystkich tradycyjnych aplikacji biurowych. Jedną z zalet pakietów webowych - szczególnie Google Docs - jest doskonale działający mechanizm pracy grupowej nad dokumentami - jest to coś, co w tradycyjnym modelu wymaga dużych inwestycji związanych z budową infrastruktury back office i koniecznością instalacji szeregu zestawów oprogramowania. Mimo wszystko jednak wygrywa tradycyjne środowisko z pakietem biurowym instalowanym na stacji roboczej, ale różnica jest stosunkowo niewielka (57% do 43%). Jest to poważny sygnał, że firmy są zainteresowane wykorzystywaniem pakietów biurowych obsługiwanych przez przeglądarkę i pewne ograniczenia funkcjonalności związane z tą technologią nie są problemem.

***

Serwer będący nagrodą główną w konkursie pojedzie do Gdańska. Najwyżej ocenione przez jury zgłoszenie przesłał p. Rafał Skonieczny z firmy Infoport.

W imieniu Computerworld oraz firm Fujitsu i Intel, serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zabawy i gratulujemy zwycięzcy.

Wyciśnij więcej z IT - nasz konkurs rozstrzygnięty
Wyniki drugiego etapu konkursu, w którym uczestnicy walczyli o atrakcyjny notebook Fujitsu LIFEBOOK, ogłosimy 14 kwietnia br.


TOP 200