Wszystko się da zwirtualizować

Dla stworzonych maszyn wirtualnych przygotowany został obraz płyty CD Virtual Machine Additions zawierającej dodatkowe narzędzia, które po zainstalowaniu w maszynie wirtualnej nie pojawiają się na liście dostępnych programów do uruchomienia, a działają w tle. Powodują ogólny wzrost wydajności pracy maszyny wirtualnej.

Na stronie internetowej programu (http://www.microsoft.com/virtualpc ) producent umieścił w październiku ub.r. zestaw poprawek Service Pack 1. Aktualizacja ta dodaje system Microsoft Windows Server 2003 do listy obsługiwanych systemów, udostępnia program Virtual Disk Precompactor (przygotowuje on plik maszyny wirtualnej do skompaktowania poprzez zapisanie zerami nieużywanych miejsc) oraz poprawia wiele drobnych błędów (w tym obsługę wielu interfejsów sieciowych karty 21140 w systemie Windows NT Workstation 4.0).

Na stronie jest też forum dyskusyjne i możliwość pobrania 45-dniowej testowej wersji produktu.

Pakiet Microsoft Virtual PC 2004 można polecić szczególnie tym osobom, które nie potrzebują wysokiej funkcjonalności, a także nie będą korzystały z innych systemów operacyjnych niż Windows. Program świetnie sprawdzi się u osób prywatnych, także ze względu na jego cenę: 633 zł wobec 780 zł za dystrybuowaną elektronicznie wersję VMware Workstation (trzeba jednak przyznać, że funkcjonalność Virtual PC jest zdecydowanie mniejsza niż wskazywałaby na to różnica w cenie).

<hr size=1 noshade>Microsoft Virtual PC 2004

Wszystko się da zwirtualizować

Microsoft Virtual PC 2004

Zalety:

  • łatwy w obsłudze

  • dostępny w wersji dla Macintosha

    Wady:

  • niewielka funkcjonalność

  • niewiele wspieranych systemów operacyjnych

  • brak współpracy z urządzeniami USB

    Dystrybutor:

    AB, ABC Data, Incom, Techmex, Tech Data

    Cena brutto: 633 zł

    <hr size=1 noshade>

    VMware Workstation 5

    Wszystko się da zwirtualizować

    VMware Workstation 5 imponuje liczbą dostępnych systemów operacyjnych, które można zainstalować na maszynie wirtualnej.

    To obecnie najbardziej rozbudowany pakiet do tworzenia maszyn wirtualnych na pojedynczych stanowiskach roboczych. Produkt dostępny jest w dwóch wersjach - dla Windows i dla Linuksa. Dla uzyskania wyników porównywalnych z konkurencyjnym pakietem, przyglądaliśmy się wersji dla Windows.

    Dla tworzonych maszyn wirtualnych przygotowana jest jedna wspólna konsola z zakładkami w górnej części okna.

    Konfiguracja nowej maszyny wirtualnej jest zdecydowanie bardziej skomplikowana niż w pakiecie Microsoftu, ale wciąż prosta dla świadomych użytkowników. Jesteśmy pytani m.in. o to, czy stworzona maszyna ma być kompatybilna z poprzednimi wersjami pakietu, a także innymi produktami VMware, jaki system będziemy instalować, sposób połączenia sieciowego z komputerem hostem i wielkość wirtualnego dysku.

    Niewątpliwie zaskakuje liczba dostępnych systemów operacyjnych, które można zainstalować na maszynie wirtualnej. Są to wszystkie wersje Windows (od 3.1 do Longhorn), dziesięć dystrybucji Linuksa, NetWare 5 i 6, Sun Solaris 9 i 10 (eksperymentalnie) oraz MS-DOS i FreeBSD.

    W emulowanej warstwie sprzętowej po zainstalowaniu czystego systemu operacyjnego brakuje części sterowników. Lukę tę uzupełnia wbudowany w każdą maszynę pakiet VMware Tools (odpowiednik Microsoftowego Virtual Machine Additions. Znajdują się tam sterowniki oraz zestaw narzędzi znacznie zwiększających wydajność maszyny wirtualnej. Dostępne jest też okno narzędziowe, w którym m.in. można wyłączać odpowiednie komponenty wirtualnej warstwy sprzętowej czy zażądać skompaktowania wirtualnego dysku.

    Wszystko się da zwirtualizować

    W pakiecie VMware Workstation 5 wbudowane jest zaawansowane narzędzie do zarządzania kopiami migawkowymi maszyn wirtualnych.

    Do wirtualnej maszyny bez problemu podłączać można urządzenia USB. Jednak za każdym razem, gdy chcemy skorzystać z takiego urządzenia, jest ono odłączane od komputera hosta lub innej maszyny wirtualnej, z którą akurat działa.

    Nie można też przejść obojętnie obok możliwości sieciowych, z których korzystać mogą maszyny wirtualne. Dostępne są trzy opcje: podłączenie do tradycyjnej, zewnętrznej sieci (ze stałym numerem IP lub przypisanym z serwera DHCP), podłączenie do uruchomionego przez program VMware Workstation wirtualnego serwera NAT i połączenie sieciowe tylko z hostem. Każda z tych opcji ma bogate możliwości konfiguracyjne.

    Na stronie internetowej producenta (http://www.vmware.com ) dostępny jest bardzo obszerny dział wsparcia technicznego i dokumentacji. Funkcjonuje także forum użytkowników rozwiązań VMware.

    W nowej, piątej już wersji Workstation pojawiła się możliwość grupowania wirtualnych maszyn w zespoły (Teams) i stworzenia dla nich odseparowanego środowiska sieciowo-testowego. Nowa wersja pozwala też na tworzenie wielokrotnych kopii migawkowych (snapshot) i klonów maszyny wirtualnej. Można też nagrywać filmy z przeprowadzonej sesji wirtualnej i korzystać z interfejsu linii komend. Do nowej wersji wprowadzono eksperymentalnie moduł obsługi 64-bitowych procesorów i systemów operacyjnych.

    Ogólne wrażenie przy współpracy z pakietem VMware Workstation jest takie, że jest on dokładnie przemyślany. Już podczas instalacji sugerowane jest wyłączenie opcji "autorun" w napędzie optycznym, gdyż może ona destabilizować pracę stworzonych maszyn wirtualnych. Także później użytkownik jest prowadzony "za rękę", w przypadku gdy może wystąpić niebezpieczeństwo destabilizacji pracy.

    VMware Workstation to pakiet, który powinien być na wyposażeniu każdego administratora. Znakomicie ułatwia przeprowadzanie wszelkiego rodzaju testów nowych systemów operacyjnych, oprogramowania czy np. współpracy z urządzeniami sieciowymi. Dla osób, które potrzebują taką pracę wykonać jednorazowo, na stronie internetowej producenta dostępna jest w pełni funkcjonalna, działająca przez dwa tygodnie wersja demonstracyjna.

    <hr size=1 noshade>VMware Workstation 5

    Wszystko się da zwirtualizować

    VMware Workstation 5

    Zalety:

  • łatwy w obsłudze

  • bardzo duża funkcjonalność

  • obsługa wielu systemów operacyjnych

    Wady:

  • brak

    Dystrybutor: Connect Distribution, DNS, Magirus

    Cena brutto: 780 zł

    <hr size=1 noshade>


  • TOP 200